Biała LiptowskaW
Biała Liptowska

Biała Liptowska lub po prostu Biała – rzeka na Słowacji, prawy dopływ Wagu. Powstaje z połączenia dwóch potoków spływających z Tatr: Cichej Wody spływającej Doliną Cichą Liptowską oraz Koprowej Wody spływającej Doliną Koprową. Połączenie to następuje na wysokości 976 m, nieco powyżej osiedla Podbańska. Od tego miejsca Biała spływa w kierunku południowo-zachodnim, płynie przez miejscowości Przybylina, Kokawa Liptowska, Wawrzyszówi i Liptowski Gródek. W tej ostatniej miejscowości uchodzi do Wagu. Następuje to na wysokości 629 m.

Bobrowiecki WapiennikW
Bobrowiecki Wapiennik

Bobrowiecki Wapiennik – położone na wysokości 748 m n.p.m. miejsce poniżej wylotu Doliny Jałowieckiej w słowackich Tatrach Zachodnich, na którym znajduje się końcowy przystanek autobusowy, parking, miejsce biwakowe i początek szlaków turystycznych w Tatry Zachodnie. Znajduje się na obrzeżu Tatr, już na obszarze Kotliny Liptowskiej w miejscowości Jałowiec. Dochodzi tutaj szutrowa droga z Jałowca, po zachodniej stronie znajduje się niewielkie wzgórze Lipovec i odchodzi droga do pensjonatu Ďumbíer. Jest na nią zakaz wjazdu samochodem, ale można jechać rowerem. Po stronie wschodniej znajduje się hotel górski Mnich.

ČrvníkW
Črvník

Črvník – potok w dorzeczu Wagu na Słowacji. Ma źródła na wysokości około 870 m w jednej z kilku dolinek wciosowych wcinających się w północne stoki masywu Holý vrch – Hláčovo na północnych krańcach Niżnych Tatr. Spływa w kierunku północnym, po opuszczeniu Niżnych Tatr wypływa na Kotlinę Liptowską i w miejscowości Dúbrava uchodzi do potoku Dúbravka jako jego lewy dopływ. Następuje to na wysokości około 610 m, w miejscu o współrzędnych 49°02′41″N 19°29′33″E.

DemianówkaW
Demianówka

Demianówka – rzeka na północy Słowacji, w Niżnych Tatrach i Liptowie, lewy dopływ Wagu. Długość – 19 km, powierzchnia zlewni – 61 km², średni przepływ – 1,3 m³/s.

Jałowiecki PotokW
Jałowiecki Potok

Jałowiecki Potok – potok spływający Doliną Jałowiecką w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest głównym potokiem tej doliny. Powstaje u południowych podnóży Małego Łyśca z połączenia dwóch potoków: Potoku z Polany i potoku Parzychwost, które spływają dwoma głównymi odgałęzieniami tej doliny. Potoki te łączą się na wysokości około 1000 m. Takie jest ujęcie w polskich źródłach. Odmienny pogląd – oparty przede wszystkim na wielokrotnej różnicy w wielkościach przepływu – występuje we wszystkich źródłach słowackich. Zgodnie z nimi potok Parzychwost występuje pod nazwą Jałowieckiego Potoku, natomiast Potok z Polany jest wyłącznie jego prawym dopływem. W tym ujęciu źródła tego potoku znajdują się na stokach Banówki.

JamničekW
Jamniček

Jamniček – potok w dorzeczu Wagu na Słowacji. Powstaje u południowych podnóży Tatr, już na Kotlinie Liptowskiej. Spływa w kierunku południowo-zachodnim przez Kotlinę Liptowską, przepływając przez miejscowość Jamnik, a następnie Podtureň. W tej ostatniej miejscowości płynie uregulowanym hydrologicznie betonowym korytem. Na wysokości 612 m uchodzi do Wagu. Następuje to dokładnie naprzeciwko ujścia Štiavnicy spływającej z Niżnych Tatr.

