Amfiteatr im. Anny German w Zielonej GórzeW
Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze

Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze – amfiteatr położony w parku na Wzgórzach Piastowskich, powstały na potrzeby Festiwalu Piosenki Radzieckiej na miejscu przedwojennego "teatru leśnego". Zaprojektowany przez Zbigniewa Kmiecika, oddany do użytku w 1973.

Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej GórzeW
Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze

Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze działa od 1 września 2001 roku, od czasu powołania Uniwersytetu Zielonogórskiego. Powstała z połączenia Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Biblioteki Głównej Politechniki Zielonogórskiej. Biblioteka Uniwersytecka posiada dwa oddziały: Oddział Nauk Humanistycznych i Społecznych, mieszczący się przy ul. Wojska Polskiego, gdzie urzęduje dyrekcja biblioteki oraz Oddział Nauk Technicznych, Ścisłych i Ekonomicznych mieszczący się przy ul. Podgórnej.

Big Band Uniwersytetu ZielonogórskiegoW
Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego - big band powstały w 1998 roku na bazie prowadzonego przez Jerzego Szymaniuka Studium Muzyki Jazzowej.

Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej GórzeW
Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze

Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze – galeria sztuki współczesnej założona w 1965 roku z inicjatywy okręgowego Związku Polskich Artystów Plastyków, działająca obecnie jako galeria miejska. Jej działalność została na krótko przerwana w 1981 roku, kiedy to uległa ona likwidacji z przyczyn politycznych.

Cantus PolonicusW
Cantus Polonicus

Cantus Polonicus – chór kameralny z Zielonej Góry, istniejący od 2006. CANTUS POLONICUS ma charakter ponadregionalny i powstał dzięki współpracy członków dawnego CANTORES VIRIDIMONTANI z zespołem HARMONOLOGIA podczas wielu projektów koncertowych i nagraniowych, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie zespół tworzą śpiewacy związani między innymi z Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem, ale podstawowy skład regularnie odbywa próby w Zielonej Górze:

Festiwal Filmowy „Kino Niezależne Filmowa Góra”W
Festiwal Filmowy „Kino Niezależne Filmowa Góra”

Festiwal Filmowy „KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA” – międzynarodowy festiwal kina niezależnego odbywa się od 2005 r. Jest pierwszym sieciowym Festiwalem Filmowym Kina Niezależnego w Polsce. Jego pomysłodawcami są Bruno Aleksander Kieć, Grzegorz Lipiec, Piotr Materna i Igor Skrzyczewski. Organizowany jest przez Fundację Rozwoju Kultury „Kombinat Kultury” oraz partnerów – organizacje pozarządowe z miast festiwalowych pokazów – w lipcu i sierpniu równocześnie w 10 miastach Polski. Festiwal promuje twórczość młodych aktorów i reżyserów. Przybliża kino ambitne i artystyczne często występujące w Polsce poza tzw. oficjalnym obiegiem. Prezentowane filmy często są nagradzane na renomowanych festiwalach i przeglądach w Europie i na świecie. Jedną z głównych zasad festiwalu jest bezpłatność pokazów filmowych dla widzów.

Festiwal Kabaretu w Zielonej GórzeW
Festiwal Kabaretu w Zielonej Górze

Festiwal Kabaretu w Zielonej Górze to coroczna grudniowa impreza odbywająca się od 2005 roku w Zielonej Górze. Festiwal trwa kilka dni i organizowany jest przez ludzi związanych z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Dyrektorem generalnym w latach 2005-2009 był Janusz Rewers z kabaretu Ciach.

Festiwal Piosenki RadzieckiejW
Festiwal Piosenki Radzieckiej

Festiwal Piosenki Radzieckiej – festiwal muzyczny, organizowany w latach 1965–1989 w Zielonej Górze przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poprzedzały go ogólnopolskie eliminacje piosenkarzy amatorów. Głównymi nagrodami były Złote, Srebrne i Brązowe Samowary. Odpowiednikiem festiwalu zielonogórskiego w ZSRR był Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. Podobnie jak festiwal w Witebsku od 1992 zmienił on nazwę na festiwal „Słowiański Bazar” i został zorientowany głównie na wykonawców wykonujących utwory we wszystkich językach słowiańskich.

Filharmonia ZielonogórskaW
Filharmonia Zielonogórska

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda – państwowa instytucja kulturalna o statusie filharmonii, działająca w Zielonej Górze. Została założona w 1974 w oparciu o Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, działającą od 1956 roku.

Lubuski Teatr w Zielonej GórzeW
Lubuski Teatr w Zielonej Górze

Lubuski Teatr – teatr dramatyczny w Zielonej Górze założony w 1951.

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w ŚwidnicyW
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy, muzeum archeologiczne w Świdnicy koło Zielonej Góry.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej GórzeW
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – gromadzi i chroni materialne i duchowe dziedzictwo kulturowe ziem nad środkową Odrą, którym po II wojnie światowej nadano nazwę „Ziemia Lubuska”. Ważnym zadaniem muzeum jest także upowszechnianie wiedzy o historii, kulturze, tradycjach i zabytkach regionu.

Skansen etnograficzny w OchliW
Skansen etnograficzny w Ochli

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli – placówka naukowo-badawcza i oświatowa powstała w 1982 r. na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego.

Winobranie w Zielonej GórzeW
Winobranie w Zielonej Górze

Winobranie to coroczna, największa w regionie impreza kulturalna odbywająca się w Zielonej Górze w pierwszej połowie września. Trwa 9 dni, podczas których trwają liczne imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, koncerty, jarmark handlowy oraz prezentacje produktów regionalnych, z których najważniejsze są lubuskie wina.

WitchmasterW
Witchmaster

Witchmaster - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i black metalu. Jak twierdzą muzycy grupa powstała w Noc Walpurgi w 1996 roku w Zielonej Górze. Zespołowi przewodzi gitarzysta i wokalista Krzysztof „Kali” Włodarski, który jako jedyny nieprzerwanie występuje w zespole od początku jego działalności. Do 2009 roku formacja wydała cztery albumy studyjne oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej GórzeW
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze – prowadzi udostępnianie zbiorów w Czytelni Ogólnej, Czytelni Prasy, Mediatece "Góra Mediów", Oddziale dla Dzieci, Wypożyczalni Głównej, Bibliotece Obcojęzycznej, Dziale Informacji Regionalnej i Bibliograficznej, Dziale Zbiorów Specjalnych oraz w 11 filiach na terenie miasta.

Zielonogórskie zagłębie kabaretoweW
Zielonogórskie zagłębie kabaretowe

Zielonogórskie zagłębie kabaretowe to żartobliwe określenie fenomenu, jakim było pojawienie się w latach 90. XX wieku ogromnej liczby kabaretów w Zielonej Górze. Autorem tego określenia jest Piotr Bałtroczyk.