Jezioro Bialskie – jezioro położone we wsi Białka, gmina Dębowa Kłoda niedaleko Parczewa, na pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w zlewni rzeki Konotopy.

Jezioro Białe Sosnowickie, Jezioro Libiszowskie – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w pobliżu miejscowości Libiszów w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim.

Jezioro Białe – jezioro we wschodniej Polsce, położone we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, 7 km na południe od miejscowości Włodawa przy wsi Okuninka. Jezioro położone jest w dorzeczu rzek: Tarasienka – Włodawka – Bug – Narew – Wisła. Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym i bez dopływowym, okresowy dopływ jeziora Białego od lat jest wyschnięty. Misa jeziora Białego utworzona jest na podłożu kredowym. Długość linii brzegowej to 4262 metry. Jezioro posiada I klasę czystości jako jedyne na pojezierzu. Jezioro reprezentuje typ rybacki sielawowy o stosunkowo niskiej produkcji biologicznej. Występują tu takie gatunki ryb jak: sielawa, ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty, sum i inne. Jezioro objęte jest corocznym zarybianiem.

Jezioro Cycowe – jezioro eutroficzne na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w gminie Sosnowica.

Jezioro Czarne Sosnowickie – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w gminie Sosnowica, w powiecie parczewskim.
Dratów lub Łokietek – jezioro na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, położone w gminie Ludwin, w powiecie łęczyńskim, w woj. lubelskim.

Glinki – jezioro położone we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, na terenie wsi Okuninka, przy granicy z Orchówkiem, w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim.

Święte – jezioro położone we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, na terenie wsi Okuninka, przy granicy z Orchówkiem, w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim.

Kleszczów – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w gminie Ostrów Lubelski i Uścimów, w powiecie lubartowskim. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 3042 m. Jezioro otoczone jest lasem sosnowym od wschodu i torfowiskami z pozostałych stron, oddzielonych od jeziora pasem zarośli łozowych. Z roślinności dominują przedstawiciele rodziny żabiściekowatych – moczarka kanadyjska i osoka aloesowata, występują także m. in. oczeret jeziorny, ponikło błotne i skrzyp bagienny. Z ptaków występują pokląskwa i potrzeszcz, a na pobliskich torfowiskach trznadel, makolągwa i gąsiorek. Nad jeziorem znajduje się stanica harcerska prowadzona przez Ks. Salezjanów, a także pole namiotowe.

Koseniec – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, w gminie Hańsk, w powiecie włodawskim. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 1840 m. Dawniej jezioro było połączone z pobliskim Jeziorem Spólnem w jeden akwen, jednakże w wyniku procesu obniżenia zwierciadeł wód gruntowych i odwodnienia bagien i torfowisk dwa zbiorniki oddzieliły się od siebie i obecnie są jedynie połączone śródleśnym kanałem o długości ok. 290 m i o szerokości w najszerszym miejscu 11 m. Jezioro jest położone na terenie rezerwatu przyrody Żółwiowe Błota.

Łukcze – jezioro pochodzenia krasowego położone na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin, 11 km na północny wschód od Łęcznej, na obrzeżach wsi Rogóźno, na wysokości 163 m n.p.m.

Jezioro Mytycze – jezioro położone na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, położone w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie wiejskiej Ostrów Lubelski, niedaleko wsi Rozkopaczew.

Piaseczno – jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim położone w województwie lubelskim, powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Jezioro jest pochodzenia krasowego. Należy do najczystszych jezior w kraju. W większości jezioro ma piaszczyste dno. Jezioro charakteryzuje się najwyższą na Pojezierzu przejrzystością wody.

Rogóźno – jezioro krasowe na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, koło wsi Rogóźno (Rogóżno).

Siemień, Siemieński Staw – staw w woj. lubelskim, na Nizinie Południowopodlaskiej, nieopodal Parczewa. Nad stawem położona jest miejscowość Siemień.

Uścimowiec – jezioro w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Uścimów.
Uściwierz – jezioro w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Cyców, o powierzchni 284 ha, długości 2,4 km, szerokości 1,8 km oraz maksymalnej głębokości 6,6 m. Uściwierz to jezioro krasowe, bezodpływowe. Jezioro to stanowi jedną z część systemu Kanału Wieprz-Krzna. Uściwierz to największe jezioro Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej.

Jezioro Wytyckie – jezioro położone we wschodniej Polsce, na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w pobliżu miejscowości Wytyczno w gminie Urszulin, w powiecie włodawskim. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 9850 m. Obecnie jezioro stanowi zbiornik retencyjny w systemie Kanału Wieprz-Krzna. Od strony północnej i wschodniej jezioro zostało ogroblowane. Jest to największe jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

Jezioro Zagłębocze – jezioro w woj. lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Znajduje się pomiędzy dwiema wsiami Jagodno i Lejno.

Jezioro Zienkowskie – jezioro eutroficzne, linowo-szczupakowe położone w centralnej części gminy Sosnowica w powiecie parczewskim w województwie lubelskim.