Buk DziadekW
Buk Dziadek

Buk Dziadek – pomnik przyrody, buk zwyczajny w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim w gminie Mikstat, niedaleko miejscowości Przedborów, w leśnictwie Wanda.

Dąb Bartek w KotwasicachW
Dąb Bartek w Kotwasicach

Dąb Bartek w Kotwasicach – pomnik przyrody, zabytkowy dąb szypułkowy o obwodzie 870 cm zlokalizowany w Kotwasicach. Pomnikiem przyrody uznano go 30 maja 1957. Jest największym dębem we wschodniej Wielkopolsce.

Dąb BursztynW
Dąb Bursztyn

Dąb Bursztyn – pomnik przyrody, zabytkowy dąb szypułkowy zlokalizowany we wsi Zamęty w powiecie kaliskim.

Dąb RozdrażewskichW
Dąb Rozdrażewskich

Dąb Rozdrażewskich - pomnik przyrody, dąb szypułkowy zlokalizowany w kompleksie leśnym Las Miejski należącym do Dąbrów Krotoszyńskich.

Dąb SokółW
Dąb Sokół

Dąb Sokół – dąb szypułkowy rosnący we wsi Giewartów w Gminie Ostrowite, powiecie słupeckim nad Jeziorem Powidzkim.

Diabelski Kamień (Dąbrowy Krotoszyńskie)W
Diabelski Kamień (Dąbrowy Krotoszyńskie)

Diabelski Kamień - pomnik przyrody, głaz narzutowy zlokalizowany w kompleksie leśnym Jasne Pole należącym do Dąbrów Krotoszyńskich.

Głaz LeśnikówW
Głaz Leśników

Głaz Leśników – kamień pamiątkowy upamiętniający polskich leśników, znajdujący się przy Greiserówce, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Uznany za pomnik przyrody nieożywionej decyzją z dnia 30 października 1965. Na obecnym miejscu ustawiono go w 1966 z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Głaz narzutowy koło SmoszewaW
Głaz narzutowy koło Smoszewa

Głaz narzutowy koło Smoszewa – pomnik przyrody, głaz narzutowy zlokalizowany w kompleksie leśnym Las Miejski należącym do Dąbrów Krotoszyńskich.

Kamień św. JadwigiW
Kamień św. Jadwigi

Kamień św. Jadwigi nazywany także Kamieniem św. Kingi - największy w Wielkopolsce, szósty co do wielkości w Polsce głaz narzutowy.

Kamień św. Wojciecha (województwo wielkopolskie)W
Kamień św. Wojciecha (województwo wielkopolskie)

Kamień św. Wojciecha – głaz narzutowy – drugi co do wielkości w Wielkopolsce.

Kwiryn (głaz)W
Kwiryn (głaz)

Kwiryn – pomnik przyrody, prekambryjski głaz narzutowy zlokalizowany w gminie Obrzycko, w pobliżu leśniczówki Daniele, przy zlikwidowanej linii kolejowej Oborniki - Wronki.

PatkulW
Patkul

Patkul – pomnik przyrody, głaz narzutowy barwy szarej zlokalizowany na Rynku w Kazimierzu Biskupim.

Pomniki przyrody w PileW
Pomniki przyrody w Pile

Na terenie Piły znajdują się 23 pomniki przyrody: 18 pojedynczych drzew, 4 grupy drzew, głaz narzutowy.

Potrójna lipa (Leśniczówka Smoszew)W
Potrójna lipa (Leśniczówka Smoszew)

Potrójna lipa – pomnik przyrody, lipa drobnolistna o trzech pniach, rosnąca w bezpośrednim sąsiedztwie leśniczówki Smoszew.

Sosna na Wzgórzu KrasińskiegoW
Sosna na Wzgórzu Krasińskiego

Sosna na Wzgórzu Krasińskiego – pomnik przyrody – sosna zwyczajna, zlokalizowana na Wzgórzu Krasińskiego w Wierzenicy, bezpośrednio przy tzw. Alei Filozofów.

Stobnickie BabkiW
Stobnickie Babki

Stobnickie Babki – pomnik przyrody, zespół pięciu starych sosen, zlokalizowany w pobliżu wsi Stobnica, sto metrów na północ od wejścia do stacji doświadczalnej Wilczy Park.

Pomniki przyrody we WrześniW
Pomniki przyrody we Wrześni

Pomniki przyrody we Wrześni – na terenie Wrześni znajduje się jeden pomnik przyrody, występujący w ewidencji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz dwa obiekty, które zwyczajowo są określane jako pomniki przyrody.

Źródełko ŻarnowiecW
Źródełko Żarnowiec

Źródełko Żarnowiec – jedyne w Wielkopolsce źródło typu wywierzyskowego znajdujące się w pobliżu miejscowości Żarnowiec na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego. Woda naturalnie i samoczynnie wypływa na powierzchnię ze zbocza wzniesienia. W Polsce tego typu źródła występują tylko w Tatrach i na wyżynach jak np. Jura Krakowsko-Częstochowska. Od 1994 r. obiekt ten jest pomnikiem przyrody. Gmina Stęszew wykonała tam w ramach projektu unijnego elementy małej architektury, dzięki czemu powstało miejsce do wypoczynku i biesiad.