
Cieśnina Piławska – cieśnina między dwiema częściami Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z wodami Morza Bałtyckiego. Nazwa pochodzi od historycznej polskiej nazwy miasta położonego nad jej brzegami – Piławy.

Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej – realizowany projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Kanał skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o ok. 100 km. Powstaje na obszarze Skowronek w województwie pomorskim.

Mierzeja Wiślana (313.53) – piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej.

Morskie przejście graniczne Elbląg znajduje się w Elblągu i może się na nim odbywać ruch osobowy i towarowy. Przejście obsługuje przede wszystkim ruch graniczny portu morskiego Elbląg.

Morskie przejście graniczne Frombork – przejście graniczne położone we Fromborku.

Narmeln, także Polsk, Polski – dawna wieś rybacka na Mierzei Wiślanej nad Zalewem Wiślanym, przy granicy z Polską, najdalej na zachód wysunięty punkt Federacji Rosyjskiej. Historycznie jest to jedyna miejscowość w granicach Federacji Rosyjskiej, która wchodziła bezpośrednio w skład Królestwa Polskiego do 1793 roku.

Nasypnoj – sztuczna wyspa położona w północnej części Zalewu Wiślanego w odległości 3,5 km od najbliższego lądu, 4,5 km od przylądka Siewiernyj na wysokim brzegu na północ od Balgi i 4,8 km od wschodniego wejścia do Cieśniny Piławskiej.

Port morski Elbląg – port morski w woj. warmińsko-mazurskim, w Elblągu, położony na Żuławach Wiślanych, nad rzeką Elbląg, w odległości 6 km od jej ujścia do Zalewu Wiślanego.
Port morski Frombork – mały port morski nad Zalewem Wiślanym na Warmii, położony w woj. warmińsko-mazurskim, we Fromborku. Port stanowi bazę dla floty rybackiej i posiada niewielkie nabrzeże dla jachtów. Jest przystankiem dla statków żeglugi pasażerskiej, które kursują na Zalewie Wiślanym.

Port morski Kąty Rybackie – mały port morski nad Zalewem Wiślanym, w północnej Polsce w południowo-zachodniej części Mierzei Wiślanej, położony w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo.
Port morski Krynica Morska – port morski nad Zalewem Wiślanym w północnej Polsce, w południowej części Mierzei Wiślanej, położony w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, w Krynicy Morskiej.

Port morski Nowa Pasłęka – mały port morski nad Zalewem Wiślanym na Warmii, położony w woj. warmińsko-mazurskim, w gminie wiejskiej Braniewo, przy osadzie Ujście. Leży na kanale odchodzącym od rzeki Pasłęki, który wpada do Zalewu. W środowisku żeglarskim nazywany był potocznie Nową Fundlandią.

Port morski Tolkmicko – niewielki port morski nad Zalewem Wiślanym na Warmii, położony w woj. warmińsko-mazurskim, w Tolkmicku. Stanowi bazę dla statków rybackich i przystań dla niedużych jachtów.

Port w Braniewie – historyczny port morski w Braniewie nad Zalewem Wiślanym. W średniowieczu przynależał do związku miast hanzeatyckich. Współcześnie w miejscu portu znajduje się przystań żeglarska.

Rezerwat przyrody Ujście Nogatu – rezerwat faunistyczny położony w województwie warmińsko-mazurskim, w gminach Elbląg i Tolkmicko.

Rezerwat przyrody Zatoka Elbląska – rezerwat faunistyczny obejmujący swoim zasięgiem Zatokę Elbląską i północną część Wyspy Nowakowskiej. Jest położony na terenie gmin Elbląg i Tolkmicko w województwie warmińsko-mazurskim. Celem ochrony jest zachowanie bogatej i zróżnicowanej fauny ptaków wodno-błotnych oraz ich siedlisk.

Święty Kamień – część wsi Chojnowo w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Tolkmicko, na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i nad Zalewem Wiślanym, na trasie nadzalewowej linii kolejowej Elbląg-Frombork-Braniewo.

Święty Kamień – głaz narzutowy w wodach Zalewu Wiślanego w gminie Tolkmicko, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim, pomnik przyrody. Znajduje się ok. 4 kilometry od Tolkmicka, w kierunku Fromborka, tuż poza granicą historycznej Warmii, w odległości ok. 20–30 m od brzegu.

Wyspa Nowakowska – sztuczna wyspa powstała w wyniku osuszania i polderyzacji obszaru na Żuławach Elbląskich w kierunku północno-zachodnim od Elbląga. Obszar wyspy jest otoczony wodami Zalewu Wiślanego, Cieplicówki, Nogatu, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Zatoki Elbląskiej. Pierwsze osady powstały dopiero pod koniec XVII wieku. Wioski i osady znajdujące się na wyspie są położone na obszarze polderowym z chroniącymi wałami przeciwpowodziowymi i licznymi kanałami odwadniającymi. Większość budynków znajduje się na specjalnie usypanych pagórkach zwanych terpami.

Zalew Wiślany – zalew słonawowodny, zatoka Morza Bałtyckiego o powierzchni 838 km², w tym w granicach Polski 328 km², część Zatoki Gdańskiej odcięta przez Mierzeję Wiślaną. Z resztą zatoki jest połączony Cieśniną Piławską.

Zatoka Elbląska – płytka zatoka będąca częścią Zalewu Wiślanego. Jest położona między znajdującą się na obszarze Żuław Elbląskich Wyspą Nowakowską a wzniesieniami Wysoczyzny Elbląskiej na wschodzie. Części linii brzegowej zatoki są objęte Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej i rezerwatem Zatoka Elbląska. Do zatoki uchodzi rzeka Elbląg. Wschodnim brzegiem zatoki prowadzi zawieszona obecnie nadzalewowa linia kolejowa Elbląg-Tolkmicko-Frombork-Braniewo.