KwaczankaW
Kwaczanka

Kwaczanka – potok na Słowacji, powstający na wysokości 745 m z połączenia potoków Hucianka i Borovianka w Obłazach. Takie ujęcie znane jest w polskich opracowaniach, natomiast słowaccy geografowie nie wyróżniają nazwy Hucianka i cały potok nazywają Kwaczanką. Od Obłazów Kwaczanka spływa w południowym kierunku Doliną Kwaczańską pomiędzy Ostrym Wierchem Kwaczańskim a należącymi do grupy Prosiecznego wzniesieniami Czarna Hora i Hradkowa. Na tym odcinku Kwaczanka tworzy granicę między Tatrami, do których należy Ostry Wierch Kwaczański, a Górami Choczańskimi, do których należy grupa Prosiecznego. Po opuszczeniu Doliny Kwaczańskiej Kwaczanka wpływa na Kotlinę Liptowską, płynie przez miejscowość Kwaczany, a następnie Liptowską Sielnicę, w której uchodzi do Jeziora Liptowskiego na wysokości około 550 m. Dawniej, przed utworzeniem tego sztucznego zbiornika wpadała do rzeki Wag jako jej prawy dopływ.

Liptovská MaraW
Liptovská Mara

Liptovská Mara – zbiornik retencyjny na rzece Wag na Słowacji, na zachód od Liptowskiego Mikułasza.

Kotlina LiptowskaW
Kotlina Liptowska

Kotlina Liptowska – w regionalizacji polskiej według Jerzego Kondrackiego jednostka geomorfologiczna w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji, stanowiąca zachodnią część Obniżenia Liptowsko-Spiskiego. W regionalizacji słowackiej Kotlina Liptowska wraz z Kotliną Popradzką wchodzi w skład Kotliny Podtatrzańskiej.

ĽupčiankaW
Ľupčianka

Ľupčianka – potok, lewy dopływ rzeki Wag. Jest ciekiem wodnym III rzędu. Ma źródła na wysokości około 1605 na północnych stokach przełęczy Sedlo Ďurkovej w Niżnych Tatrach na Słowacji. Spływa początkowo w kierunku północno-zachodnim, a potem mniej więcej północnym dnem Doliny Lupczańskiej. Po opuszczeniu Niżnych Tatr wypływa w miejscowości Partizánska Ľupča na Kotlinę Liptowską. W górnej części tej miejscowości rozdziela się na dwa koryta. Główne koryto płynie przez zabudowane obszary miejscowości, lewe po jej zachodniej stronie. Poniżej zabudowań Partizánskiej Ľupčy obydwa koryta łączą się i potok płynie po wschodniej stronie zabudowań miejscowości Liptovský Michal. Na wysokości około 522 m uchodzi do zbiornika wodnego Bešeňová na Wagu.

Mních (Góry Choczańskie)W
Mních (Góry Choczańskie)

Mních – niewysoka, dwuwierzchołkowa góra zamykająca od zachodu Kotlinę Liptowską na Słowacji.

Mošnica (potok)W
Mošnica (potok)

Mošnica – potok w dorzeczu Wagu na Słowacji. Ma źródła pod północnymi stokami szczytu Bôr w Niżnych Tatrach. Najwyżej położone z nich znajduje się na wysokości około 1440 m. Spływa dnem doliny Mošnica w kierunku północno-zachodnim. W dolnej części biegu zmienia kierunek na północny, potem północno-wschodni i wypływa na Kotlinę Liptowską. Przepływa przez miejscowość Lazisko i na wysokości około 650 m uchodzi do Palúdžanki jako jej prawy dopływ.

PalúdžankaW
Palúdžanka

Palúdžanka – potok w dorzeczu Wagu na Słowacji. Jego najwyżej położone źródła znajdują się na wysokości około 1525 m w dolince Chabenec w Niżnych Tatrach. Spływa doliną o nazwie Krížska dolina, zasilany krótkimi dopływami z obydwu jej zboczy oraz spod przełęczy Krížske sedlo. W dolnej części tej doliny rozdziela się na dwa koryta. Po opuszczeniu Niżnych Tatr wpływa na Kotlinę Liptowską, na której lewe koryto rozdziela się jeszcze raz na dwie odnogi: Dúbravka i Čemník. Główne koryto Palúdžanki przepływa przez miejscowości Lazisko, Svätý Kríž i Galovany. W tej ostatniej uchodzi do sztucznego zbiornika Liptovská Mara. Następuje to na wysokości 560-566 m, w miejscu o współrzędnych 49°04′57″N 19°32′18″E.

