
Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Tym samym objęło obszar podobny do dawnego województwa rzeszowskiego sprzed reformy w 1975 roku. Obecnie województwo zajmuje powierzchnię 17 845,76 km² i zajmuje 11. miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców znajduje się na 9. miejscu w Polsce. Jest najdalej wysuniętym na południe województwem Polski.

1 Armia – jedna z trzech armii węgierskich podczas II wojny światowej.

Aglomeracja rzeszowska – aglomeracja monocentryczna w środkowej części województwa podkarpackiego, która obejmuje miasto centralne Rzeszów oraz okoliczne zurbanizowane gminy. Pozostałymi miastami aglomeracji są: Boguchwała, Dynów, Głogów Małopolski, Łańcut, Tyczyn.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej imienia gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – jeden z dziewięciu oddziałów Straży Granicznej.

Flaga województwa podkarpackiego – symbol województwa podkarpackiego. Flaga przedstawia płat w kształcie prostokąta o proporcjach 5:8, jest trójdzielna w słup: po bokach węższe pola w kolorze niebieskim, pośrodku na szerszym polu (3/5) w kolorze białym znajduje się herb województwa podkarpackiego.

Herb województwa podkarpackiego – symbol województwa podkarpackiego. Herb przedstawia na tarczy dwudzielnej w słup w prawym polu czerwonym gryfa ukoronowanego srebrnego wspiętego w lewo, w lewym błękitnym lwa ukoronowanego złotego wspiętego o języku czerwonym. Ponad nimi krzyż kawalerski srebrny.
Linia elektroenergetyczna 750 kV Widełka – Chmielnicka – jedyna w Polsce linia elektroenergetyczna napowietrzna o napięciu 750 kV, zaliczająca się do sieci najwyższych napięć. Łączy stację elektroenergetyczną 750/400/110 kV „Rzeszów” w miejscowości Widełka niedaleko Kolbuszowej z elektrownią jądrową Chmielnicka na Ukrainie. Długość linii na terytorium Polski wynosi 114 km.

Okręg wyborczy nr 9 do Parlamentu Europejskiego w Polsce – okręg wyborczy obejmujący teren województwa podkarpackiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Rzeszowie.

Okręg wyborczy nr 21 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Krosna i Przemyśla oraz powiatów bieszczadzkiego, brzozowskiego, jarosławskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego i sanockiego. Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 22 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Krosna i Przemyśla oraz powiatów bieszczadzkiego, brzozowskiego, jarosławskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego i sanockiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 11 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 22 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Rzeszowa i Tarnobrzega oraz powiatów dębickiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego i tarnobrzeskiego. Wybierano w nim 3 senatorów na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 23 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Rzeszowa i Tarnobrzega oraz powiatów dębickiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego i tarnobrzeskiego. W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 15 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 54 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów leżajskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego oraz miasta na prawach powiatu Tarnobrzega. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 55 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 56 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów łańcuckiego i rzeszowskiego oraz miasta na prawach powiatu Rzeszowa. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 57 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego oraz miasta na prawach powiatu Krosna. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Okręg wyborczy nr 58 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów bieszczadzkiego, jarosławskiego, leskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego i sanockiego oraz miasta na prawach powiatu Przemyśla. Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej.

Rýchla Brigáda – słowacki związek taktyczny uczestniczący w ataku Niemiec na ZSRR od 8 lipca 1941.
Rýchla skupina – słowacki związek taktyczny uczestniczący w ataku Niemiec na ZSRR od 23 czerwca 1941, na bazie.
Rzeszowiacy – grupa etnograficzna ludności polskiej zamieszkująca obszar u podnóża Kotliny Sandomierskiej, okolice miast: Łańcut, Przeworsk, Ropczyce, Rzeszów. Jest to ludność pogranicza kulturowego, stanowiąca bezpośrednie przedłużenie na wschód grup małopolskich. Jednakże Rzeszowiacy rozwinęli własną odrębność kulturową.

Railport Medyka – kolejowy terminal przeładunkowy zlokalizowany w miejscowości Medyka w województwie podkarpackim na granicy polsko-ukraińskiej. W terminalu przeładowywane są towary z wagonów kolejowych na samochody i odwrotnie. Jest tam też magazyn towarów oraz agencja celna. Powierzchnia terminala to 13 ha. Przez jego teren przebiegają zarówno tory szerokie o rozstawie szyn 1520 mm stosowane na Ukrainie czy w Rosji oraz tory normalne o rozstawie szyn 1435 mm stosowane w Polsce i europie zachodniej.