JokangaW
Jokanga

Jokanga – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim. Ma 203 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 6020 km². Wypływa z jeziora Ałoziero i uchodzi do Morza Barentsa w pobliżu miejscowości Ostrownoj.

Koła (rzeka)W
Koła (rzeka)

Koła – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim. Ma 83 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 3850 km². Wypływa z jeziora Kołoziero i uchodzi do Zatoki Kolskiej Morza Barentsa w odległości ok. 10 km od Murmańska. Średni przepływ wynosi 40 m³/s, ale występują wahania w zależności od pory roku. Największymi dopływami są: Kica i Orłowka z prawej oraz Tuchta i Miedwieżja z lewej. Nad rzeką leży miasto Koła.

Kowda (rzeka)W
Kowda (rzeka)

Kowda – rzeka na północy europejskiej części Rosji, na granicy obwodu murmańskiego i Karelii. Długość - 233 km, powierzchnia zlewni - 26100 km².

KutsajokiW
Kutsajoki

Kutsajoki – rzeka w Rosji, w obwodzie murmańskim, w południowej części Półwyspu Kolskiego. Ma 44 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 1350 km². Wypływa z jeziora Niwajarwi i uchodzi do rzeki Tumcza.

LembujW
Lembuj

Lembuj – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim. Ma 17 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 122 km². Rzeka uchodzi do Strielny, która następnie wpada do Morza Białego.

ŁottaW
Łotta

Łotta – rzeka w Finlandii i Rosji. Ma 235 km długości, a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 7980 km². Źródła znajdują się na północ od masywu Saariselkä w północno-zachodniej Finlandii. Rzeka uchodzi do zachodniej części Zbiornika Górnotułomskiego w obwodzie murmańskim. Głównym jej dopływem jest Suomu.

Niwa (rzeka)W
Niwa (rzeka)

Niwa – rzeka w obwodzie murmańskim w Federacji Rosyjskiej. Długość rzeki wynosi 36 km. Dorzecze to 12 800 km ². Niwa wypływa z jeziora Imandra, a wpada do Kandałakszy. Jego maksymalna głębokość wynosi 7,3 m. Przy ujściu Niwy leży miasto Kandałaksza.

PaatsjokiW
Paatsjoki

Paatsjoki – rzeka w północnej Finlandii (Laponia), Norwegii (Finnmark) i Rosji. Długość 145 km, powierzchnia zlewni 18 404 km².

Ponoj (rzeka)W
Ponoj (rzeka)

Ponoj – najdłuższa rzeka na Półwyspie Kolskim. Długość - 426 km, powierzchnia zlewni - 500 km². Swój początek bierze na wzgórzach Kiejwy a kończy swój bieg w Morzu Białym. Spławna. Miejscowości nad rzeką: Krasnoszczelje, Kaniewka, Korabielnoje.

PurnaczW
Purnacz

Purnacz – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, we wschodniej części Półwyspu Kolskiego, prawy dopływ rzeki Ponoj. Ma 137 km długości, a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 1600 km². Rzeka wypływa z jeziora Purnacz na wysokości 214 m n.p.m. Początkowo płynie po zabagnionym terenie w kierunku południowo-wschodnim. W środkowym biegu skręca w kierunku północno-wschodnim i wpada do wąskiej doliny, którą płynie aż do swojego ujścia. W środkowym i dolnym biegu tworzy liczne progi. Wpada do rzeki Ponoj na wysokości 104 m n.p.m.. Głównymi dopływami są potoki: Romanow, Głucharinyj, Kustarnikowyj, Biełyj, Sigow, Zapadnaja Tandra, Wostocznaja Tandra, Bieszenyj, Woronij, Kamienistyj, Sarafannyj (lewe) oraz Wiłmuaj, Skalnyj, Spornyj (prawe).

Strielna (rzeka)W
Strielna (rzeka)

Strielna – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim. Ma 213 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 2770 km². Uchodzi do Morza Białego. Jej największymi dopływami są: Biełaja, Bieriesowka, Bieriozowaja, Lembuj i Sludianka.

Suchaja (dopływ Jokangi)W
Suchaja (dopływ Jokangi)

Suchaja – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, prawy dopływ Jokangi. Ma 203 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 1340 km². Źródło rzeki znajdują się w północnej części Półwyspu Kolskiego. Głównym jej dopływem jest Zołotaja.

TułomaW
Tułoma

Tułoma – rzeka na Półwyspie Kolskim, w obwodu murmańskim.

TuntsajokiW
Tuntsajoki

Tuntsajoki – rzeka w Finlandii i Rosji. Ma 150 km długości. Wypływa z gór Värriötunturit w północno-wschodniej Finlandii. Największym jej dopływem jest Watsimanjoki. Na Półwyspie Kolskim Tuntsajoki łączy się z Kutsajoki tworząc rzekę Tumczę. Źródłem wody w rzece są opady śniegu. Zamarza pod koniec października lub w listopadzie, lód trzyma się aż do maja. Leżą nad nią wioski: Tuntsa (Finlandia), Ałakurtti (Rosja).

Umba (rzeka w Rosji)W
Umba (rzeka w Rosji)

Umba – rzeka na Półwyspie Kolskim, w obwodzie murmańskim, w Rosji. Ma 123 km długości, wypływa z jeziora Umboziero, uchodzi do Zatoki Kandałaksza.

WarzugaW
Warzuga

Warzuga – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim. Ma 254 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 9840 km². Średni przepływ wynosi 77 m³/s, a w maju i czerwcu dochodzi nawet do 300 m³/s. Zamarza w październiku i pozostaje skuta lodem do maja.

WroniaW
Wronia

Wronia – rzeka na Półwyspie Kolskim. Długość – 155 km, powierzchnia zlewni – 9940 km². Wypływa z Łowoziera i wpada do Morza Barentsa. Na rzece dwa zbiorniki retencyjne: większy utworzony przez spiętrzenie Sierebrańskiej Elektrowni Wodnej i mniejszy w okolicach miejscowości Tumannyj.