
Katastrofa budowlana w Erfurcie w 1184 – katastrofa budowlana podczas królewskiego Hoftagu w 1184 r., która spowodowała wiele ofiar śmiertelnych.

Okręg Erfurt – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Okręg Gera – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Okręg Lipsk – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Okręg Suhl – okręg administracyjny w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Księstwo Saksonii-Marksuhl – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, istniejące od 1662 do 1671 roku.

Księstwo Saksonii-Römhild – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, istniejące od 1680 do 1710 roku.

Księstwo Saksonii-Altenburga – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. W 1672 roku odziedziczone przez Saksonię-Gotha, tworzy Saksonię-Gotha-Altenburg. Przywrócone w 1826 roku w wyniku nowego podziału ziem dynastii Wettynów. Do 1866 kraj Związku Niemieckiego. Od 1866 roku państwo Związku Północnoniemieckiego, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku jedno z krajów Cesarstwa Niemieckiego. Stolicą księstwa było miasto Altenburg.

Księstwo Saksonii-Coburga – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. Stolicą księstwa było miasto Coburg. Obecnie w granicach Bawarii.

Księstwo Saksonii-Coburga-Gothy – księstwo powstałe z nowego podziału ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów w 1826 roku. Państwo Związku Niemieckiego do 1866 roku. Od 1866 roku państwo Związku Północnoniemieckiego, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku jeden z krajów Cesarstwa Niemieckiego.

Księstwo Saksonii-Coburg-Saalfeld – – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe z zjednoczenia ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. Od 1806 roku państwo Związku Reńskiego, a od 1815 kraj Związki Niemieckiego.

Księstwo Saksonii-Eisenach – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, powstałe z wydzieleniu ziem dla ernestyńskiej linii dynastii Wettynów. Stolicą był Eisenach. Księstwo trzeciej kreacji było w latach 1806–1809 państwem Związku Reńskiego.

Księstwo Saksonii-Eisenbergu – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z księstwa Saksonii-Gothy rządzonego przez linię ernestyńską dynastii Wettynów.

Księstwo Saksonii-Gotha – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. Stolicą księstwa było miasto Gotha.

Księstwo Saksonii-Gothy-Altenburga – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku zjednoczenie ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, a dokładnie księstw Saksonii-Gothy i Saksonii-Altenburga. W 1826 roku w wyniku nowego podziału ziem dynastii Wettynów zlikwidowane. Do 1806 kraj Związku Reńskiego. W latach 1815-1826 państwo Związku Niemieckiego. Stolicą księstwa było miasto Gotha.

Księstwo Saksonii-Hildburghausen – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. W 1826 roku włączone do księstwa Saksonii-Meiningen. Od 1806 roku państwo Związku Reńskiego, a od 1815 roku państwo Związku Niemieckiego. Stolicą księstwa było miasto Hildburghausen.

Księstwo Saksonii-Jena – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, istniejące od 1672 do 1690 roku.

Księstwo Saksonii-Meiningen – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe z podziału ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów. Od 1826 roku włączono do niego księstwo Saksonii-Hildburghausen. Od 1866 roku państwo Związku Północnoniemieckiego, a po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku jedno z krajów Cesarstwa Niemieckiego. Stolicą księstwa było miasto Meiningen.

Księstwo Saksonii-Saalfeld – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku wydzielenia z pozostałych ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, istniejące od 1680 do 1735 roku.

Księstwo Saksonii-Weimar – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, powstałe z wydzieleniu ziem dla ernestyńskiej linii dynastii Wettynów. Stolicą był Weimar. W latach 1806–1809 państwo Związku Reńskiego.

Księstwo Saksonii-Weimar-Eisenach, od 1815 Wielkie Księstwo Saksonii-Weimar-Eisenach – państwo niemieckie wywodzące się z księstwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego ernestyńskiej linii dynastii Wettynów, ze stolicą w Weimarze. Powstało w 1809 w wyniku połączenia przez księcia Karola Augusta księstw: Saksonii-Eisenach i Saksonii-Weimar.

Zamek Wartburg – zamek warowny w Turyngii (Niemcy) w pobliżu miasta Eisenach, 441 m n.p.m., od 1999 na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.