StudniaW
Studnia

Studnia – pionowe ujęcie wód podziemnych, sztuczny otwór wiercony lub kopany, sięgający do poziomu wodonośnego.

Studnia abisyńskaW
Studnia abisyńska

Studnia abisyńska (abisynka) – studnia rurowa wbijana lub wkręcana, służąca do wydobywania niewielkiej ilości wody z głębokości 5-7 m.

Studnia artezyjskaW
Studnia artezyjska

Studnia artezyjska – studnia powstająca przez wywiercenie otworu do wód artezyjskich – głęboko położonych warstw wodonośnych, w których woda znajduje się pod ciśnieniem hydrostatycznym. Woda z takiego odwiertu wypływa samoczynnie, niekiedy jest pod dużym ciśnieniem.

CembrowinaW
Cembrowina

Cembrowina (cembrowanie) – obmurowanie umacniające zbiornik wody, zwykle studni czy fontanny. Wykonana może być z betonowych kręgów studziennych lub kolumny rurowej.

Chand BaoriW
Chand Baori

Chand Baori – studnia w wiosce Abhaneri, znajdującej się 95 km od Jaipuru, w indyjskim stanie Radżastan.

Studnia JakubaW
Studnia Jakuba

Studnia Jakuba – nowotestamentowe ujęcie wody w pobliżu Sychem (Sychar), gdzie według Ewangelii Jana Jezus rozmawiał z Samarytanką. Pochodzenie nazwy studni nawiązuje do pytania kobiety: Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dał nam tę studnię, z której pił i on sam, i jego synowie i jego bydło?.

Studnia miejska w KłodzkuW
Studnia miejska w Kłodzku

Studnia miejska w Kłodzku – pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, umiejscowiona na kłodzkim rynku.

Studnia krasowaW
Studnia krasowa

Studnia krasowa, awen – forma krasu podziemnego: pionowy lub prawie pionowy kanał biegnący w dół, często rodzaj jaskini krasowej lub jej część, łącząca korytarze jaskini położone na różnych głębokościach. Studnia krasowa powstaje w wyniku rozpuszczania skał krasowiejących przez wodę opadową, wzdłuż pionowych szczelin. Szerokość do kilkunastu metrów, głębokość do kilkuset metrów. Czasami studnia jest dalszą częścią ponoru, występującą w jaskiniach krasowych, przez studnię woda przepływa do korytarza, a następnie do jaskini krasowej.

LaufpompaW
Laufpompa

Laufpompa – pompa przy studni artezyjskiej w Międzychodzie u zbiegu ulic Kilińskiego i 17 Stycznia.

Studnia Świętego MarcinaW
Studnia Świętego Marcina

Studnia Świętego Marcina – studnia, drewniany krzyż i towarzysząca im infrastruktura turystyczna zlokalizowana na terenie Dąbrów Krotoszyńskich, na południowy wschód os Leśniczówki Helenopol i rezerwatu przyrody Buczyna Helenopol w gminie Zduny.

Moqua WellW
Moqua Well

Moqua Well – małe podziemne jezioro o powierzchni 0,2 ha, zlokalizowane w nauruańskim dystrykcie Yaren. To niezbyt znane jezioro jest jedną z kilku atrakcji turystycznych wyspy. W jego pobliżu znajduje się sieć jaskiń Moqua Caves. Średnia głębokość Moqua Well wynosi 2,5 m, a największa to około 5 m.

Studnia NapoleonaW
Studnia Napoleona

Studnia Napoleona – studnia zlokalizowana na zachód od Pożegowa, dzielnicy Mosiny, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, na zboczu Moreny Pożegowskiej, w pobliżu stacji kolejowej Osowa Góra.

Studnia św. Patryka w OrvietoW
Studnia św. Patryka w Orvieto

Studnia św. Patryka - zabytkowa studnia zlokalizowana w Orvieto (Włochy).

Studzienka w PiasecznieW
Studzienka w Piasecznie

Studzienka w Piasecznie – miejsce kultu i cel pielgrzymek zlokalizowany w południowej części wsi Piaseczno w gminie Gniew, bezpośrednio przy szosie krajowej nr 91.

Pompa św. Bernarda w Grodzisku WielkopolskimW
Pompa św. Bernarda w Grodzisku Wielkopolskim

Pompa Bernarda w Grodzisku Wielkopolskim – zabytkowe ujęcie wody na rynku w Grodzisku Wielkopolskim.

Rani ki vavW
Rani ki vav

Rani ki vav – studnia schodkowa z XI wieku nad rzeką Saraswati w Patan w stanie Gudźarat w Indiach, wyróżniająca się mistrzostwem skomplikowanych rozwiązań technicznych i pięknem detalu architektonicznego.

Święta cenoteW
Święta cenote

Święta cenote – wapienna studnia krasowa położona w pobliżu starożytnego miasta Majów Chichén Itzá w Meksyku. Mierzy 20 m głębokości, 50 m średnicy i jest niemal idealnie okrągła. W czasach prekolumbijskich pełniła ważną funkcję religijną i była sercem Chichén Itzá, dzięki czemu miasto zyskało dominującą pozycję w regionie i mogło utrzymywać swoją władzę. Od niej też pochodzi nazwa Chichén Itzá, która oznacza „u wylotu studni Itza”.

Studnia Trzech BraciW
Studnia Trzech Braci

Studnia Trzech Braci – istniejąca prawdopodobnie od średniowiecza studnia miejska w Cieszynie. Obecnie zabezpieczona żeliwną, neogotycką altaną z 1868 roku, mającą stanowić pamiątkę legendarnego spotkania przy studni trzech braci – założycieli Cieszyna. Jeden z symboli miasta Cieszyna.

Zlatá studánkaW
Zlatá studánka

Zlatá studánka – obudowane źródło, będące punktem orientacyjnym, zlokalizowane na terenie Českotřebovskiej vrchoviny, w pobliżu miasta Česká Třebová oraz wsi Kozlov i Strakov.

Źródło Marii w NazarecieW
Źródło Marii w Nazarecie

Źródło Marii w Nazarecie – źródło położone w mieście Nazaret, na północy Izraela. Bywa także nazywane Fontanną Świętej Dziewicy.

Żuraw studziennyW
Żuraw studzienny

Żuraw studzienny – rodzaj dźwignicy, umożliwiającej wydobywanie wody ze studni. To drewniany czerpak wody, w późniejszym okresie zastąpiony kołowrotem. Nazwa pochodzi od nazwy ptaka.