Pierwsza Republika CzechosłowackaW
Pierwsza Republika Czechosłowacka

Pierwsza Republika Czechosłowacka – państwo unitarne w Europie Środkowej, istniejące w latach 1918–1938, zwane Pierwszą Republiką cz. První Republika.

Druga Republika CzechosłowackaW
Druga Republika Czechosłowacka

Republika Czecho-Słowacka, Czecho-Słowacja – państwo powstałe po zajęciu Kraju Sudetów przez III Rzeszę i przekształceniu konstytucyjnym I Republiki Czechosłowackiej 1 października 1938 w państwo federacyjne zwane drugą republiką, złożone z Czech, Słowacji i Ukrainy Karpackiej. Zostało zlikwidowane 16 marca 1939, po utworzeniu Republiki Słowackiej i aneksji pozostałej części przez III Rzeszę niemiecką jako Protektorat Czech i Moraw.

Trzecia Republika CzechosłowackaW
Trzecia Republika Czechosłowacka

Trzecia Republika Czechosłowacka.

Akcja ZW
Akcja Z

Akcja Z – w okresie komunistycznej Czechosłowacji nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne, określane przez oficjalną propagandę jako praca ochotnicza.

CzechosłowakizmW
Czechosłowakizm

Czechosłowakizm – kontrowersyjna koncepcja uznająca istnienie jednego narodu czechosłowackiego.

Czeska Republika SocjalistycznaW
Czeska Republika Socjalistyczna

Czeska Republika Socjalistyczna, CRS, ČSR – od 1 stycznia 1969 do 5 marca 1990 oficjalna nazwa Czech, stanowiących wówczas część Czechosłowacji.

Czeska i Słowacka Republika FederacyjnaW
Czeska i Słowacka Republika Federacyjna

Czeska i Słowacka Republika Federacyjna – państwo powstałe po upadku komunistycznej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. W skład federacji wchodziły Republika Czeska i Republika Słowacka, znajdujące się w granicach poprzedzających je Czeskiej Republiki Socjalistycznej i Słowackiej Republiki Socjalistycznej.

Karpato-UkrainaW
Karpato-Ukraina

Karpato-Ukraina – efemeryczny organizm państwowy, istniejący na obszarze Rusi Zakarpackiej przez cztery dni w marcu 1939 r., następca autonomicznej Ukrainy Karpackiej.

Mała EntentaW
Mała Ententa

Mała Ententa – porozumienie utworzone przez Czechosłowację, Jugosławię i Rumunię. Mała Ententa zawiązana była już na początku lat 20. XX wieku na podstawie dwustronnych porozumień, ale dopiero podpisanie paktu organizacyjnego państw sygnatariuszy bloku 16 lutego 1933 pozwoliło połączyć Czechosłowację, Jugosławię i Rumunię ściślejszymi więzami. Celem początkowym Małej Ententy była chęć wspólnego przeciwstawienia się rewizjonizmowi węgierskiemu, a także próbie powrotu Habsburgów na tron w Austrii lub na Węgrzech. Cele te jednak stopniowo stawały się mniej aktualne, gdyż każdy członek Małej Ententy był militarnie silniejszy od rozbrojonych po I wojnie światowej Węgier, a ewentualny powrót na tron Habsburgów z czasem stawał się coraz mniej realny.

Obozy Lety i HodonínW
Obozy Lety i Hodonín

Obozy koncentracyjne Lety i Hodonín – powstałe na podstawie rządowego dekretu z 2 marca 1939 roku obozy pracy, a następnie obozy przejściowe dla ludności romskiej, funkcjonujące w Drugiej Republice Czechosłowackiej, a następnie Protektoracie Czech i Moraw. Zarządzane przez czeską administrację z nadzorem niemieckim.

Praska WiosnaW
Praska Wiosna

Praska Wiosna – okres politycznej liberalizacji w Czechosłowacji w roku 1968, trwającej od 5 stycznia do momentu, gdy ZSRR i inni członkowie Układu Warszawskiego dokonali inwazji w nocy z 20 na 21 sierpnia tego roku.

Republika CzechosłowackaW
Republika Czechosłowacka

Republika Czechosłowacka – oficjalna nazwa państwa czechosłowackiego od objęcia władzy przez komunistów i uchwalenia nowej konstytucji w 1948 roku, aż do zmiany owej konstytucji, a także i nazwy kraju na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną.

Rozpad CzechosłowacjiW
Rozpad Czechosłowacji

Rozpad Czechosłowacji – podział Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej (Czechosłowacji) na dwa suwerenne państwa. Rozpad dokonał się 31 grudnia 1992. 1 stycznia 1993 był pierwszym dniem istnienia niezależnych państw.

Słowacka Republika SocjalistycznaW
Słowacka Republika Socjalistyczna

Słowacka Republika Socjalistyczna to oficjalna nazwa Słowacji używana od 1 stycznia 1969 do marca 1990. Jedna z części Czechosłowacji.

Czechosłowacka Republika SocjalistycznaW
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna

Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, CSRS – oficjalna nazwa czechosłowackiego państwa po uchwaleniu konstytucji w 1960 roku, będącego częścią bloku wschodniego.

Státní bezpečnostW
Státní bezpečnost

Státní bezpečnost, w skrócie StB, cywilna służba specjalna Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, istniejąca w latach 1945–1990. Státní bezpečnost była częścią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych CSRS.

Akademia StrakiW
Akademia Straki

Akademia Straki – eklektyczny neobarokowy budynek wzniesiony na lewym brzegu Wełtawy w dzielnicy Pragi Malá Strana. Został zbudowany w latach 1891–1896 według projektu architekta Václava Roštlapila. Pod kopułą znajdują się posągi autorstwa Josefa Maudera. Pierwotnie budynek był wykorzystywany jako akademik dla biednych potomków czeskiej szlachty. Obecnie jest siedzibą Rządu Republiki Czeskiej.

Układ monachijskiW
Układ monachijski

Układ monachijski – porozumienie zawarte na konferencji w Monachium w dniach 29–30 września 1938 dotyczące przyłączenia części terytoriów Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej. Został zawarty pomiędzy Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią i Francją, przy nieobecności Czechosłowacji, pomimo że jej terytorium państwowe i suwerenność nad nim były przedmiotem konferencji.

Wojna o myślnikW
Wojna o myślnik

Wojna o myślnik – nazwa sporu o nazwę Czechosłowacji, który miał miejsce na początku 1990.