Geografia IndiiW
Geografia Indii

Indie są jednym z największych państw Azji, znajdującym się w Azji Południowej nad Oceanem Indyjskim. Terytorium kraju obejmuje cały Półwysep Indyjski zwany Dekanem wraz z nasadą, przyjmując kształt spłaszczonego od północy czworoboku.

Acharya Jagadish Chandra Bose Indian Botanic GardenW
Acharya Jagadish Chandra Bose Indian Botanic Garden

Acharya Jagadish Chandra Bose Indian Botanic Garden, dawniej Indian Botanic Garden, Royal Botanic Garden, Calcutta - najstarszy ogród botaniczny na terytorium Indii, nazwany imieniem Jagadisa Chandry Bosego.

Aksai ChinW
Aksai Chin

Aksai Chin – część Wyżyny Tybetańskiej, leżąca na wschód od gór Karakorum. Rejon sporny o powierzchni 38 000 km², pomiędzy Chinami a Indiami. Jest administrowany przez Chiny, dla Hindusów stanowi jednakże część indyjskiego Kaszmiru. Znajduje się tutaj najwyżej położona słona pustynia świata. Rejon dziki i słabo zaludniony.

Delta GangesuW
Delta Gangesu

Delta Gangesu – delta rzeki Ganges, u jej ujścia do Zatoki Bengalskiej, zlokalizowana w Bengalu, na terytorium Bangladeszu oraz indyjskiego stanu Bengal Zachodni. Wraz z Gangesem, swoje ujście na terenie delty znajduje Brahmaputra.

Dhala (krater)W
Dhala (krater)

Dhala – krater uderzeniowy w stanie Madhya Pradesh w Indiach. Skały tego krateru są widoczne na powierzchni ziemi.

DoabW
Doab

Doab – termin używany w Indiach i Pakistanie do nazwania obszarów w kształcie języka leżących pomiędzy dwoma zbiegającymi się rzekami, inaczej międzyrzecze; nazwą Doab, już jako częścią nazwy własnej, określa się również niektóre regiony leżące pomiędzy zbiegającymi się rzekami.

Kanał Indiry GandhiW
Kanał Indiry Gandhi

Kanał Indiry Gandhi - jeden z największych kanałów w Indiach, biegnący od miejsca, w którym zbiegają się rzeki Sutlej i Bjas w zachodniej części Pendżabu do okolic miasta Jaisalmer w Radżastanie. Długość kanału wynosi około 650 kilometrów.

Kotlina KaszmirskaW
Kotlina Kaszmirska

Kotlina Kaszmirska – kotlina śródgórska w zachodnich Himalajach, w Indiach, między górami Pir Pandźal i Himalajami Wysokimi.

Krater ŚiwaW
Krater Śiwa

Krater Śiwa (Shiva) – struktura dna oceanicznego na Morzu Arabskim, na zachód od wybrzeża Indii. Przypuszczalnie jest to krater uderzeniowy, największy spośród kraterów powstałych podczas wymierania kredowego, na przełomie kredy i paleogenu, i jeden z największych na Ziemi.

Lonar (jezioro)W
Lonar (jezioro)

Lonar – jezioro meteorytowe, wypełniające krater uderzeniowy, w stanie Maharasztra, w Indiach. Skały tego krateru są widoczne na powierzchni ziemi.

Mały RannW
Mały Rann

Mały Rann (ang. Little Rann of Kutch) to solnisko położone obok solniska Wielki Rann w okręgu administracyjnym Kaććh w stanie Gudźarat w Indiach.

Morze ArabskieW
Morze Arabskie

Morze Arabskie – otwarte morze w północnej części Oceanu Indyjskiego. Leży między półwyspami Arabskim i Indyjskim.

Morze LakkadiwskieW
Morze Lakkadiwskie

Morze Lakkadiwskie, Morze Lakszadiwskie – morze na Oceanie Indyjskim między Wybrzeżem Malabarskim w Indiach a archipelagami Lakszadiwów i Malediwów.

Okręg DamodarW
Okręg Damodar

Okręg Damodar – położony nad rzeką Damodar na pograniczu stanów Bengal Zachodni i Bihar największy okręg górniczo-przemysłowy Indii. Nazywany niekiedy indyjskim Zagłębiem Ruhry, rozwój zawdzięcza złożom węgla kamiennego, rud żelaza i metali uszlachetniających oraz miedzi, miki i boksytów. Skupia większość zakładów indyjskiej karbochemii i produkcji żelaza i stali, a także przemysłu metalowego, obrabiarkowego i środków transportu.

Wielki RannW
Wielki Rann

Wielki Rann – sezonowe solnisko na spornym pograniczu Indii i Pakistanu, nad Morzem Arabskim, w pobliżu ujścia do morza rzeki Indus.

Wybrzeże KoromandelskieW
Wybrzeże Koromandelskie

Wybrzeże Koromandelskie – rozległa nadbrzeżna równina, położona nad Oceanem Indyjskim we wschodniej części stanu Tamil Nadu w południowych Indiach. Zajmuje obszar ok. 22,8 tys. km². Średnia wysokość wynosi 80 metrów nad poziomem morza. Linia brzegowa prosta, liczne wysepki koralowe.

Wybrzeże MalabarskieW
Wybrzeże Malabarskie

Wybrzeże Malabarskie (Malabar) – część południowo-zachodniego wybrzeża Indii nad Morzem Arabskim, od Goa do przylądka Komoryn.