
Chełmski Park Krajobrazowy powstał w 1983 roku, położony w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim.

Kazimierski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, utworzony 27 kwietnia 1979 r. na podstawie projektu Zakładu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz – Nałęczów. Kazimierski Park Krajobrazowy został utworzony na powierzchni 136,7 km², zaś jego otulina liczyła około 250 km². Po korekcie granic zajmuje powierzchnię 149,74 km², a jego otulina liczy 246,44 km². Był pierwszym parkiem krajobrazowym na terenie województwa lubelskiego. Obecnie jest jednym z 17 parków krajobrazowych w tym województwie. Utworzony został celem zachowania unikatowych w skali kraju elementów krajobrazu przyrodniczego i kulturowego.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy – park krajobrazowy utworzony w roku 1990 i położony na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej.

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie lubelskim.Rok utworzenia: 1988 Powierzchnia: 9390 ha Otulina: 30 794 ha Położenie geograficzne: Roztocze Środkowe Położenie administracyjne: gminy: Krasnobród, Adamów w powiecie zamojskim, Józefów w powiecie biłgorajskim, gminy: Susiec, Tomaszów Lubelski w powiecie tomaszowskim. Cel ochrony: zachowanie unikatowych wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Roztocza Środkowego, a w szczególności zwartych kompleksów lasów mieszanych z dużą domieszką jodły wraz z charakterystyczną florą i fauną.
Krzczonowski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w województwie lubelskim na Wyniosłości Giełczewskiej. Utworzony w 1990 roku.

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie – park krajobrazowy na Równinie Biłgorajskiej, między Zaklikowem a Frampolem. Leży na południowej granicy województwa lubelskiego i w województwie podkarpackim.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w województwie lubelskim na Płaskowyżu Świdnickim oraz Obniżeniu Dorohuckim. Ciągnie się wzdłuż środkowego biegu Wieprza, od ujścia Giełczwi do ujścia Bystrzycy.

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu – park krajobrazowy położony na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Został utworzony w 1994 roku.

Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie – park krajobrazowy w województwie lubelskim. Położony w zachodniej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i zachodnim fragmencie Równiny Parczewskiej
Poleski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy we wschodniej części województwa lubelskiego. Część jego terenu tworzy otulinę Poleskiego Parku Narodowego.

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony na terenie województwa lubelskiego i województwa podkarpackiego. Obejmuje polską część Roztocza Wschodniego.

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej – park krajobrazowy położony na terenie Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Powierzchnia parku wynosi 28 895 ha. Otulina obejmuje 16 552 ha, a jej północno-wschodnia część pełni także funkcję otuliny Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Park znajduje się na terenie gmin: Józefów, Aleksandrów, Łukowa, Obsza, Susiec, Narol, Cieszanów.

Skierbieszowski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy we wschodniej części Polski, na Wyżynie Lubelskiej, w województwie lubelskim. Teren Parku leży na terenie powiatów zamojskiego i krasnostawskiego. Park jest położony na terenie gmin: Izbica, Kraśniczyn, Krasnystaw, Grabowiec, Miączyn, Sitno, Stary Zamość i Skierbieszów. Powierzchnia Parku wynosi 35 363,51 ha, a jego otuliny – 12 625,30 ha. Park wchodzi w skład Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Na obszarze Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowane są grunty Nadleśnictwa Strzelce oraz Krasnystaw.

Sobiborski Park Krajobrazowy jest położony we wschodniej części województwa lubelskiego w powiecie włodawskim na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, obejmuje teren gmin: Włodawa, Hańsk Pierwszy, Wola Uhruska. Utworzony uchwałą WRN w Chełmie z 23 marca 1983 r. park krajobrazowy chroni znaczne partie lasów z licznie występującymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami. W siedliskach leśnych dominują drzewostany sosnowe oraz brzozowe i olszowe. Powierzchnia Parku wynosi 100 km², natomiast jego otulina liczy 95 km². Dominującą formą pokrycia terenu są lasy, które stanowią 75% powierzchni parku. Do pozostałych form użytkowania ziemi należą: łąki – 10%, bagna – 5%, grunty rolne – 2%, wody – 2%.

Strzelecki Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony na pograniczu powiatu chełmskiego i hrubieszowskiego. Leży na terenie gmin Dubienka, Białopole, Horodło i Hrubieszów.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony na Roztoczu Zachodnim, częściowo także na Równinie Biłgorajskiej i w Padole Zamojskim, na pograniczu Roztocza i Puszczy Solskiej. Początkowo zajmował powierzchnię 20 209 ha, w 2017 roku zmniejszono go do 19 370,90 ha. Od południowego wschodu przylega do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Większość parku leży na terenie wschodniej części Roztocza Zachodniego zwanej również Roztoczem Szczebrzeszyńskim i w dolinie rzeki Gorajec. Jest to najwyższa część Roztocza Zachodniego, posiadająca najbardziej urozmaicone ukształtowanie terenu.
Wrzelowiecki Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w powiecie opolskim, obejmujący północno-zachodnią część Wzniesień Urzędowskich. Utworzony w 1990 roku.