
Hiszpania jest dużym krajem położonym w Europie Zachodniej; zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego i dwa archipelagi, a także dwa miasta.
Białe miasta – grupa miast i miasteczek w południowej Hiszpanii w Andaluzji leżących w prowincjach Kadyks i Malaga. Nazwa miast pochodzi od białych fasad domów, które są pomalowane wapnem. Wszystkie leżą na terenie gór Sierra de Grazalema oraz Parque Natural de la Sierra de Grazalema – Parku Narodowego Andaluzji. Między miasteczkami przebiega szlak turystyczny Ruta de los pueblos blancos. Do białych miast należą:Alcalá del Valle Algar Algodonales Arcos de la Frontera Benaocaz Bornos El Bosque El Gastor Grazalema Olvera Prado del Rey Setenil de las Bodegas Torre Alháquime Ubrique Villaluenga del Rosario Villamartín Zahara de la Sierra

Cieśnina Gibraltarska – cieśnina łącząca Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim, oddzielająca Afrykę od Europy, pomiędzy dzisiejszym Marokiem i Ceutą a Hiszpanią i Gibraltarem. W cieśninie znajduje się kilka małych wysp, m.in. terytorium sporne Perejil. Cieśnina ma około 300 m głębokości, jej najmniejsza szerokość wynosi 14 km, a współrzędne geograficzne – 36°00′N 5°21′W.
Circo de Gredos to cyrk lodowcowy w łańcuchu Sierra de Gredos w Górach Kastylijskich w Hiszpanii. Leży na terenie Parku Regionalnego Sierra de Gredos.

El Caminito del Rey − szlak pieszy ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes, nieopodal miejscowości El Chorro, w hiszpańskiej prowincji Málaga.
El Chorro jest miejscowością położoną w południowej części Hiszpanii w andaluzyjskiej prowincji Malaga u wylotu wapiennego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes. Dnem wąwozu przepływa rzeka Guadalhorce. Ze względu na bogactwo okolicznych skał, miejscowość ta jest często odwiedzana przez wspinaczy i turystów. Na jej terenie znajduje się camping, hotel, schronisko turystyczne, kilka domów, stacja kolejowa i elektrownia wodna o charakterze szczytowo - pompowym.

Estreleira - flaga nacjonalistów galicyjskich, używana w środowiskach centro-lewicowych i skrajnie lewicowych (komunistycznych). Głównym postulatem środowisk jest usunięcie z flagi narodowej symbolów chrześcijaństwa.

Kanał Aragoński – żeglowny i irygacyjny kanał wodny o długości 110 km.

Kraje katalońskie – określenie ogółu krain i obszarów, których miejscowa ludność posługuje się językiem katalońskim, lub które składają się na historyczną strefę przewagi języka katalońskiego. Położone są w północno-zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i w większości należą do Hiszpanii.

La Manga lub La Manga del Mar Menor – półwysep w Hiszpanii leżący pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Mniejszym niedaleko Murcji. La Manga leży przy mieście Kartagena. Ma 22 km długości oraz ok. 100 m szerokości. Miejsce jest jedną z atrakcji turystycznych regionu Murcji.

Lewant hiszpański – umowna nazwa wschodniej części hiszpańskiego wybrzeża śródziemnomorskiego. Do Lewantu zalicza się zwykle nadmorskie prowincje Katalonii wspólnoty autonomiczne Walencji i Murcji oraz andaluzyjską prowincję Almería i wschodnie rejony Aragonii i Kastylii La Manchy.

Mar Menor to laguna płytkiej i bardzo słonej laguny odcięta od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga w południowo-wschodniej Hiszpanii w regionie Murcji. Mar Menor zajmuje powierzchnię 170 km². Długość linii brzegowej 73 km. Woda jest tu ciepła i płytka, w najgłębszych miejscach sięga do 7 m głębokości. Ze względu na łagodnie wiejący tutaj wiatr są tu dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych zwłaszcza windsurfingu. Po drugiej stronie mierzei, już na otwartym morzu, znajduje się wiele skalistych wysepek pochodzenia wulkanicznego. Występuje tutaj stosunkowo duże zasolenie wody 42–47‰, zaś w przypadku Morza Śródziemnego to zasolenie wynosi ok. 36–37‰. Ze względu na odmienne warunki środowiska przyrodniczego w odróżnieniu od Morza Śródziemnego flora i fauna znacznie się różni występują tu m.in.: płaszczoobrosłe, dorady, mugil cefal, ryby z rodziny Epinephelinae, mątwy oraz flamingi.

Meseta, Meseta Iberyjska – wyżynno-górska, środkowa część Półwyspu Iberyjskiego, w Hiszpanii i Portugalii.

Morze Alborańskie – akwen w zachodniej części Morza Śródziemnego, oddzielający północne wybrzeże Afryki od południowego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. Poprzez Cieśninę Gibraltarską łączy wody Morza Śródziemnego z wodami Oceanu Atlantyckiego.

Morze Balearskie – niewielki fragment Morza Śródziemnego, położony w jego północno-zachodniej części.

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – zespół lasów pierwotnych, położony na terenie Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Włoch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Półwysep Iberyjski to półwysep znajdujący się w południowo-zachodniej części Europy. Od pozostałej części kontynentu oddzielają go Pireneje na północnym wschodzie, od zachodu i częściowo północy i południa otacza go Ocean Atlantycki, a od wschodu i południowego wschodu Morze Śródziemne. Od Afryki oddziela go Cieśnina Gibraltarska. Powierzchnia półwyspu wynosi 583 254 km². Jest drugim co do wielkości półwyspem w Europie.

Somosierra – przełęcz na wys. 1444 m n.p.m. w Hiszpanii, w Górach Ayllon, będących zachodnią odnogą Guadarramy. Ważny szlak transportowy – droga krajowa A-1 (E-5) i linia kolejowa na trasie Madryt – Burgos. W XX wieku dla ułatwienia komunikacji przebito pod przełęczą dwa tunele: krótki drogowy i znacznie dłuższy kolejowy. Miejsce znane głównie z szarży polskich szwoleżerów pod dowództwem Jana Kozietulskiego 30 listopada 1808, która otworzyła wojskom Napoleona drogę na Madryt.

Wyżyna Nowej Kastylii – kraina geograficzna w środkowej Hiszpanii, w południowej części Mesety Iberyjskiej obejmująca swym zasięgiem równinny teren wznoszący się do wysokości 800 m n.p.m.