
I bitwa nad Bull Run – pierwsza znacząca bitwa lądowa podczas wojny secesyjnej. Rozegrała się 21 lipca 1861 roku w okolicach Manassas w Wirginii pomiędzy wojskami Unii i Skonfederowanych Stanów Ameryki. Bitwa zakończyła się zwycięstwem konfederatów, a dzięki niej generał Thomas Jackson uzyskał przydomek Stonewall. Po bitwie generał Unii, McDowell został zwolniony i zastąpiony przez George’a McClellana.

Bitwa pod Appomattox Court House – ostatnia bitwa wojny secesyjnej w Wirginii. Starcie miało miejsce 9 kwietnia 1865 roku w pobliżu miejscowości Appomattox Court House w Wirginii. Obie strony straciły w bitwie łącznie około 700 żołnierzy.

Bitwa pod Appomattox Station miała miejsce 8 kwietnia 1865 roku podczas wojny secesyjnej w pobliżu stacji kolejowej w miejscowości Appomatox w Wirginii.

Bitwa pod Chancellorsville – bitwa wojny secesyjnej stoczona w dniach 30 kwietnia – 6 maja 1863 roku ok. 16 km na zachód od Fredericksburga w stanie Wirginia. Uznawana jest za jedną z najlepszych bitew generała Roberta E. Lee i jego Armii Północnej Wirginii w starciu z Armią Potomaku pod dowództwem generała Fighting Joe Josepha Hookera. Starcie zakończyło się wielkim zwycięstwem armii konfederatów i śmiertelnym zranieniem generała konfederatów Thomasa "Stonewalla" Jacksona

Bitwa pod Spotsylvanią – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 8-21 maja 1864 roku w trakcie amerykańskiej wojny secesyjnej.

Bitwa pod Suffolk – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach od 11 kwietnia do 4 maja 1863 podczas wojny secesyjnej pod miastem Suffolk w stanie Wirginia w USA.
Virginia Christian – jedyna niepełnoletnia kobieta stracona na krześle elektrycznym. Była czarnoskórą, skazaną za uduszenie swojego białego pracodawcy w Elizabeth City. Gubernator William Hodges Mann nazwał to najnikczemniejszym morderstwem w historii stanu. Wyrok wykonano w Więzieniu Stanowym w Richmond. Była także ostatnią niepełnoletnią kobietą skazaną na śmierć w całych Stanach Zjednoczonych.

Czerwone lato – określenie krwawych zamieszek na tle rasowym, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych latem i wczesną jesienią 1919 roku. W większości przypadków były to ataki białych obywateli na Afroamerykanów. Zamieszki wystąpiły w ponad 30 amerykańskich miastach, przy czym najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Chicago, Waszyngtonie i Elaine.

Huragan Hanna – cyklon tropikalny, który nad ranem 6 września 2008 zagroził atlantyckiemu wybrzeżu amerykańskich stanów Karolina Południowa, Karolina Północna, Wirginia, po uderzeniu w Haiti.

Bitwa pod Fredericksburgiem, znana również jako bitwa o Marye’s Heights – bitwa stoczona w dniach 11–15 grudnia 1862 roku pomiędzy oddziałami Unii i Skonfederowanych Stanów Ameryki. Starcie zakończyło się zwycięstwem sił Konfederacji dowodzonych przez generała Roberta E. Lee, które skutecznie odparły posiadającą przewagę liczebną armię Unii dowodzoną przez generała Ambrose Burnside’a. Była to główna bitwa kampanii o Frederickcsburg toczonej podczas wojny secesyjnej. Po obu stronach uczestniczyło w niej łącznie ponad 172 tysiące żołnierzy, zaś łączne straty wyniosły prawie 18 tysięcy ludzi.

