Ahuntsic-Cartierville – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Należy do najstarszych ośrodków osadnictwa na wyspie Île de Montréal, osada Sault-au-Récollet została tu założona już w 1696 roku.

Anjou – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Została utworzona w 2002 roku poprzez włączenie do Montrealu miasta Anjou.
Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Z liczbą mieszkańców wynoszącą 164 246 jest to najludniejsza dzielnica w mieście. Znajduje się tutaj główny kampus Uniwersytetu Montrealu.

L’Île-Bizard–Sainte-Geneviève – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Została utworzona w 2002 roku poprzez włączenie miast L’Île-Bizard i Sainte-Geneviève. Oprócz niewielkiego fragmentu na Île de Montréal obejmuje cały obszar wyspy Bizard.

Lachine – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Została utworzona w 2002 roku poprzez włączenie do Montrealu miasta Lachine.

LaSalle – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Została utworzona w 2002 roku poprzez włączenie do Montrealu miasta LaSalle.

Le Plateau-Mont-Royal - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Od północy i północnego wschodu ograniczona jest torami Kolei Transkanadyjskiej, od zachodu przez ulicę Avenue du Parc, a od południa przez ulicę rue Sherbrooke. Jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc w Kanadzie. Dzielnica znana jest z rozwiniętego życia artystycznego i kulturalnego.

Le Sud-Ouest - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jej nazwa odnosi się do jej położenia na południowy zachód od centrum Montrealu.

Mercier–Hochelaga-Maisonneuve - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Powstała w 1918 roku w wyniku przyłączenia do Montrealu kilku parafii. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska Honoré Merciera, XIX-wiecznego polityka franko-kanadyjskiego i premiera Quebecu, XVI-wiecznej osady indiańskiej Hochelaga, która znajdowała się na wyspie Île de Montréal oraz od nazwiska Paula Chomedey de Maissonneuve'a, założyciela Montrealu. Na obszarze dzielnicy znajduje się stadion olimpijski i wiele innych zabudowań związanych z igrzyskami olimpijskimi z 1976, które każdego roku przyciągają wielu turystów.

Montréal-Nord - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Miasto Montréal-Nord powstało w 1915 roku poprzez odcięcie części parafii Sault-aux-Récollets. W 2002 roku zostało przyłączone do Montrealu jako jego dzielnica. Dzielnica położona jest nad rzeką Rivière des Prairies.

Outremont – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. W 1875 roku ówczesna niezależna gmina Côte Sainte-Catherine zmieniła nazwę na Outremont. W ciągu następnego stulecia ten typowo rolniczy obszar zamienił się w przedmieście rezydencjalne. W 2002 Outremont zostało włączone do Montrealu jako jego dzielnica.
Pierrefonds-Roxboro - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Do 2002 roku Pierrefonds i Roxboro były samodzielnymi miastami. 1 stycznia 2002 razem z całą resztą dotychczas samodzielnych przedmieść zostały włączone do metropolii. Pierrefonds zostało połączone razem z Senneville w dzielnicę Pierrefonds-Senneville, natomiast Roxboro razem z Dollard-Des Ormeaux w dzielnicę Dollard-Des Ormeaux—Roxboro. Kiedy po referendum z 2004 roku część dawnych gmin, w tym Senneville i Dollard-Des Ormeaux, odłączyły się w 2006 roku, Pierrefonds i Roxboro zostały połączone w jedną dzielnicę.

Rivière-des-Prairies–Pointe-aux-Trembles - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. W 2002 roku została utworzona dzielnica Rivière-des-Prairies—Pointe-aux-Trembles—Montréal-Est poprzez włączenie do Montrealu miasta Montréal-Est. W wyniku referendum z 20 czerwca 2004 Montréal-Est odłączyło się w 2006 roku, a dzielnica zmieniła nazwę na obecną.

Rosemont–La Petite-Patrie - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Zamieszkują ją liczne mniejszości etniczne, znajduje się tu m.in. montrealska Petite Italie.
Saint-Laurent - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jest jedną z największych dzielnic pod względem powierzchni. Została nazwana na cześć Wawrzyńca z Rzymu, starożytnego męczennika chrześcijańskiego. Saint-Laurent była samodzielnym miastem do 2002 roku, od 1 stycznia 2002 jest dzielnicą Montrealu.

Saint-Léonard – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Powstała w 2002 roku poprzez włączenie miasta o tej samej nazwie.
Verdun – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Do 2002 roku stanowiła samodzielne miasto o tej samej nazwie. Dzielnica obejmuje obszar na południu wyspy Île de Montréal oraz wyspę Île des Sœurs.

Ville-Marie – jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Ville-Marie to pierwotna nazwa Montrealu, dzielnica ta obejmuje również pierwotne terytorium miasta w momencie założenia w 1642 roku. Ville-Marie zajmuje obszar na południu wyspy Île de Montréal, między wzgórzem Mont Royal a Rzeką Świętego Wawrzyńca oraz dwie inne wyspy: Sainte-Hélène i Notre-Dame. Dzielnica jest głównym centrum biznesowym Montrealu, to właśnie tutaj swoje siedziby ma większość firm. Znajduje się tutaj również zabytkowe Vieux-Montréal, z wieloma ważnymi zabytkami, m.in. Bazyliką Notre-Dame, halą targową Marché Bonsecours, Starym Portem, Séminaire de Saint-Sulpice. Mieszczą się tutaj również: zabytkowy Place d'Armes, ratusz miejski oraz Quartier chinois, Quartier latin, i Village gai.
Villeray–Saint-Michel–Parc-Extension - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jest to najbardziej wieloetniczna dzielnica Montrealu, mieszkają tutaj przedstawiciele 75 narodowości. Najliczniejszymi wśród nich są Włosi, Grecy, Portugalczycy, Wietnamczycy i Haitańczycy. Mimo wielu imigrantów, francuski pozostaje najpowszechniej używanym językiem w dzielnicy. Ze względu na dużą liczbę imigrantów z Ameryki Łacińskiej, język hiszpański pełni rolę drugiego języka.