Beskid ŚląskiW
Beskid Śląski

Beskid Śląski – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne i Barania Góra, natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka.

Jaskinia Ali Baby w KlimczokuW
Jaskinia Ali Baby w Klimczoku

Jaskinia Ali Baby w Klimczoku – jaskinia w Beskidzie Śląskim. Wejście do niej znajduje się na południowo-zachodnim zboczu Klimczoka, w pobliżu szczytu, niedaleko Schroniska w Klimczoku I, na wysokości 1096 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 328 metrów, a jej deniwelacja 17,6 metrów.

Przejście graniczne Beskidek-BeskydekW
Przejście graniczne Beskidek-Beskydek

Przejście graniczne Beskidek-Beskydek – polsko-czeskie przejście graniczne małego ruchu granicznego położone w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Wisła, na przełęczy Beskidek w Beskidzie Śląskim, zlikwidowane w 2007 roku.

BruclikW
Bruclik

Bruclik – rodzaj kamizelki z fabrycznego sukna noszonej na Żywiecczyźnie. Występuje w stroju górali żywieckich i w stroju górali Beskidu Śląskiego. Ozdobiony np. czerwonym sznurkiem i metalowymi guzikami albo chwostami np. granatowymi lub czerwonymi, kontrastowo do koloru bruclika. Bruclik wkładano na koszulę. Krój bruclika różni się w zależności od rejonu. Noszono go głównie do kościoła, na wesela, zabawy, chrzciny itp. U górali śląskich zwyczajowo pan młody zdejmował swój czerwony kawalerski bruclik i zakładał czarny, jaki nosili starsi gospodarze.

Ciasnocha (koszula)W
Ciasnocha (koszula)

Ciasnocha – odświętna koszula spodnia noszona przez kobiety, jeden z najdawniejszych typów kobiecej koszuli w stroju polskim. Obecna w stroju górali śląskich i górali żywieckich. Nazwa nawiązuje do kroju ubrania - ciasno przylegającej do ciała tkaniny.

Dolina WapienicyW
Dolina Wapienicy

Dolina Wapienicy – cenny przyrodniczo obszar położony w północnej części Beskidu Śląskiego, w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała. W 1993 r. utworzono tu zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dolina Wapienicy”. Powierzchnia tego zespołu wynosi 1519,02 ha.

Grupa Beskidzka GOPRW
Grupa Beskidzka GOPR

Grupa Beskidzka GOPR jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Powstała w 1952 roku, a obszarem działalności grupy jest teren Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, zachodniej części Beskidu Średniego oraz Pasma Babiogórsko-Jałowieckiego.

Ludwik HoheneggerW
Ludwik Hohenegger

Ludwik Hohenegger, właśc. Ludwig Hohenegger – inżynier i geolog pochodzący z Bawarii. Po ukończeniu studiów prawniczych i ekonomicznych w Monachium studiował jeszcze w latach 1829–1831 w Akademii Górniczo-Hutniczej we Freibergu.

Kaskady RodłaW
Kaskady Rodła

Kaskady Rodła – zespół ok. 25 naturalnych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce, w dzielnicy miasta Wisła, na północno-zachodnich stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Kolej gondolowa na Halę SkrzyczeńskąW
Kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską

Kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską – kolej gondolowa z gondolami 10-osobowymi, ze Szczyrku na Halę Skrzyczeńską w Beskidzie Śląskim. Funkcjonuje w ramach Szczyrk Mountain Resort. Została uruchomiona 22 grudnia 2017.

Kolej gondolowa na SzyndzielnięW
Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Kolej gondolowa na Szyndzielnię – całoroczna kolej gondolowa z Olszówki na Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim, w granicach administracyjnych tego miasta. Kolej wybudowała firma Brüder Girak z Austrii.

