
Jezioro Albano – jezioro wulkaniczne położone w regionie Lacjum, w prowincji Rzym, w Górach Albańskich. W starożytności nazywane było Albanus Lacus. Maksymalna głębokość - 170 m.

Jezioro Averno – jezioro wulkaniczne w okolicach Neapolu (Włochy) o okrągłym kształcie.

Lago di Bolsena − jezioro wulkaniczne w środkowych Włoszech, w górach Vulsini, w prowincji Viterbo. Powstało około 370 000 lat temu, po zapadnięciu kaldery Vulsini. Na jeziorze leżą dwie wyspy: Bisentina zlokalizowana w zachodniej części jeziora o powierzchni 0,17 km² i Martana zlokalizowana w południowej części jeziora o powierzchni 0,10 km². Wyspy pojawiły się w wyniku wybuchów hydrotermalnych po zapadnięciu kaldery.
Bracciano – jezioro w Mieście Stołecznym Rzym w regionie Lacjum, w środkowych Włoszech. Powierzchnia jeziora wynosi 57,5 km². Głębokość dochodzi do 165 metrów. Jest ono jeziorem wulkanicznym, które powstało poprzez połączenie się kilku wygasłych wulkanów.

Lago di Braies – jezioro we Włoszech, położone w Dolomitach w dolinie Pustertal.

Lago di Como, Lago Lario – jezioro w północnych Włoszech (Lombardia), w Alpach.

Lago di Garda – jezioro w północnych Włoszech, największe i najczystsze jezioro tego kraju. Położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem, otoczone szczytami Prealpi Gardesane, w pobliżu grup górskich Alpi dell'Adamello e della Presanella, Dolomiti di Brenta, Dolomiti di Fiemme i Prealpi Vicentine. Jezioro leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia. Do 1918 roku północna część jeziora należała do Austro-Węgier.

Iseo – jezioro polodowcowe, położone w północnych Włoszech, w podalpejskiej dolinie Val Camonica w regionie Lombardia.

Lago di Lesina − słone jezioro, uznawane również za lagunę położone na półwyspie Gargano w prowincji Foggia w rejonie Apulia we Włoszech o powierzchni około 51,4 km², częściowo należące do Parku Narodowego Gargano, na zachód od jeziora Varano.

Lugano – jezioro w Szwajcarii i Włoszech.

Lago di Loppio – nieistniejące już dziś niewielkie, płytkie jezioro osuwiskowe we włoskich Południowych Alpach Wapiennych, w grupie Prealpi Gardesane, tuż poniżej siodła przełęczy San Giovanni.

Maggiore – jezioro polodowcowe we Włoszech i Szwajcarii.

Jezioro Molveno – jezioro w północnych Włoszech, w prowincji Trydent. Jezioro jest zasilane przez szereg strumyków górskich spływających z pobliskich gór łańcucha Dolomitów Brenta. Wypływa zeń tylko jedna rzeka Rio Lambin, która w północnej części poprzez niewielkie jezioro Lago di Nembia łączy się z rzeką Sarca, będącą dopływem jeziora Garda, rozpoczynającego się około 50 km na południe od jeziora.

Nambino – małe jezioro górskie w Dolomitach Brentach, w północnych Włoszech, w prowincji Trydent. Jest położone w dolinie o tej samej nazwie w pobliżu miejscowości Madonna di Campiglio na wysokości 1768 m. Nad jeziorem przebiegają ścieżki górskie, a dla alpinistów zbudowano schronisko Nambino.

Nemi – jezioro wulkaniczne w Górach Albańskich we Włoszech, ok. 20 km na południowy wschód od Rzymu.
Orta – jezioro polodowcowe we Włoszech.

Lago Sirio, jezioro Sirio – jezioro polodowcowe w regionie Canavese, na północy Piemontu we Włoszech w granicach gmin Ivrei i Chiaverano oraz północnej części amfiteatru morenowego.

Jezioro Trazymeńskie – jezioro tektoniczne w środkowych Włoszech, w Umbrii. Największe na Półwyspie Apenińskim. Ma podziemne połączenie z Tybrem, zabagnione. Wykorzystywane do rybołówstwa.

Lago di Varano − słone jezioro położone na półwyspie Gargano w prowincji Foggia w rejonie Apulia we Włoszech o powierzchni około 60,5 km² leżące na terenie Parku Narodowego Gargano.