Pierwsza bitwa pod Kernstown miała miejsce 23 marca 1862 podczas wojny secesyjnej. Rozpoczęła ona prowadzoną przez generała Skonfederowanych Stanów Ameryki, Thomasa Jacksona, kampanię w dolinie Shenandoah. Zakończyła się zwycięstwem wojsk Unii dowodzonych przez pułkownika Nathana Kimballa.

I wojna z Powatanami – pierwszy konflikt pomiędzy Anglikami a federacją Indian Powatanów w 1609, która wzięła swą nazwę od imienia ich wodza Powatana.

II bitwa nad Bull Run – starcie zbrojne, które miało miejsce 28–30 sierpnia 1862 roku podczas amerykańskiej wojny secesyjnej, w pobliżu miejscowości Manassas w północnej Wirginii. Była to decydująca bitwa kampanii w północnej Wirginii i zakończyła się zwycięstwem Konfederacji.

II bitwa pod Fredericksburgiem – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 maja 1863 roku podczas wojny secesyjnej pod miastem Fredericksburg w stanie Wirginia w USA.

II wojna z Powhatan – drugi konflikt pomiędzy Anglikami a federacją Indian Powhatan, zamieszkującą Wirginię, który miał miejsce w 1622.

III wojna z Powhatan – trzeci i ostatni konflikt pomiędzy Anglikami a konfederacją Indian Powhatan, zamieszkującymi Wirginię, który miał miejsce w 1644. Wojna ta była ostatnią, także nieudaną próbą wykorzenienia osadnictwa angielskiego w Wirginii i odzyskania utraconej pozycji. Podobnie jak w 1622, Indianie zaatakowali bez ostrzeżenia słabo bronione osady, grabiąc, niszcząc majątki i zabijając osadników. Straty angielskie w początkowej fazie wojny ocenia się na setki zabitych. W przeciwieństwie jednak do poprzednich wojen, Anglicy zdecydowali się na radykalne kroki w sprawie kontaktów z Indianami. Przeprowadzono systematyczną pacyfikację wiosek indiańskich. Plemiona Powhatan nigdy nie odzyskały dawnej świetności.

Jamestown, historycznie również James Town, James Towne, Jamestowne oraz James City – pierwsza stała osada angielskich kolonistów w Ameryce Północnej, na terenie dzisiejszego stanu Wirginia, założona 14 maja 1607. Historycznie była to druga trwała osada na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, po założonym w 1565 przez Hiszpanów mieście St. Augustine na Florydzie. Poprzednie 17 prób osadnictwa anglosaskiego zakończyło się niepowodzeniem.

Masakra w Virginia Tech – dwie strzelaniny, które miały miejsce 16 kwietnia 2007 w Virginia Polytechnic Institute and State University w Blacksburgu, w stanie Wirginia w USA.

Patowmack Canal – kanał wybudowany pod koniec XVIII wieku wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Potomak w amerykańskim stanie Wirginia. Działał od 1802 do 1828 roku i umożliwiał żeglugę na Potomaku w rejonie wodospadów Great Falls.

Powatanowie, federacja plemion Indian Ameryki Północnej z rodziny językowej algonkińskiej zamieszkująca tereny dzisiejszego stanu Wirginia. W skład federacji liczącej w XVII wieku od 9 do 14 000 ludzi wchodzili Pamunkejowie, Mattaponi, Nansemondowie, Czikahominowie, Mattaponowie i Rappahannokowie. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku liczebność Ludu Powhatan-Renápe nie przekraczała 450 osób; na początku XXI wieku wzrosła do około 600.

Plantacja Shirley – plantacja położona na północnym brzegu rzeki James w stanie Wirginia przy malowniczej odnodze drogi stanowej Nr. 5. Plantacja Shirley jest najstarszą czynną plantacją w Wirginii i najstarszą rodzinną firmą w USA, której początki sięgają 1614. Działalność rozpoczęła w 1648 i do czasu zniesienia niewolnictwa do prac rolnych zatrudnieni byli niewolnicy. W różnych okresach pracowało ich na plantacji od 70 do 90.