
Cmentarz przy ul. Engeströma – nieistniejący cmentarz żydowski, który był projektowany i został formalnie założony w Poznaniu przy ul. Szamarzewskiego – Grodziskiej – Engeströma na Ogrodach.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu zostało założone w 1948 roku w budynku nadal istniejącego Liceum Pedagogicznego i Studium Nauczycielskiego nr 2 przy zbiegu ulic Szamarzewskiego i Szamotulskiej na mocy decyzji ówczesnego Kuratorium Okręgu Szkolnego jako Szkoła Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Liceum Pedagogiczne.
Cmentarz Jeżycki w Poznaniu – zabytkowy cmentarz położony na osiedlu samorządowym Ogrody, u zbiegu ulic Nowina i Szpitalnej. Cmentarz jest zarządzany obecnie przez parafię Chrystusa Dobrego Pasterza.
Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – szpital psychiatryczny zlokalizowany w obrębie zespołu Szpitala Klinicznego nr 5 im. Karola Jonschera na poznańskich Jeżycach, pomiędzy ulicami Bukowską i Szpitalną.

Kolegium Zembala w Poznaniu – częściowo zabytkowy budynek Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Dąbrowskiego 159 na Ogrodach, w sąsiedztwie pętli tramwajowej Ogrody, na narożniku ul. Botanicznej.

Ławeczka Michała Sobeskiego w Poznaniu – ławeczka pomnikowa upamiętniająca prof. Michała Sobeskiego, jednego z założycieli Wszechnicy Piastowskiej, obecnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Usytuowana na terenie Kampusu UAM Ogrody przy ul. Augustyna Szamarzewskiego na Ogrodach w Poznaniu.

Ogrody – część miasta Poznania i osiedle administracyjne w północno-zachodnim obszarze miasta.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – placówka naukowa i edukacyjna Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowana w dzielnicy Ogrody, pełniąca jednocześnie funkcję publicznego parku. Pierwotnie ogrodem botanicznym w Poznaniu był dzisiejszy Park Wilsona.
Osiedle tramwajarzy w Poznaniu – osiedle mieszkaniowe zlokalizowane w Poznaniu pomiędzy ul. Grodziską i Szamotulską, na osiedlu samorządowym Ogrody zaprojektowane w 1927 przez Władysława Czarneckiego. Istniejące budynki zrealizowano w latach 1928 – 1930.

Pomnik Harcerski przy ul. Bukowskiej – pomnik upamiętniający pierwszych poległych poznańskich harcerzy we wrześniu 1939. Zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Bukowskiej, róg Przybyszewskiego, w pobliżu konsulatu rosyjskiego na osiedlu administracyjnym Ogrody.

Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza znajduje się przy ul. Nowina na poznańskich Ogrodach.

Parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Poznań - Jeżyce obejmująca terytorialnie osiedle Ogrody. Na terenie parafii znajduje się zabytkowy cmentarz.
Parafia pw. Świętego Wawrzyńca w Poznaniu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji poznańskiej w dekanacie Poznań-Jeżyce. Erygowana w 1947. Mieści się przy ulicy Przybyszewskiego.

Zespół Szkół Elektrycznych Nr 1 im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu – poznańska szkoła średnia, założona w 1937 roku. W skład zespołu szkół wchodzą: technikum elektryczne, liceum ogólnokształcące i profilowane. Dyrektorem szkoły jest Henryk Czajczyński, wicedyrektorem Małgorzata Grzemska. W szkole uczy się około 800 uczniów.

Seganka – ciek na terenie Poznania, prawy dopływ Bogdanki.

Skwer Ireny Bobowskiej – obszar zieleni miejskiej zlokalizowany w Poznaniu, na Ogrodach, pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Przybyszewskiego i Engeströma.

Ulica Bukowska – główna ulica Poznania biegnąca od centrum miasta w kierunku zachodnim.

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów – szpital pulmonologiczny i torakochirurgiczny zlokalizowany w Poznaniu, na Ogrodach, przy ul. Augustyna Szamarzewskiego. Pod względem organizacyjnym wywodzi się od oddziału gruźliczego w poznańskim Szpitalu Miejskim, zorganizowanego na nowo po zakończeniu II wojny światowej i w 1964 przekształconego w Ośrodek Walki z Gruźlicą. Po kilkukrotnych zmianach ośrodek uzyskał obecną nazwę, a potem przejął szpitale pulmonologiczne w Ludwikowie (2008) i Chodzieży (2013).