
Black and Tans – organizacja paramilitarna walcząca po stronie Wielkiej Brytanii w czasie irlandzkiej wojny o niepodległość. W latach 1920–22 przez jej szeregi przeszło około 7000 ochotników.

Irlandia Południowa – efemeryczna część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, istniejąca w latach 1921-1922.

Irlandzka Armia Republikańska – tajna irlandzka organizacja wojskowa.

Krwawa niedziela – termin używany na określenie krwawych wydarzeń, jakie zaszły w Dublinie 21 listopada 1920 roku w trakcie wojny o niepodległość Irlandii (1919–1921), w wyniku których zabitych zostało 27 osób, zaś rannych 60-70.

Krwawa niedziela – określenie wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy to w Londonderry w Irlandii Północnej żołnierze brytyjscy z 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 13 uczestników pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych.

Masakra w Ballymurphy – seria incydentów w Ballymurphy, będących jednymi z wydarzeń konfliktu w Irlandii Północnej, podczas których doszło do zabicia 11 osób cywilnych. Wydarzenia miały miejsce pomiędzy 9 a 11 sierpnia 1971 podczas operacji Demetrius prowadzonej przez 1 Regiment Spadochroniarzy armii brytyjskiej. Celem batalionu było aresztowanie i internowanie osób podejrzanych o powiązania z Irlandzką Armią Republikańską.

Zamach w Omagh – zamach bombowy wykonany przez Real Irish Republican Army przy pomocy samochodu pułapki w dniu 15 sierpnia 1998 roku w Omagh w Irlandii Północnej. W wyniku zamachu zginęło 29 osób i około 220 zostało rannych. Powodem zamachu był sprzeciw wobec porozumienia wielkopiątkowego, a celem był sąd w Omagh.

Powstanie wielkanocne – wystąpienie zbrojne grupy powstańców w Dublinie 24 kwietnia 1916 roku.

6. Puchar Europy w lekkoatletyce – cykl zawodów lekkoatletycznych zorganizowany przez European Athletic Association latem 1977 roku. Kulminacyjnym punktem był finał pucharu Europy, który odbył się na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach 13 i 14 sierpnia.

Republika Irlandzka – nazwa jednostronnie ogłoszonego państwa irlandzkiego w 1916 i w latach 1919–1922.

Ruch Błękitnych Koszul – irlandzki nacjonalistyczny i faszyzujący ruch polityczny działający w latach 30. XX w. w Irlandii

Traktat angielsko-irlandzki – traktat angielsko-irlandzki, kończący irlandzką wojnę o niepodległość.

Wolne Derry – samozwańczy, autonomiczny obszar, istniejący w mieście Londonderry w Irlandii Północnej od 1969 do 1972 roku. Nazwa „Free Derry” została zaczerpnięta z napisu namalowanego na ścianie jednego z budynków w dzielnicy Bogside w styczniu 1969. Napis ten głosił „You are now entering Free Derry”, czyli „Właśnie wchodzisz do Wolnego Derry”.

Wolne Państwo Irlandzkie – istniejące w latach 1922–1937 niepodległe państwo obejmujące 26 z 32 hrabstw Irlandii, oddzielonych od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Wybory parlamentarne w Irlandii odbyły się 6 czerwca 1997 roku. Kandydaci walczyli o 166 miejsc w Dáil Éireann. Ceann Comhairle, który zgodnie z prawem uzyskałby automatycznie reelekcję, tym razem zrezygnował z przedłużenia mandatu. W Irlandii obowiązuje ordynacja proporcjonalna.

Wybory prezydenckie w Irlandii w 1938 roku – pierwsze wybory prezydenta Irlandii, które miały miejsce 25 czerwca 1938 roku.

Wybory prezydenckie w Irlandii w 1997 roku – wybory prezydenckie, które odbyły się w 30 października 1997 roku. Były to jedenaste wybory prezydenta w historii Irlandii.

Zjednoczenie Irlandii, lub Zjednoczona Irlandia – koncepcja polityczna, zakładająca powstanie suwerennego państwa, obejmującego całą Irlandię, czyli wszystkie trzydzieści dwa tradycyjne hrabstwa. Obecnie na wyspie znajdują się tereny Republiki Irlandii, która obejmuje dwadzieścia sześć hrabstw, oraz obszar Irlandii Północnej, należący do Wielkiej Brytanii, składający się z pozostałych sześciu hrabstw. Pomysł zjednoczenia Irlandii, jako kraju całkowicie niezależnego od Wielkiej Brytanii, jest popierany przez irlandzkich nacjonalistów. Z drugiej strony istnieje silne stronnictwo unionistów, czyli ludzi sprzeciwiających się jednoczeniu i wspierających pozostanie Irlandii Północnej w ramach Zjednoczonego Królestwa.