
Baranja – region na Węgrzech i w Chorwacji, położony pomiędzy rzekami Dunaj i Drawa. Część węgierska należy do komitatu Baranja, natomiast część chorwacka do Osječko-baranjskiej županiji.
Dąb Szubienica – zabytkowy dąb bezszypułkowy znajdujący się w Chorwacji, w pobliżu Stubičkich Toplic, na wzgórzu Kamenjak, na wysokości 247 m n.p.m. Z miejscowości prowadzi do niego ścieżka dydaktyczna Kamenjak.
Delta Neretwy – delta u ujścia Neretwy do Adriatyku. Mikroregion w południowej Dalmacji, w dubrownicko-neretwańskiej żupie Chorwacji.

Chorwacja – kraj o zróżnicowanej powierzchni leżący w Europie Południowo-Wschodniej.

Gorski Kotar – górzysty region w Chorwacji, położony między miastami Karlovac i Rijeka. Ponad 60% obszaru pokryte jest lasami, stąd też region zwany jest zielonymi płucami Chorwacji lub chorwacką Szwajcarią. Region przecina trasa europejska E65 łącząca Budapeszt i Zagrzeb z portem w Rijece.

Klis – przełęcz górska.

Krajina – region na Półwyspie Bałkańskim, głównie na terytorium Chorwacji, przy granicy Bośni. Stanowi swoisty pomost między rolniczą północą a wybrzeżem Chorwacji – jest większą częścią tzw. Chorwacji Centralnej.

Lika – górzysty region w Chorwacji, rozciągający się pomiędzy pasmem Welebit na południowym zachodzie, a górą Plješevica na północnym wschodzie, basenem Ogulin-Plaški na północnym zachodzie, a przełęczą Malovan na południowym wschodzie. Większość regionu należy do Ličko-senjskiej županiji, jedynie fragmenty do Karlovačkiej i Zadarskiej županiji.

Oštarijskie wrota – przełęcz w Welebicie o wysokości 927 m n.p.m.. Łączy Gospić z lickiej strony i Karlobag z adriatyckiej strony. Jest skrajnym punktem Szlaku Premužicia.

Kotlina Panońska – wielka równina w środkowej Europie, należąca pod względem geomorfologicznym do systemu alpejsko-karpackiego.

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – zespół lasów pierwotnych, położony na terenie Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Włoch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Remetovac – przełęcz górska w Bilogorze, która znajduje się w bezpośredniej okolicy Ćurlovaca w Chorwacji. Leży na wysokości 238 m n.p.m.
Rijeka dubrovačka – zatoka na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, na północ od Dubrownika w Chorwacji.

Riwiera Makarska – największy i najpopularniejszy region turystyczny w Chorwacji, zlokalizowany w środkowej części Dalmacji, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, u podnóża masywu górskiego Biokovo.

Rožanski kukovi – wyjątkowo krasowa część Welebitu Północnego.

Veliki Alan – przełęcz w Welebicie w Parku Narodowym Welebit Północy w Chorwacji. Znajduje się w najwyższym punkcie drogi z portowego miasta Jablanac nad Adriatykiem do Štirovačy w głębi kraju.

Vratnik – przełęcz w Welebicie. Łączy Žutą Lokvę z lickiej i Senj z adriatyckiej strony.

Wielka Nizina Węgierska – jedna z trzech jednostek podziału geograficznego Kotliny Panońskiej, zajmująca jej część na wschód od doliny Dunaju.

Zavižan albo Veliki Zavižan – szczyt w Welebicie Północnym o wysokości 1676 m.

Zlatni Rat - jedna z plaż na Adriatyku i największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Położona na wyspie Brač, w miejscowości Bol. Przez wielu uważana za jedyną plażę na świecie prostopadle położoną w stosunku do nabrzeża.