ProsieczankaW
Prosieczanka

Prosieczanka – duży potok na terenie Liptowa w północnej Słowacji, prawobrzeżny dopływ Wagu. Długość ok. 8 km.

Skalisty PotokW
Skalisty Potok

Skalisty Potok – potok w słowackich Tatrach Zachodnich, lewy dopływ Jałowieckiego Potoku. Ma źródła na południowo-zachodnich stokach Rosochy, na wysokości około 1750 m. Spływa krętym i całkowicie zalesionym Skalistym Żlebem. Po opuszczeniu Tatr wpływa na Kotlinę Liptowską, płynie niemal równolegle do Jałowieckiego Potoku, w odległości około 250 m. Odcinek potoku poniżej Tatr nosi nazwę Lisowiec. Powyżej zabudowań miejscowości Jałowiec, w miejscu o współrzędnych 49°08′47″N 19°37′59″E uchodzi do Jałowieckiego Potoku. Na słowackiej mapie potok na całej długości ma nazwę Rakytie.

SmreczankaW
Smreczanka

Smreczanka – potok płynący Doliną Żarską w słowackich Tatrach Zachodnich. Ma źródła u podnóży Rohacza Płaczliwego, na wysokości ok. 1650 m. W obrębie Doliny Żarskiej ma kilka dopływów: Szarafiowy Potok spływający Szarafiowym Żlebem, potok spod Jałowieckiej Przełęczy, potok spod Rosochy Jałowieckiej, potok spod Szerokiej, Łuczywnik spływający doliną Łuczywnik, potok spod Czarnych Skał, Bystry Potok spływający dnem Doliny Bystrego Potoku i potok spod Gołego Wierchu. Po opuszczeniu Tatr Smreczanka płynie przez miejscowości Żar i Smreczany w kierunku południowo-zachodnim, potem zmienia kierunek na południowy i w Liptowskim Mikułaszu uchodzi na wysokości 597 m do Wagu jako jego prawy dopływ. Na terenie Kotliny Liptowskiej przyjmuje jeszcze dwa prawe dopływy. Większy z nich to Wierzbicki Potok, również mający źródła w Tatrach, drugi to niewielki Hubáňsky potok, powstający już w Kotlinie Liptowskiej.

Štiavnica (dopływ Wagu)W
Štiavnica (dopływ Wagu)

Štiavnica – potok na Słowacji, lewostronny dopływ Wagu.

Suchy Potok SielnickiW
Suchy Potok Sielnicki

Suchy Potok Sielnicki lub po prostu Suchy Potok – potok spływający Doliną Suchą Sielnicką w słowackich Tatrach Zachodnich. Powstaje na wysokości około 1300 m z połączenia kilku strumieni spływających spod Siwego Wierchu, Małej Ostrej, Ostrej i przełęczy Siwa Przehyba. W obrębie Doliny Suchej jego koryto na znacznej długości zazwyczaj jest suche, stąd też pochodzi jego nazwa i nazwa doliny. Woda ginie w licznych ponorach, na całej długości powierzchniowo płynie nim tylko podczas wysokiego stanu wody. W obrębie Tatr Suchy Potok ma cztery dopływy. Z prawej strony jest to Beszeniowski Potok spływający Doliną Beszeniowską spod Golicy Huciańskiej, z lewej Guniowy Potok (Huňova), potok spływający Doliną Dobroszową i Halny Potok.

TarnowieczankaW
Tarnowieczanka

Tarnowieczanka lub Tarnowiec – potok spływający Doliną Tarnowiecką w słowackich Tatrach Zachodnich. Ma źródła na południowych stokach Barańca, na wysokości około 1950 m. Spływa w południowym kierunku dnem Doliny Tarnowieckiej. W miejscowości Jakubowiany opuszcza Tatry, płynie na południowy zachód przez Kotlinę Liptowską. W miejscowości Beňadiková uchodzi do Wagu jako jego prawy dopływ.