
Alpamayo - szczyt w Andach w Kordylierze Białej o wysokości 5947 m n.p.m., słynący ze swej pięknej, dwustumetrowej wysokości ściany. Na wystawie fotograficznej w Monachium w 1966 roku nazwany "Najpiękniejszą górą świata".

Ampato, Nevado de Ampato – stratowulkan, najwyższy szczyt w masywie Cordillera de Ampato położonym w regionie Arequipa, w południowej części Peru. Ma on wysokość 6288 m n.p.m. Znajduje się on w Andach Środkowych, na zachód od jeziora Titicaca. Na stokach masywu źródła rzeki Colca, na północ od masywu mieści się Kanion Colca.

Artesonraju − jeden ze szczytów pasma Cordillera Blanca, znajdujący się na terenie Peru.

Nevado Chachani – stratowulkan w regionie Arequipa, w południowej części Peru, w pobliżu miejscowości Arequipa.

Chaupi Orco − jeden ze szczytów pasma Cordillera Apolobamba (Andy), znajdujący się na granicy Peru i Boliwii.

Chinchey − jeden ze szczytów pasma Cordillera Blanca, znajdujący się na terenie Peru.

Chopicalqui − jeden ze szczytów pasma Cordillera Blanca, znajdujący się na terenie Peru.

Coropuna – nieczynny masyw wulkaniczny w regionie Arequipa, w Peru, w północno-zachodniej części Ameryki Południowej.
El Misti lub Guagua-Putina – stratowulkan w południowym Peru, w pobliżu miasta Arequipa. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1985 roku, a poprzednia potwierdzona erupcja w roku 1787.

Hualca Hualca − jeden ze szczytów w Andach Peruwiańskich, znajdujący się na terenie Peru.

Huandoy − druga pod względem wysokości góra pasma Cordillera Blanca, znajdująca się na terenie Peru.

Huantsan − jeden ze szczytów pasma Cordillera Blanca, znajdujący się na terenie Peru.

Huascarán lub Nevado Huascarán to szczyt w Andach Peruwiańskich. Najwyższy, południowy szczyt masywu to najwyższy szczyt całego Peru oraz najwyższy szczyt w pasie międzyzwrotnikowym na Ziemi. Nazwę zawdzięcza Huáscarowi, XVI-wiecznemu wodzowi Inków, który nosił tytuł Sapa Inca.

Huayna Picchu lub Wayna Pikchu – szczyt w południowym Peru, w regionie Cuzco, w odległości 112 km od miasta Cuzco. Wznosi się 360 m nad Machu Picchu, najlepiej zachowanym miastem Inków. U stóp szczytu płynie rzeka Urubamba. Już Inkowie wybudowali szlak na Huayna Picchu oraz świątynie i tarasy na szczycie. Dziennie na szczyt może wyjść tylko 400 osób. Droga na szczyt jest stroma, miejscami eksponowana. Miejscami droga jest śliska dlatego też zainstalowano ułatwienia na szlaku. W porze deszczowej zdarza się, że szlak jest zamykany.

Huaynaputina, Waynaputina – stratowulkan położony na wyżynie wulkanicznej w południowym Peru. Jego wybuch 19 lutego 1600 był największą erupcją w Ameryce Południowej w czasach historycznych. Zanieczyszczenie atmosfery pyłami spowodowało ochłodzenie klimatu i serię ciężkich zim, pośrednio przyczyniając się m.in. do wielkiej klęski głodu w Rosji.

Jirishanca to jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów w Andach Peruwiańskich, w paśmie Cordillera Huayhuash, w regionie Ancash o wysokości 6126 m n.p.m. Według innych źródeł jego wysokość wynosi 6094 m. Jest dziesiątym pod względem wysokości szczytem Peru. W miejscowym dialekcie języka keczua jego nazwa oznacza lodowy dziób kolibra, wywodząca się z kształtu szczytu. 16 listopada 1954 na południowo–wschodnim zboczu rozbił się dwusilnikowy samolot Douglas DC-3, lecący z Pucallpy do Limy. Zginęły wszystkie 24 osoby znajdujące się na jego pokładzie.

Salcantay − najwyższy szczyt pasma Cordillera Vilcabamba, znajdujący się na terenie Peru.

Siula Grande – szczyt w Cordillera Huayhuash, w Andach peruwiańskich.

Solimana – stratowulkan w Peru, w Andach, w paśmie Cordillera Ampato. Jego wysokość wynosi 6093 m n.p.m., jest trzecim najwyższym szczytem regionu Arequipa.

Ubinas – aktywny stratowulkan znajdujący się w południowej części Peru, około 70 km na wschód od miasta Arequipa. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w latach 2016–2017.

Yerupajá, Nevado Yerupajá - szczyt w Andach w Kordylierze Huayhuash o wysokości 6635 m n.p.m. Yerupaya jest drugim co do wysokości szczytem w Peru oraz najwyższym szczytem w Kordylierze Huayhuash. Lokalna nazwa góry to El Carnicero, co oznacza Rzeźnik. Nazwa ta wynika z kształtu grani szczytowej, która przypomina ostrze noża. Ze szczytu Yerupaja opada stroma ściana o wysokości 1520 m.