
Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Łodzi – założone w 1951 roku łódzkie przedsiębiorstwo komunalne specjalizuje się w inżynieria wodno-kanalizacyjna, inżynieria komunikacyjna oraz inżynierii energetycznych niskiego i średniego napięcia na terenie metropolii łódzkiej.

Biurowiec na Placu Hallera w Łodzi – budynek mieszczący się w Łodzi przy ul. Żeligowskiego 32/34 w Łodzi. Ma 44 metry wysokości i liczy 12 kondygnacji. Jest to najwyższy budynek na Starym Polesiu. W budynku znajdują się m.in.: oddział regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia a także placówki Raiffeisen Banku oraz Amplico AIG Life.

Urząd Marszałkowski – pierwszy wieżowiec powstały na terenie obecnego centrum miasta w Łodzi. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w latach 60., a ukończyła na początku lat 70. Wieżowiec mieści się przy al. Piłsudskiego 8, tuż przy głównej arterii miasta trasie W-Z. Budynek ma 62 metry wysokości i liczy 17 kondygnacji. W 1972 postawiono obok niego bliźniaczy wieżowiec: Centralny Dom Maklerski Pekao S.A. Powierzchnia biurowa każdego z budynków to ok. 9 tys. m².

Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” – modernistyczny dom towarowy i biurowiec znajdujący się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 165/169, wzniesiony w latach 1959–1972 według projektu Macieja Gintowta, Ewy Krasińskiej i Macieja Krasińskiego dla Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Wieżowce Centrali Handlu Zagranicznego w Łodzi powstały w 1976 roku w niedalekim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna, na obszarze przeznaczonym na tzw. centrum biurowe.

Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (CKD) – centrum medyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, usytuowane pomiędzy ulicami: Pomorską, Mazowiecką i Czechosłowacką, we wschodniej części Łodzi, na obszarze osiedla Niciarniana.

Hotel Centrum – hotel funkcjonujący w Łodzi w latach 1976–2014, zlokalizowany przy ul. Kilińskiego 59-63.

Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica – nieistniejące obecnie łódzkie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją urządzeń i podzespołów telekomunikacyjnych i elektronicznych. Wchodziło w skład Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego Unitra, a od 1978 r. Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom.

Orion Business Tower – biurowiec przy ul. Sienkiewicza 85/87 w Łodzi.

Bank Pekao S.A. – biurowiec w Łodzi mieszczący się przy ul. Piotrkowskiej 288.

Red Tower – biurowiec w Łodzi, znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 148/150. Budynek ma 80 m wysokości. Całkowita powierzchnia budynku wynosi ok. 15 000 m², natomiast kubatura ok. 61 000 m³. Biurowiec posiada standard klasy B.

Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa (ŚDM) – osiedle mieszkaniowe w Łodzi, w Śródmieściu, modernistyczne, wzniesione w latach 1975–1982; zespół jednych z największych w Polsce budynków mieszkalnych (megaszaf) wykonanych w konstrukcji szkieletowej „słupowo-płytowej”. Ówcześnie projektowane systemy wielkopłytowe dla budynków mieszkaniowych pozwalały na wykonanie budynków o wysokości maksymalnie 11 kondygnacji, dlatego niesłusznie uważa się, że budynki te wykonano w technologii tzw. „wielkiej płyty”, nie zastosowano tutaj bowiem wielkopłytowych ścian nośnych, ale jedynie ściany osłonowe z żelbetowych płyt elewacyjnych wykończonych okładzinami azbestowo-cementowymi, które zdemontowano podczas remontu w latach 90. Ze względu na rozmiary i nowatorską jak dla budynków mieszkalnych konstrukcję budynki te posadowiono nie za pomocą ław fundamentowych, ale płyt fundamentowych. Na terenie osiedla znajdują się m.in. dwa najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi.

Tricotextil – wieżowiec mieszczący się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 270. Znajduje się na wprost archikatedry św. Stanisława Kostki. Powstał w latach 70. Ma 62 metry wysokości i liczy 17 kondygnacji. Biurowiec był siedzibą Instytutu Technik i Technologii Dziewiarskich „Tricotextil”. Znajduje się w nim także placówka Banku Pekao S.A. Posiada własną salę konferencyjną.

VII Dom Studenta Politechniki Łódzkiej – budynek w Łodzi. Jest najwyższym akademikiem Osiedla Akademickiego PŁ, a jednocześnie najwyższym domem studenckim w Łodzi. Budynek podzielony jest na dwie części: na piętnastu piętrach znajduje się akademik dla studentów, na jednym zaś hotel. Akademik zapewnia pokoje dla 450 studentów, mieszkających w 210 pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych.

Ósmy Dom Studenta (ZWARTEK) – największy akademik Politechniki Łódzkiej w Łodzi.

Wieżowiec Gazowni Łódzkiej – budynek znajdujący się przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 w Łodzi. Powstał w latach 60. według projektu krakowskiego architekta Władysława Bryzka. Ma 52 metry wysokości i liczy 14 kondygnacji.

Wieżowiec PKP S.A. – budynek znajdujący się przy ul. Tuwima 28. Powstał w latach 70. na obszarze przeznaczonym na tzw. centrum biurowe. Ma 62 metry wysokości i liczy 17 kondygnacji. Biurowiec jest siedzibą Polskich Kolei Państwowych.

Wieżowiec Urzędu Pocztowego – wieżowiec w Łodzi przy al. Kościuszki 5/7.

Wieżowiec ZUS – budynek znajdujący się w centrum Łodzi przy ul. Zamenhofa 2, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Piotrkowską.