Góry IzerskieW
Góry Izerskie

Góry Izerskie (332.34) – pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, na terenie Czech i Polski. Od zachodu zamknięte Bramą Łużycką, od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Na północy przechodzi w Pogórze Izerskie. Tworzy je szereg grzbietów górskich o przebiegu północny zachód – południowy wschód; najważniejsze z nich to: w części polskiej: Grzbiet Kamienicki, Wysoki Grzbiet oba grzbiety łączy wododział Kwisy i Małej Kamiennej Rozdroże Izerskie; w części czeskiej: Střední jizerský hřeben, Vlašský hřeben, Desenský hřeben i Hejnický hřeben. W południowej części znajduje się szereg wzniesień o charakterze gór wyspowych – Špičák, Slovanka, Bramberk, Dračí vrch, a na południowym skraju długi grzbiet z kulminacją Černá studnice.

CarlsthalW
Carlsthal

Carlsthal – huta szkła, a później kolonia położona na terenie wcześniejszej osady Babelsbruch w Górach Izerskich. Obecnie znajduje się tutaj kilka budynków należących administracyjnie do Szklarskiej Poręby. Działa tutaj m.in. schronisko turystyczne „Orle”.

GórzyniecW
Górzyniec

Górzyniec – część Piechowic, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku, przystanek kolejowy na 21. kilometrze szlaku linii kolejowej nr 311, pomiędzy Piechowicami a Szklarską Porębą Dolną.

Grupa Karkonoska GOPRW
Grupa Karkonoska GOPR

Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działa od 1976 roku, kiedy to nastąpił podział Grupy Sudeckiej GOPR na Karkonoską z Naczelnikiem Ryszardem Jaśko i Wałbrzysko-Kłodzką z Naczelnikiem Stanisławem Ządkiem.

Hala IzerskaW
Hala Izerska

Hala Izerska – górska łąka (hala) położona na wysokości 840–880 m n.p.m. w dolinie Izery w Górach Izerskich w Sudetach.

Hnojový důmW
Hnojový dům

Hnojový dům – pierwotnie obora dla krów, a później izba muzealna z prymitywnym schroniskiem w czeskiej części Gór Izerskich, na terenie wsi Jizerka.

Izera (Świeradów-Zdrój)W
Izera (Świeradów-Zdrój)

Izera (Gross-Iser) – obecnie część Świeradowa-Zdrój, nieistniejąca już wieś na Hali Izerskiej, w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w Górach Izerskich w Sudetach Zachodnich.

Kolej gondolowa na Stóg IzerskiW
Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Kolej gondolowa na Stóg Izerski – całoroczna kolej gondolowa z gondolami 8-osobowymi, z Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski w Górach Izerskich. Funkcjonuje w ramach ośrodka Ski & Sun Świeradów-Zdrój. Kolej wybudował Doppelmayr/Garaventa-Gruppe, a jej operatorem jest Sobiesław Zasada Sp. z o.o.

Rezerwat przyrody Krokusy w GórzyńcuW
Rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu

Krokusy w Górzyńcu – florystyczny rezerwat przyrody położony w Górach Izerskich na północnym zboczu Grzbietu Wysokiego, na wysokości ok. 630–640 m n.p.m., powyżej Górzyńca. Przedmiotem ochrony są jedyne w polskich Sudetach i na Śląsku stanowiska szafranu spiskiego, a także stanowiska rzadkich roślin grądowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 3,90 ha, utworzono go w 1962 roku.

Szlak rowerowy Odra – NysaW
Szlak rowerowy Odra – Nysa

Szlak rowerowy Odra – Nysa – międzynarodowy szlak rowerowy łączący czeską część Gór Izerskich z niemiecką częścią bałtyckiej wyspy Uznam blisko Świnoujścia. Najbardziej na wschód wysunięty szlak rowerowy Niemiec i jeden z najbardziej popularnych w tym kraju. Stanowi element długodystansowej trasy rowerowej D12. Został wybrany z inicjatywy Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club modelową trasą dla ogólnoniemieckiej sieci długodystansowych ścieżek rowerowych. Organizacja ta sklasyfikowała szlak w 2009 jako trasę wysokiej jakości.

Poidło (wodospad)W
Poidło (wodospad)

Poidło – niewielki wodospad w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w Górach Izerskich.

Polana JakuszyckaW
Polana Jakuszycka

Polana Jakuszycka – najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku i w Polsce.

Przejście graniczne Jakuszyce-HarrachovW
Przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov

Przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov – polsko-czeskie drogowe Przejście graniczne położone w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Szklarska Poręba, w najwyżej położonej części Szklarskiej Poręby Jakuszycach, zlikwidowane w 2007 roku.

Przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov (kolejowe)W
Przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov (kolejowe)

Przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov (kolejowe) – polsko-czechosłowackie kolejowe przejście graniczne położone w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Szklarska Poręba, w najwyżej położonej części Szklarskiej Poręby-Jakuszycach, zlikwidowane w 1995 roku.

Przejście graniczne Stóg Izerski-SmrkW
Przejście graniczne Stóg Izerski-Smrk

Przejście graniczne Przejście graniczne Stóg Izerski-Smrk – polsko-czeskie przejście graniczne na szlaku turystycznym położone w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Świeradów-Zdrój, w Górach Izerskich, zlikwidowane w 2007 roku.

Rozdroże pod KopąW
Rozdroże pod Kopą

Rozdroże pod Kopą – węzeł dróg leśnych i szlaków turystycznych, położony na wysokości 998 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich w Sudetach Zachodnich.

Rudy GrzbietW
Rudy Grzbiet

Rudy Grzbiet – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie.

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny IzeryW
Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery

Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery – torfowiskowy rezerwat przyrody w województwie dolnośląskim położony w gminie Mirsk oraz częściowo na terenie gminy miejskiej Szklarska Poręba. Obejmuje m.in. część Hali Izerskiej, a przy jego granicy znajduje się schronisko turystyczne Chatka Górzystów.

Wysoki Grzbiet (Góry Izerskie)W
Wysoki Grzbiet (Góry Izerskie)

Wysoki Grzbiet – grzbiet górski, w Górach Izerskich w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim.

Zakręt ŚmierciW
Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci – uroczysko, ostry drogowy zakręt oraz punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, położony na drodze wojewódzkiej nr 358 zwanej Drogą Sudecką pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Zakręt powstał na zboczu Czarnej Góry w latach 1935-37. Nazwa tego zakrętu pochodzi od licznych wypadków samochodowych. Wraz z budową drogi powstały chodniki minerskie, które miały służyć do ewentualnego wysadzenia drogi w powietrze.