Zbrodnia katyńskaW
Zbrodnia katyńska

Zbrodnia katyńska – zbrodnia kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstwa, popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

Borek (obwód smoleński)W
Borek (obwód smoleński)

Borek – wieś w obwodzie smoleńskim. Położona ok. 19 km na zachód od Smoleńska. Znajduje się dokładnie pomiędzy miejscowością Katyń a uroczyskiem Kozie Góry, gdzie w 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali kilka tysięcy polskich oficerów z obozu w Kozielsku. W roku 2007 Borek liczył 85 mieszkańców.

BykowniaW
Bykownia

Bykownia – dawna wieś na Ukrainie, od 1923 roku w granicach Kijowa.

Czornyj woronW
Czornyj woron

Czornyj woron – potoczna, powszechnie stosowana nazwa radzieckiej karetki więziennej do przewozu aresztowanych, mającej postać autobusu czarnej barwy, podzielonego na jednoosobowe celki. Środkiem biegł wąski korytarz, po którego obu stronach znajdowały się liczne, wąskie drzwiczki. Poszczególne cele były nieoświetlone i tak ciasne, że ledwo mieścił się w nich skulony człowiek. Okna zamalowywano, by więźniowie niczego nie widzieli. Wejście znajdowało się z tyłu.

GniezdowoW
Gniezdowo

Gniezdowo – wieś w Rosji, w obwodzie smoleńskim, w rejonie smoleńskim, nad Dnieprem, 14 km na zachód od Smoleńska; stacja kolejowa, rezerwat archeologiczny.

Gniezdowo (stacja kolejowa)W
Gniezdowo (stacja kolejowa)

Gniezdowo – stacja kolejowa w miejscowości Smoleńsk, w obwodzie smoleńskim, w Rosji. Leży na międzynarodowej linii Smoleńsk – Witebsk.

Komisja Nikołaja BurdenkiW
Komisja Nikołaja Burdenki

Komisja Nikołaja Burdenki – radziecka specjalna komisja śledcza powołana 13 stycznia 1944 przez Biuro Polityczne KC Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej (bolszewików) w celu udowodnienia tezy, że zbrodnia katyńska na oficerach Wojska Polskiego dokonana wiosną 1940 przez NKWD na polecenie tego samego Biura Politycznego KC WKP(b) została popełniona przez Niemców w 1941. Przewodniczącym Komisji był Nikołaj Burdenko, członek Akademii Nauk ZSRR, który pod koniec życia przyznał, że rozstrzelania polskich oficerów dokonało NKWD w 1940.

KozielskW
Kozielsk

Kozielsk – miasto w obwodzie kałuskim Rosji.

KuropatyW
Kuropaty

Kuropaty – uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941.

Matka Boska KozielskaW
Matka Boska Kozielska

Matka Boska Kozielska – uproszczony obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej wycięty konturowo na sosnowej desce o wymiarach 13,5 na 8,5 cm przez por. Henryka Gorzechowskiego w obozie jenieckim w Kozielsku, gdzie przebywali polscy oficerowie zamordowani przez NKWD w Katyniu, ofiary zbrodni katyńskiej.

Matka Boża KatyńskaW
Matka Boża Katyńska

Matka Boża Katyńska – grafika przedstawiająca Matkę Bożą tulącą nagie zwłoki żołnierza zamordowanego strzałem w tył głowy.

MiednojeW
Miednoje

Miednoje – wieś w Rosji, w obwodzie twerskim, w rejonie kalinińskim, około 200 km na północny zachód od Moskwy, były ośrodek wypoczynkowy NKWD.

Obóz jeniecki NKWD w GriazowcuW
Obóz jeniecki NKWD w Griazowcu

Obóz jeniecki NKWD w Griazowcu – obóz jeniecki właściwy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR dla przetrzymywania jeńców polskich z tw. pierwszej grupy.

Obóz jeniecki NKWD w PutywluW
Obóz jeniecki NKWD w Putywlu

Obóz jeniecki NKWD w Putywlu – obóz jeniecki Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR dla przetrzymywania jeńców polskich z tzw. pierwszej grupy, oraz obóz jeniecki dla żołnierzy z krajów nadbałtyckich.

OstaszkówW
Ostaszków

Ostaszków – miasto w Rosji założone w 1587 roku, w obwodzie twerskim, ok. 190 km na zachód od Tweru, położone nad jeziorem Seliger przy linii kolejowej Wielkie Łuki–Bołogoje.

Pawliszczew BorW
Pawliszczew Bor

Pawliszczew Bor – sowiecki obóz dla polskich jeńców wojennych w latach 1939-1940. Położony w obwodzie smoleńskim, pomiędzy Juchnowem a Kozielskiem, ok. pół kilometra od wioski Szczełkanowo, 32 km od stacji kolejowej Babynino.

Piatichatki (Charków)W
Piatichatki (Charków)

Piatichatki – dawniej osada w pobliżu Charkowa, w pobliżu której rozciągał się lasek o tej samej nazwie, obecnie VI kwartał strefy leśno-parkowej Charkowa. W 1940 roku pogrzebano tu ofiary zbrodni katyńskiej – 3739 oficerów Wojska Polskiego, jeńców wojennych z obozu w Starobielsku rozstrzelanych przez NKWD w siedzibie Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie, położonego w centrum miasta. W latach 1991–1992 zeznania na temat tej zbrodni złożył przed prokuratorami rosyjskiej Głównej Prokuratury Wojskowej jeden z jej wykonawców, Mitrofan Wasiljewicz Syromiatnikow, w 1940 roku strażnik we więzieniu NKWD w Charkowie, który zajmował się m.in. wywożeniem zwłok do Piatichatek.

Specjalna Komisja Śledcza Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni KatyńskiejW
Specjalna Komisja Śledcza Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej

Specjalna Komisja Śledcza Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej – specjalna komisja śledcza powołana przez Kongres Stanów Zjednoczonych dla przeprowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej na oficerach Wojska Polskiego. Przewodniczącym komisji został Ray John Madden z Indiany.

StarobielskW
Starobielsk

Starobielsk – miasto na Ukrainie, w obwodzie ługańskim.