
Czerwony Dwór – wieś na Litwie położona w rejonie wileńskim okręgu wileńskiego, 27 km na północny wschód od Wilna, nad niewielkim jeziorem Czerwonodworskim.

Glinciszki – wieś na Litwie, na Wileńszczyźnie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, w gminie Podbrzezie, 4 km na północ od Podbrzezia, do 1945 w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie wileńsko-trockim, w gminie Podbrzezie; 586 mieszk. (2001); pałac, szkoła.

Jęczmieniszki – wieś w rejonie wileńskim w starostwie Niemenczyn. Kościół pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego. 196 mieszkańców (2002).
Kaliny – wieś na Litwie położona w rejonie wileńskim okręgu wileńskiego, 13 km na północ od Wilna, nad rzeczką Rzeszą.

Korwie – wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, rejonie wileńskim, w gminie Mejszagoła, nad jeziorem Korwie.

Mejszagoła, lit. Maišiagala – miasteczko na Litwie, zlokalizowane w rejonie wileńskim liczące 1 636 mieszkańców, siedziba gminy Mejszagoła.

Miedniki Królewskie – wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, siedziba gminy Miedniki, na drodze Wilno – Mińsk, przy granicy z Białorusią. W sąsiedztwie miejscowości znajdują się 2 z najwyższych wzgórz na Litwie – Józefowa Góra o wysokości 292,7 m n.p.m. i Wysoka Góra 293,84 m n.p.m.

Niemenczyn – miasto na Litwie położone w rejonie wileńskim ok. 25 km na płn-wsch od Wilna przy ujściu rzeki Niemenczynki (Nemenčia) do Wilii (Neris), na historycznej Wileńszczyznie. Miasto liczy 5 054 mieszkańców z których 56,5% stanowią Polacy. Miasto stanowi starostwo miejskie Niemenczyn, jest ono także siedzibą gminy Niemenczyn.
Niemenczyn II − wieś na Litwie, zamieszkana przez 141 ludzi, w rejonie wileńskim, 1 km od Niemenczyna.

Pikieliszki − miejscowość na Litwie, położona około 20 km na północ od Wilna, obok szosy prowadzącej do Uciany. Zachował się tu klasycystyczny dwór wzniesiony prawdopodobnie w początkach XIX wieku. W dobrach należących do rodziny Pisanków herbu Prus III. Po I wojnie światowej majątek został rozparcelowany.
Podbrzezie – wieś na Litwie, w rejonie wileńskim, nad potokiem Dawle; siedziba gminy Podbrzezie.
Pogiry – wieś na Litwie położona w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, siedziba gminy Pogiry. Położona jest nad rzeką Waką, tuż przy granicy administracyjnej Wilna. Liczy 3929 mieszkańców (2001). Miejscowość rozwinęła się po wojnie – przed wojną istniał tylko niewielki folwark Pogiry w miejscu, gdzie obecnie znajduje się dzielnica Wilna Pogiry, na terenach obecnej wsi nie było zaś zabudowy. Przed wojną miejscowość znajdowała się administracyjnie w województwie wileńskim, powiecie wileńsko-trockim, w gminie Rudomino.

Pojeziory – wieś na Litwie, na Wileńszczyźnie, w gminie Rzesza w okręgu wileńskim.

Popiszki - miejscowość na Litwie, w okręgu wileńskim i gminie Pogiry, w 2001 roku zamieszkiwane przez 182 ludzi.

Skojdziszki − wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, w gminie Niemież, 3 km na północny wschód od Rudomina, przy szosie z Wilna do Mińska. 4457 mieszkańców (2001). Druga co do wielkości wieś na Litwie.

Suderwa (Poddziekaniszki) – wieś w rejonie wileńskim okręgu wileńskiego na Litwie, nad jeziorami Rzesza, Wilnoje i Kowszelis. Siedziba gminy Suderwa. W 2003 Czesława Stupienko, starościna gminy suderwskiej została ukarana grzywną 450 litów za umieszczenie na ulicach Suderwy nazw ulic w języku litewskim oraz polskim. Grzywna została jednak anulowana.
Wielka Rzesza − wieś na Litwie, zamieszkana przez 1050 ludzi (2002). Położona przy drodze Wilno-Malaty, 12 km na północ od Wilna. Administracyjnie znajduje się w rejonie wileńskim jako siedziba gminy Rzesza.

Wojgieliszki − wieś na Litwie, w rejonie wileńskim, 3 km na południowy wschód od Duksztów i 6 km na północny zachód od Suderwy, zamieszkana przez 37 ludzi. Przed II wojną światową w Polsce, w powiecie wileńsko-trockim województwa wileńskiego. Wieś znajduje się przy Duksztańskim lesie, przy parku regienolnym rzeki Wilii. We wsi znajduje się pomnik przyrodniczy - Dąb w Wojgieliszkach. Na zachodzie znajdują się oplecone legendami pola Łatwiszczane, oraz kamień z odbiciem stopy św. Marii.