Kraj BaskówW
Kraj Basków

Kraj Basków – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą i Francją.

AltxerriW
Altxerri

Altxerri – jaskinia krasowa położona w pobliżu miejscowości Orio w Kraju Basków w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

EkainW
Ekain

Ekain – jaskinia położona w pobliżu miejscowości Zestoa niedaleko miasta Deba w Kraju Basków w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

Flaga Kraju BaskówW
Flaga Kraju Basków

Ikurriña – flaga Kraju Basków, w użyciu od 1894 roku, kiedy to stworzył ją Sabino Arana, uważany za twórcę baskijskiego ruchu nacjonalistycznego i niepodległościowego.

Gernikako ArbolaW
Gernikako Arbola

Drzewo z Gerniki – dąb symbolizujący wolności biskajskie i szerzej – baskijskie, stojący w mieście Gernika.

Herb Kraju BaskówW
Herb Kraju Basków

Herb Kraju Basków przedstawia na tarczy czwórdzielnej w krzyż w polu 1 – herb prowincji Alava (Araba), w polu 2 – herb prowincji Vizcaya (Bizkaia), w polu 3 – herb prowincji Guipúzcoa (Gipuzkoa), pole 4 – czerwone, puste.

Hymn Kraju BaskówW
Hymn Kraju Basków

Hymn Kraju Basków – został przyjęty w roku 1983 i był używany także w latach 1905–1939. Melodia hymnu wywodzi się od baskijskiego tańca ezpata-dantza, do której drobne poprawki poczynił Cleto Zabala.

LehendakariW
Lehendakari

Lehendakari – baskijskie określenie szefa rządu Kraju Basków. Słowo lehendakari dosłownie oznacza pierwszy sekretarz, zaś oficjalna nazwa stanowiska to Eusko Jaurlaritzako lehendakaria. Lehendakari rezyduje w Pałacu Ajuria Enea znajdującym się w mieście Vitoria. Aktualnie stanowisko to piastuje Iñigo Urkullu Renteria z Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV).

Mondragon (spółdzielnia)W
Mondragon (spółdzielnia)

Mondragon Corporation – korporacja i federacja spółdzielni pracowniczych z siedzibą w Kraju Basków w Hiszpanii.

Most BiskajskiW
Most Biskajski

Most Biskajski – most gondolowy ponad ujściem rzeki Nervión (Ibaizabal), w hiszpańskim Kraju Basków w prowincji Bizkaia.

Renfe Cercanías BilbaoW
Renfe Cercanías Bilbao

Cercanías Bilbao - nazwa systemu podmiejskiej kolei regionalnej obsługującej obszar metropolitalny Bilbao. Składa się on z 3 linii, łączących się na terminalu głównej stacji w Bilbao - Bilbao Abando, z której to każda linia rozpoczyna swój bieg. System ten na niektórych stacjach ma połączenia z FEVE, co umożliwia przesiadki i dojazd z Kraju Basków do Galicji, Kantabrii czy Asturii. Tabor składa się z elektrycznych zespołów trakcyjnych serii UT 446 wyprodukowanych przez CAF. Pociągi kursują średnio co 20 minut pomiędzy 05:00 a 23:30 w dni powszednie oraz co 30 min. w soboty, niedziele i święta.

San Juan de GaztelugatxeW
San Juan de Gaztelugatxe

San Juan de Gaztelugatxe – skalista wyspa w Zatoce Biskajskiej, w pobliżu miejscowości Bermeo w Kraju Basków, 30 km od Bilbao, znana z kamiennego mostu łączącego ją z lądem i 230 lub 237 schodów prowadzących do prawdopodobnie zbudowanej przez templariuszy kaplicy pw. Jana Chrzciciela z IX lub X w.. W 1593 r. kaplica została splądrowana przez Francisa Drake’a, wielokrotnie ulegała pożarom i doszczętnie spłonęła 10 listopada 1978 roku, potem odnowiona.

SantimamiñeW
Santimamiñe

Santimamiñe – jaskinia znajdująca się we wsi Kortezubi ok. 4 km od Guerniki w Kraju Basków w Hiszpanii. Stanowisko sztuki prehistorycznej.

Solidarność BaskówW
Solidarność Basków

Eusko Alkartasuna to baskijska i hiszpańska partia polityczna, której nazwa tłumaczona jest jako Solidarność Basków, w skrócie EA. Opisuje ona siebie jako baskijsko-nacjonalistyczna, demokratyczna, ludowa, progresywna. Obecnie patia zaadoptowała też tytuł „Euskal Sozialdemokrazia”, którą można przetłumaczyć jako „Baskijska socjaldemokracja”. Jak zapisano w statucie tej partii, dąży ona do zapewnienia pełnej narodowej i socjalnej wolności Kraju Basków. Wspierają powołanie do życie niepodległego Euskal Herria, terytorium Basków, ale opowiadają się za osiągnięciem tego przez działalność Unii Europejskiej, jako unii narodów, federacji ludów, nie państw.

Uniwersytet Kraju BaskówW
Uniwersytet Kraju Basków

Uniwersytet Kraju Basków – publiczny uniwersytet wspólnoty autonomicznej Kraju Basków w północnej Hiszpanii. Kampus Główny uczelni znajduje się w Bilbao, oprócz tego istnieją kampusy w Vitorii-Gasteiz oraz w San Sebastián.

Wybory parlamentarne w Kraju Basków w 2005 rokuW
Wybory parlamentarne w Kraju Basków w 2005 roku

data: 17 kwietnia 2005 r.

Wybory regionalne w Kraju Basków w 2009 rokuW
Wybory regionalne w Kraju Basków w 2009 roku

Wybory regionalne w Kraju Basków w 2009 roku odbyły się 1 marca. Zwycięstwo w nich odniosła rządząca od 29 lat Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV), jednak silną pozycję zajęła też Socjalistyczna Partia Kraju Basków oraz Partia Ludowa (PP). Ostatecznie doszło do porozumienia między tymi dwiema partiami - mniejszościowy rząd utworzyli socjaliści, nowym lehendakari został Patxi López z PSE-EE, zaś kierownictwo nowego parlamentu zostało zdominowane przez polityków PP. Tym samym na czele baskijskiego rządu po raz pierwszy od niemal 30 lat stanął polityk niezwiązany z PNV.