
Acheloma – rodzaj temnospondyla z rodziny Trematopidae.

Archegozaur (Archegosaurus) – rodzaj dużego płaza żyjącego w permie, około 299-253 mln lat temu (assel-wucziaping). Jak dotąd odkryto ponad dziewięćdziesiąt szkieletów, z czego większość na terenach dzisiejszych Niemiec. Pierwszego formalnego opisu dokonał Georg August Goldfuss w 1847 roku, tworząc nową rodzinę, archegozaurydy (Archegosauridae).

Archeria – antrakozaur żyjący w wczesnym permie. Był to średniej wielkości wodny drapieżnik o długim, węgorzowatym ciele i małych kończynach.

Branchiosaurus jest nazwą problematycznych skamieniałości płaza żyjącego w okresie od końca karbonu po początek permu. Najprawdopodobniej jest to nazwa rodzajowa zwierzęcia, które w rzeczywistości nigdy nie istniało.

Cacops – rodzaj wymarłego płaza żyjącego we wczesnym permie w dzisiejszym Teksasie.

Diplocaulus – rodzaj wymarłego płaza tarczogłowego, który żył na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych w środkowym permie.

Eriops – wymarły wodno-lądowy, mięsożerny płaz należący do podgromady tarczogłowych i rzędu temnospondyli. Występował we wczesnym permie około 295 milionów lat temu. Znaleziony na terenie dzisiejszego Teksasu. Długość ok. 2 m. Był krępym płazem z czterema krótkimi, krzepkimi nogami, krótkim ogonem i szeroką, długą głową. Posiadał liczne ostre zęby przypominające kły. Prawdopodobnie był mięsożercą polującym na ryby, wije, ważki oraz mniejsze gady i płazy. Dane: Czas: 295 mln lat temu Występowanie: Ameryka Północna Długość ciała: 2 m

Fayella to wymarły płaz z rodzaju temnospondyli. Żył w permie. Szczątki tego kopalnego płaza znaleziono w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych.

Gerobatrachus – rodzaj temnospondyla z rodziny Amphibamidae żyjącego we wczesnym permie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Został opisany w oparciu o niemal kompletny szkielet pochodzący z datowanych na wczesny perm osadów grupy Clear Fork w Teksasie. Nazwa rodzajowa Gerobatrachus pochodzi od greckich słów geros („starsza”) oraz batrachus („żaba”), zaś epitet gatunkowy gatunku typowego, hottoni, honoruje Nicholasa Hottona – paleontologa z Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Gerobatrachus wykazuje wiele cech typowych zarówno dla płazów bezogonowych, jak i ogoniastych; nie jest jednak pewne, czy dowodzi to, iż jest on taksonem bliskim rozejścia się linii ewolucyjnej Batrachia na Anura i Caudata, czy też podobieństwa te są jedynie przejawem konwergencji.

Peltobatrachus – rodzaj wymarłego płaza z rzędu Temnospondyli. Żył w późnym permie na terenach obecnej Tanzanii. Osiągał długość 70 cm.

Platyhystriks – rodzaj żyjącego we wczesnym permie płaza, należącego do rzędu temnospondyli. Jego szczątki odkryto na terenie dzisiejszego Teksasu.

Platyopozaur (Platyoposaurus) – rodzaj dużego, ziemnowodnego płaza żyjącego w permie, około 255–250 mln lat temu (wucziaping–czangsing), na terenach obecnej Rosji. Jeden z odkrytych szkieletów zawiera 28–centymetrową czaszkę, na podstawie której długość właściciela oszacowano na około 2,5 metra. Jego nazwa oznacza „jaszczura o płaskiej twarzy”.

Prionosuchus – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego w późnym permie na terenie obecnej Brazylii.

Rhinesuchus – nazwa rodzajowa płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego na przełomie środkowego i późnego permu. Występował na terenie obecnej Afryki południowej, stanowiącej w owym czasie centralny obszar Gondwany. Jego szczątki odkryto między innymi w „strefie tapinocefali” i „strefie cistecefali”.

Saharastega – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli. Żył pod koniec permu na terenie dzisiejszej Afryki. Jego szczątki odnaleziono w formacji Moradi w północnym Nigrze.

Sejmuria (Seymouria) – rodzaj wymarłych zwierząt o cechach przejściowych pomiędzy płazami a gadami, żyjących w okresie karbonu i wczesnego permu. W ich budowie występowały cechy obydwu gromad. Czaszka podobna była do czaszek płazów tarczogłowych, opatrzona jednak jednym tylko kłykciem potylicznym. Kończyny i pasy przypominały budową te same organy u płazów, ale palce ich opatrzone pazurami przypominały gadzie. Różnica była także zauważalna w budowie zębów, określa się je jako cechę płazów. Połączenie między kręgosłupem a obręczą miednicową miało charakter pośredni; o ile u płazów występuje jeden kręg krzyżowy łączący się z miednicą, a u gadów – co najmniej dwa, sejmuria miała jeden rozwinięty kręg krzyżowy, stykający się z kością biodrową na dużej powierzchni, oraz drugi, przypominający jeszcze budową kręgi ogonowe, ale stykający się z kością biodrową końcem dalszym żebra. Długość ciała ok. 50 cm. Sejmuria uznawana była za ogniwo pośrednie między płazami a gadami, przypuszczano też, że wywodzić się od niej mogły pierwsze gady – kotylozaury.

Sklerocefal (Sclerocephalus) to gatunek wymarłego płaza, który żył w okresie permskim. Znany nauce jest tylko jeden gatunek Sklerocefala : Sclerocephalus frossardi i jeden synonim tego gatunku : Actinodon frossardi.

Uranocentrodon – rodzaj płaza z rzędu temnospondyli. Żył około 250 milionów lat temu. Nie jest pewne, czy czas jego występowania przypada na koniec permu (czangsing) czy może na początek triasu (ind). Kilka kompletnych szkieletów tego zwierzęcia odkryto na terenie południowej Afryki w formacji zawierającej również szczątki lystrozaurów. Tereny występowania uranocentrodona stanowiły w owym czasie centralne rejony Pangei.

Zatrachys - wymarły rodzaj temnospondyla pochodzącego z wczesnego permu z Teksasu.

Zygozaur (Zygosaurus) – rodzaj wymarłego płaza, odnaleziony w osadach z środkowego permu w Rosji (Tatarstan).