Kolej krzesełkowa na CzantorięW
Kolej krzesełkowa na Czantorię

Kolej krzesełkowa na Czantorię – całoroczna kolej krzesełkowa z krzesełkami 4-osobowymi, z Ustronia na Wielką Czantorię w Beskidzie Śląskim. Dolna stacja znajduje się na osiedlu Polana, natomiast górna na polanie Stokłosica. Funkcjonuje w ramach ośrodka narciarskiego Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu. Obecną kolej wybudował Doppelmayr/Garaventa-Gruppe, a jej operatorem Kolej Linowa „Czantoria” Sp. z o.o.

Kolej krzesełkowa na SkrzyczneW
Kolej krzesełkowa na Skrzyczne

Kolej krzesełkowa na Skrzyczne – całoroczna dwuodcinkowa kolej krzesełkowa ze Szczyrku na Skrzyczne, ze stacją pośrednią na Hali Jaworzynie. Kolej wykorzystywana jest przez turystów m.in. w celu dotarcia do Schroniska PTTK na Skrzycznem) oraz przez narciarzy na liczne trasy zjazdowe. Kolej wybudował Mostostal, a jej operatorem jest Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Nową kolej wybudowała firma Leitner Ropeways.

Leśny kościół ZakamieńW
Leśny kościół Zakamień

Zakamień – leśny kościół ewangelicki na południowo-zachodnim stoku Czantorii Wielkiej.

Muzeum Minerałów Skarby Ziemi w Bielsku-BiałejW
Muzeum Minerałów Skarby Ziemi w Bielsku-Białej

Muzeum Minerałów SKARBY ZIEMI – prywatne muzeum Piotra Kotuli z siedzibą w mieście Bielsko-Biała.

Pasmo CzantoriiW
Pasmo Czantorii

Pasmo Czantorii – jeden z grzbietów Beskidu Śląskiego, znany również pod nazwą Pasmo Stożka i Czantorii. Znajduje się pomiędzy dolinami Olzy i Wisły, stanowi więc granicę zlewisk Wisły i Odry. Wzdłuż grzbietu biegnie także granica polsko-czeska. Najwyższe szczyty: Wielka Czantoria, Kiczory i Stożek Wielki.

Piaskowiec godulskiW
Piaskowiec godulski

Piaskowiec godulski – piaskowiec wydobywany w kilku lokalizacjach w Brennej i w jej pobliżu, w gminie Brenna, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, w Polsce. Pod względem geologicznym należy do warstw godulskich w Beskidzie Śląskim. Jego wiek to kreda.

Placówka Straży Granicznej I linii „Poniwiec”W
Placówka Straży Granicznej I linii „Poniwiec”

Placówka Straży Granicznej I linii „Poniwiec” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Przejście graniczne Stożek-Maly StožekW
Przejście graniczne Stożek-Maly Stožek

Przejście graniczne Stożek-Maly Stožek – polsko-czeskie przejście graniczne małego ruchu granicznego położone w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Wisła, należące administracyjnie do Wisły, zlikwidowane w 2007 roku.

Przejście graniczne Stożek-Velký StožekW
Przejście graniczne Stożek-Velký Stožek

Przejście graniczne Stożek-Velký Stožek – polsko-czeskie przejście graniczne na szlaku turystycznym położone w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, na szczycie górskim Stożek Wielki, w Beskidzie Śląskim, zlikwidowane w 2007 roku.

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią GóręW
Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią Górę

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza na Baranią Górę - ścieżka edukacyjna w masywie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Jej trasa biegnie doliną Czarnej Wisełki na szczyt Baraniej Góry, skąd wraca doliną Białej Wisełki do Wisły Czarnego. Długość ścieżki wynosi ok. 16 km, czas przejścia trasy szacowany jest na 8 godzin. Różnica wzniesień wynosi ok. 650 m.

Placówka Straży Granicznej I linii „Wisła”W
Placówka Straży Granicznej I linii „Wisła”

Placówka Straży Granicznej I linii „Wisła” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.