Powstanie stycznioweW
Powstanie styczniowe

Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

10 złotych 1933 Romuald TrauguttW
10 złotych 1933 Romuald Traugutt

10 złotych 1933 Romuald Traugutt – okolicznościowa moneta dziesięciozłotowa, wybita w srebrze, wprowadzona do obiegu 10 listopada 1933 r. rozporządzeniem Ministra Skarbu Władysława Zawadzkiego z dnia 30 października 1933 r., wycofana na podstawie rozporządzenia ministrów gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych Rzeszy wydanego 22 listopada 1939 r. w okresie Generalnego Gubernatorstwa, według którego monety bite w srebrze w okresie II Rzeczypospolitej należało obowiązkowo wymieniać na pieniądze papierowe.

Klipa 10 złotych 1933 Romuald TrauguttW
Klipa 10 złotych 1933 Romuald Traugutt

Klipa 10 złotych 1933 Romuald Traugutt – próbna moneta dziesięciozłotowa w formie kwadratowej klipy, z odwzorowaniem w centralnej części, okolicznościowej monety 10 złotych 1933 Romuald Traugutt. Podobnie jak pierwowzór, była wybita w celu upamiętnienia 70. rocznicę powstania styczniowego.

Cmentarz rzymskokatolicki w BielinachW
Cmentarz rzymskokatolicki w Bielinach

Cmentarz rzymskokatolicki w Bielinach – zabytkowy cmentarz założony w 1810 roku, znajdujący się w gminie Ulanów, powiat niżański, usytuowany jest w północnej części miejscowości, w odległości około kilometra od kościoła.

BrankaW
Branka

Branka – potoczna nazwa poboru do Cesarskiej Armii Rosyjskiej, zarządzonego w Królestwie Polskim 6 października 1862 z inicjatywy naczelnika rządu cywilnego Aleksandra Wielopolskiego, który nie chciał dopuścić do wybuchu powstania. Pobór miał objąć około 8 tysięcy rekrutów spośród osób podejrzewanych o działalność konspiracyjną, zamieszkałych w miastach, a zwłaszcza w Warszawie.

Jerzy DajlidaW
Jerzy Dajlida

Jerzy Dajlida – ksiądz, uczestnik powstania styczniowego.

DrągalierzyW
Drągalierzy

Drągalierzy – oddziały piechoty powstańczej, formowane w czasie powstania styczniowego, uzbrojone w drągi.

Dywizja KrakowskaW
Dywizja Krakowska

Dywizja Krakowska – wielka jednostka piechoty polskiej okresu powstania styczniowego. Wchodziła w skład II Korpusu (Krakowskiego).

Dywizja SandomierskaW
Dywizja Sandomierska

Dywizja Sandomierska - wielka jednostka piechoty polskiej okresu powstania styczniowego. Wchodziła w skład II Korpusu (Krakowskiego).

Kodeksy karne wojskoweW
Kodeksy karne wojskowe

Kodeksy Karne Wojskowe – akt normatywny wydany przez Rząd Narodowy w okresie powstania styczniowego. Penalizował on niektóre zachowania żołnierzy wojsk powstańczych.

Kołokoł (pismo)W
Kołokoł (pismo)

Kołokoł – rosyjska gazeta rewolucyjna wydawana przez Aleksandra Hercena na emigracji w latach 1857–1867.

Konwencja AlvenslebenaW
Konwencja Alvenslebena

Konwencja Alvenslebena – układ pomiędzy Królestwem Prus i Imperium Rosyjskim, zawarty 8 lutego 1863 w Petersburgu przez pruskiego generała Gustava von Alvenslebena, z inicjatywy Otto von Bismarcka, dotyczący współpracy przy tłumieniu powstania styczniowego w Królestwie Polskim. Układ zezwalał obu armiom na przekraczanie granicy w celu ścigania polskich oddziałów powstańczych.

Cmentarz rzymskokatolicki w Kurzynie ŚredniejW
Cmentarz rzymskokatolicki w Kurzynie Średniej

Cmentarz rzymskokatolicki w Kurzynie Średniej – zabytkowy cmentarz założony około 1820 roku, znajdujący się w gminie Ulanów, powiat niżański, usytuowany jest w północnej części miejscowości, około 500 metrów od kościoła parafialnego. Znajduje się przy drodze do miejscowości Golce.

Manifest 22 styczniaW
Manifest 22 stycznia

Manifest 22 stycznia – manifest wydany 22 stycznia 1863 w Warszawie przez Komitet Centralny Narodowy ogłaszający wybuch powstania styczniowego. Autorką Manifestu była Maria Ilnicka.

Moneta narodowa polskaW
Moneta narodowa polska

Moneta narodowa polska, zwana również Papierową Monetą – pieniądz papierowy wyemitowany przez Rząd Narodowy Polski w okresie powstania styczniowego.

Partia powstańczaW
Partia powstańcza

Partia powstańcza – nieregularny oddział powstańczy, oddział wojskowy złożony głównie z ochotników, prowadzący działania o charakterze partyzanckim. Określenie odnosząc się zwykle do polskich oddziałów z okresu powstania listopadowego i styczniowego, cechujących się różnorodnym uzbrojeniem oraz zmiennym składem osobowym, od kilku osób do kilku tysięcy ludzi; zwykle jednak były to niewielkie oddziały, często się rozpraszające i łączące się z innymi w nową partię bądź przyłączające się do innego oddziału.

Cmentarz rzymskokatolicki w UlanowieW
Cmentarz rzymskokatolicki w Ulanowie

Cmentarz rzymskokatolicki w Ulanowie – zabytkowy cmentarz założony w końcu XVII w., znajdujący się w gminie Ulanów, powiat niżański, usytuowany jest we wschodniej części miejscowości, około 300 metrów od kościoła parafialnego.

Ustawa o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863W
Ustawa o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863

Ustawa o przyznaniu stopni i praw oficerskich weteranom z roku 1831, 1848 i 1863 – ustawa przyjęta przez Sejm Ustawodawczy 18 grudnia 1919. Pierwszy akt normatywny wydany w odrodzonym państwie polskim, który nadawał stopnie i prawa oficerskie weteranom polskich zrywów narodowych.

Wyprawa morska Łapińskiego w 1863W
Wyprawa morska Łapińskiego w 1863

Wyprawa morska Łapińskiego w 1863 – próba przeprowadzenia desantu oraz dostarczenia broni i amunicji na Litwę w czasie trwania powstania styczniowego. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem. Operacją dowodził gen. Teofil Łapiński.

Z dymem pożarówW
Z dymem pożarów

Z dymem pożarów – jedna z pieśni, które u schyłku XIX wieku pełniły rolę hymnu narodowego. Powstała pod wpływem tragicznych wydarzeń, jakimi była rzeź szlachty dokonana przez chłopów w Galicji w 1846 roku, zyskała popularność już w czasie Wiosny Ludów.