
Kanton – podstawowa, terytorialna jednostka administracyjna Szwajcarii.

Bazylea-Miasto – najmniejszy pod względem powierzchni kanton w Szwajcarii, jeden z 26. Leży w północno-zachodniej części kraju, w dolinie Renu przy granicy z Niemcami i Francją. Kanton ten jest dawnym półkantonem, co oznacza, że do Rady Stanu deleguje tylko jednego przedstawiciela. Kanton powstał w 1833 roku z podziału kantonu Bazylea, który przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej w 1501 roku. Kanton obejmuje trzy gminy: Bazyleę, Riehen i Bettingen.

Bazylea-Okręg – jeden z kantonów w Szwajcarii. Obecne jego tereny przyłączone zostały do Szwajcarii w 1501 r., a sam kanton powstał w roku 1833, kiedy to wiejskie gminy opierając się dominacji miasta Bazylei oddzieliły się od kantonu Bazylea. Najwyższym szczytem kantonu jest Hinteri Egg o wysokości 1169 m n.p.m.

Kanton Fryburg – jeden z kantonów Szwajcarii. Stolicą kantonu jest miasto Fryburg.

Genewa – kanton w zachodniej Szwajcarii. Genewa dołączyła do Konfederacji Szwajcarskiej w 1815 roku.Stolica: Genewa Powierzchnia: 282,5 km² Liczba mieszkańców : na koniec 2005 roku - 440 982, na koniec 2015 - 484 445 Gęstość zaludnienia: 1715 osób/km² Liczba gmin : 45 Język urzędowy: francuski

Kanton Glarus – jeden z 26 kantonów Szwajcarii położony we wschodniej części kraju. Przyłączył się do Konfederacji w 1352 r. Jeden z dwóch kantonów w których wciąż władzę sprawuje wiec. Położony w Alpach, jest 17. pod względem zajmowanego obszaru i 23. pod względem ludności. Graniczy z czterema innymi kantonami: od północy i wschodu z Sankt Gallen, od południa z Gryzonią, od zachodu z Uri i Schwyz. Stolicą jest Glarus. Symbolem kantonu jest postać św. Frydolina, irlandzkiego mnicha który chrystianizował ludność germańską w dorzeczu Górnego Renu.

Jura – kanton w północno-zachodniej Szwajcarii. Został utworzony w 1979 roku poprzez odłączenie francuskojęzycznego, katolickiego obszaru od kantonu Berno.

Lucerna – kanton w środkowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Lucerna.

Neuchâtel (NE) – jeden z kantonów w Szwajcarii. Powstał w roku 1815. W latach 1707-1857 pod panowaniem pruskim.Stolica: Neuchâtel Powierzchnia: 803 km² Liczba mieszkańców: 166 500 Gęstość zaludnienia: 206 osób/km² Liczba gmin: 62 Język urzędowy: francuski

Nidwalden – kanton w środkowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Stans.

Obwalden – kanton w środkowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sarnen.

Schwyz – kanton w środkowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Schwyz.

Solura – kanton w środkowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Solura.

St. Gallen – kanton w północno-wschodniej Szwajcarii. Jego stolicą jest St. Gallen.

Szafuza – kanton w północnej Szwajcarii. Jego stolicą jest Szafuza.

Ticino, też Tessyn – najdalej wysunięty na południe kanton Szwajcarii. Tereny Ticino zostały zajęte przez Szwajcarów w XV i na początku XVI wieku, w 1803 kanton Ticino przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej jako pełnoprawny członek.
Turgowia – kanton w północno-wschodniej Szwajcarii. Jego stolicą jest Frauenfeld.
Uri – kanton Szwajcarii, leżący w środkowej części kraju, w dolinie rzeki Reuss między Jeziorem Czterech Kantonów a Przełęczą św. Gotarda. Jeden z trzech tzw. leśnych kantonów, które 1 sierpnia 1291 r. podpisały akt założycielski Konfederacji Szwajcarskiej.Stolica: Altdorf Powierzchnia: 1077 km² Najwyższy szczyt: Dammastock - 3 630 m n.p.m. Liczba mieszkańców: 35 000 Gęstość zaludnienia: 32 osób/km² Liczba gmin: 20 Język urzędowy: niemiecki

Valais – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Vispertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna u stóp Matterhornu.

Vaud – kanton w zachodniej Szwajcarii. Vaud dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1803 roku. Nazwa pochodzi od łac. Pagus Valdensis. Stolicą jest Lozanna.

Zug – kanton w środkowej Szwajcarii ze stolicą w Zugu. Jest jednym z 26 kantonów Konfederacji Szwajcarskiej. Położony w centralnej części państwa na skraju Alp. Jest jednym z najmniejszych i gęściej zaludnionych kantonów. Zug przystąpił do Konfederacji w 1352 r.
Zurych – kanton w północno-wschodniej Szwajcarii. Zurych dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1351 roku.Stolica: Zurych Powierzchnia: 1729 km² Najwyższy szczyt: Schnebelhorn - 1292 m n.p.m. Liczba mieszkańców (2005): 1 273 278 Gęstość zaludnienia: 710 osób/km² Liczba dystryktów: 12 Liczba gmin: 171 Język urzędowy: niemiecki