
Bośnia – historyczny i geograficzny region Europy, należący obecnie do Bośni i Hercegowiny. Przeważająca część Bośni leży na terenie Alp Dynarskich. Na północy, gdzie płynie rzeka Sawa, sięga do obszarów kotliny Panońskiej, zaś jej wschodnią, naturalną granicę stanowi rzeka Drina. Od południa graniczy z innym historyczno-geograficznym regionem wchodzącym w skład państwa, Hercegowiną.

Brabancja – kraina historyczna w zachodniej Europie, położona współcześnie na terenie Holandii i Belgii. Jej głównymi ośrodkami były Bruksela, Antwerpia i Louvain.

Galicja – potoczna nazwa austriackiego kraju koronnego Królestwa Galicji i Lodomerii, istniejącego w latach 1772–1918. Zalicza się do niej ziemie południowej Małopolski, Roztocze Wschodnie, Podkarpacie Wschodnie i Wyżynę Podolską na zachód od Zbrucza.

Hercegowina – region geograficzno-historyczny w Alpach Dynarskich, obejmujący południową część państwa Bośnia i Hercegowina.

Hibernia – nazwa wyspy Irlandii w klasycznym języku łacińskim.

Inflanty – nazwa krainy historycznej nad Dźwiną i Zatoką Ryską powstałej w średniowieczu w obrębie posiadłości zakonu kawalerów mieczowych, a zamieszkanej przez plemiona bałtyckie i ugrofińskie, na których kulturę na przestrzeni wieków wpływała głównie kultura niemiecka, a także skandynawska i polska. Dawne Inflanty obejmują terytoria dzisiejszej Estonii oraz Łotwy. Nazwa została nadana w XIII w. i pochodzi od plemienia Liwów.

Ingria – kraina historyczna w północno-wschodniej Europie, na południe od Karelii, leżąca nad rzeką Newą, między Zatoką Fińską, rzeką Narwą, jeziorem Pejpus na południowym zachodzie oraz jeziorem Ładoga na północnym wschodzie. Tradycyjna granica z Karelią przebiega wzdłuż rzeki Siestra na północnym zachodzie. Na południowym zachodzie graniczy z historyczną Estonią.

Karyntia – region w północnej Słowenii, mniejsza część regionu historycznego Karyntia.

Kraina – jeden z regionów historyczno-etnograficznych tworzących dzisiejszą Słowenię. Wchodziła w skład Starej Rzeszy. Od 1364 Księstwo Krainy, od XIX wieku także kraj koronny Austro-Węgier. Tradycyjnie dzieli się na Górną Krainę (Gorenjska), Dolną Krainę (Dolenjska) z Białą Krainą i Wewnętrzną Krainę (Notranjska).

Kraj Sudetów – region Czechosłowacji obejmujący pogranicze czesko-niemieckie i czesko-austriackie w Sudetach, Rudawach, Smreczanach, Lesie Czeskim, Szumawie i Morawach południowych zamieszkany od dawna przez Niemców sudeckich. W skład Kraju Sudetów wchodziły ziemie Czech, Moraw i Śląska Czeskiego.

Prusy Wschodnie – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec. Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych. Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.

Rumelia – kraina historyczna na Bałkanach, której nazwa oznacza "ziemię Rzymian". Została nadana przez Turków ziemiom stopniowo odbieranym Cesarstwu Bizantyńskiemu i używana w odniesieniu do europejskich posiadłości Imperium osmańskiego, stopniowo rosnących od XIV w. Zasięg Rumelii stopniowo kurczył się od XVIII w., wraz z uszczuplaniem granic imperium. Nazwa ta nie obejmowała Peloponezu, znanego ówcześnie jako Morea.

Ruś Biała – kraina historyczna na terenie dzisiejszej Białorusi i częściowo Rosji, położona w dorzeczu górnego Dniepru, między Ptyczem i Desną oraz w górnej części dorzecza Dźwiny, główne miasta: Mińsk, Mohylew, Smoleńsk, Połock, Witebsk i Mścisław. W historiografii polskiej definiowana jako obszar województw mińskiego, mścisławskiego, połockiego, witebskiego i smoleńskiego.

Ruś Czarna – kraina historyczna na terenie dzisiejszej Białorusi, położona między Prypecią, Ptyczem, dolną Berezyną i górnym Niemnem. Główne miasta regionu to Nowogródek, Wołkowysk, Słonim, Bobrujsk, Mozyr, Świsłocz, Nieśwież i powstałe później Baranowicze. Od północnego zachodu graniczy z Grodzieńszczyzną, od północy z Dzukią, od południa z Polesiem, od północnego wschodu z Rusią Białą, a od wschodu z Siewierszczyzną.

Ruś Czerwona, łac. Ruthenia Rubra lub Russia Rubra – kraina historyczna na północno-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce.

Sandżak – region geograficzno-historyczny na pograniczu Serbii i Czarnogóry. Głównym miastem jest Novi Pazar. Region jest zamieszkany przez liczną mniejszość boszniacką.

Scytia – obszar Eurazji zamieszkany przez Scytów. Regiony tradycyjnie uznawane za Scytię to:Kazachstan, południowa Rosja, wschodnia Ukraina północny Kaukaz Ukraina, Białoruś i Polska aż do Oceanu Sarmackiego, obecnie znanego jako Bałtyk Południowa Ukraina w dolnym biegu Dunaju i Bułgaria, znany także jako Scytia Mniejsza

Stara Hercegowina - historyczny region w zachodniej Czarnogórze. Największe miasto to Nikšić. Obecnie znajduje się w niej 7 gmin tego nadmorskiego państwa:Herceg Novi Nikšić Plužine Pljevlja Šavnik Kotor Žabljak
Styria – kraina historyczna w środkowej Europie. Obecnie większość Styrii należy do Austrii, a południowa część, zwana też Styrią Dolną – do Słowenii.

Zalitawia − potoczna nazwa węgierskiej części Austro-Węgier (1867-1918), pochodząca od rzeki Litawy, która w części była naturalną granicą między Cesarstwem Austrii a Królestwem Węgier. Oficjalna nazwa tej części monarchii brzmiała: Kraje Korony Świętego Stefana.

Żmudź – jeden z pięciu regionów etnograficznych współczesnej Litwy, a także historyczna nazwa Dolnej Litwy. Dawna jednostka podziału terytorialnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako Księstwo Żmudzkie należące do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od 1918 r. część Republiki Litewskiej.