Geografia EgiptuW
Geografia Egiptu

Egipt jest państwem leżącym w północno-wschodniej części Afryki. Graniczy z Libią, Sudanem i Izraelem, a oblewają go wody Morza Śródziemnego na północy i Morza Czerwonego na wschodzie.

Bir TawilW
Bir Tawil

Bir Tawil − obszar o powierzchni 2060 km², położony przy granicy egipsko-sudańskiej, wzdłuż równoleżnika 22°N. Obszar ten jest wyróżniany, ponieważ według ustalonej w 1899 roku granicy znajduje się w Sudanie, pozostaje jednak od delimitacji granicy w 1902 roku pod administracją Egiptu.

Delta NiluW
Delta Nilu

Delta Nilu – rozległa delta rzeki Nil w północnym Egipcie, w miejscu gdzie wpada ona do Morza Śródziemnego.

Dolny EgiptW
Dolny Egipt

Dolny Egipt – obszar położony w delcie Nilu.

Dżilf al-KabirW
Dżilf al-Kabir

Hadabat al-Dżilf al-Kabir – płaskowyż o powierzchni ok. 7700 km² w południowo-zachodniej części Egiptu. Wznosi się na wys. 700–1000 m. Bardzo uboga pustynna roślinność. Teren ten jest prawie całkowicie niezamieszkany. Zbudowany jest z wapienia i piaskowca. Płaskowyż jest prawie przecięty na pół przełęczą Akaba.

Górny EgiptW
Górny Egipt

Górny Egipt – kraina starożytnego Egiptu nazwana tak dla odróżnienia od leżącej na północ od niej krainy Dolnego Egiptu. Za panowania faraonów zwana była „ziemią jęczmienia”.

Kamil (krater)W
Kamil (krater)

Kamil – mały krater uderzeniowy położony w Egipcie, przy granicy z Sudanem.

KattaraW
Kattara

Kattara – depresja w północno-zachodnim Egipcie na Pustyni Libijskiej, w muhafazie Matruh, głębokość 133 m p.p.m., powierzchnia 18,0 km². Jest to najniższy punkt w Egipcie.

Krater KabiraW
Krater Kabira

Krater Kabira (Kebira) – przypuszczalny krater uderzeniowy na granicy Libii i Egiptu. Nazwa Kebira w języku arabskim oznacza "duży" i odnosi się do nazwy płaskowyżu Dżilf al-Kabir w południowo-zachodnim Egipcie, gdzie odkryto krater.

MarmarykaW
Marmaryka

Marmaryka - kraina historyczno-geograficzna w Afryce Północnej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na północnym zachodzie Egiptu i północnym wschodzie Libii. Nazwa krainy, którą nadali Rzymianie, pochodzi od berberskiego plemienia Marmarydów. Marmaryka i sąsiednia Cyrenajka były głównym teatrem działań wojennych w czasie II wojny światowej w Afryce.

Morze CzerwoneW
Morze Czerwone

Morze Czerwone – morze śródlądowe między Afryką a Półwyspem Arabskim, część Oceanu Indyjskiego.

NubiaW
Nubia

Nubia – kraina historyczna w północno-wschodniej Afryce obejmująca środkowy bieg Nilu pomiędzy Asuanem a Chartumem, obecnie na terenie południowego Egiptu i północnego Sudanu.

Riwiera Morza CzerwonegoW
Riwiera Morza Czerwonego

Riwiera Morza Czerwonego – egipska riwiera (wybrzeże) Morza Czerwonego; region turystyczny, składający się z ośrodków turystycznych, miast i miejscowości leżących na zachodnim brzegu Zatoki Akaba i wschodnim brzegu Zatoki Sueskiej na półwyspie Synaj oraz wzdłuż wschodniego kontynentalnego wybrzeża Egiptu, na południe od Zatoki Sueskiej. Położona jest na terenie trzech muhafaz: Synaj Południowy, Suez i Al-Bahr al-Ahmar.

SumedW
Sumed

Sumed – egipski rurociąg o długości 320 km, łączący port Ajn Suchna nad czerwonomorską Zatoką Sueską z portem w Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym, którym przepływa dziennie 2,5 mln baryłek ropy. Rurociąg przesyła ok. 115 mln. ton ropy rocznie czyli 20 % jej konsumpcji w Europie. Nazwa pochodzi od angielskiego od pierwszych liter Suez (Sueski) i Medditerraneen, (Śródziemnomorski).

Trójkąt Hala’ibW
Trójkąt Hala’ib

Trójkąt Hala’ib, trójkąt Halaib, trójkąt Halayeb – terytorium sporne między Egiptem i Sudanem, o powierzchni 20 580 km², położone na afrykańskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Główne miasto to Hala’ib.

Umm al-BurajdżatW
Umm al-Burajdżat

Umm al-Burajdżat – miejscowość w muhafazie Fajum ok. 20 km na południe od Fajum. W miejscu położenia osady w pierwszej połowie XX wieku odkryto pozostałości po starożytnym mieście Tebtynis.

Wielki KairW
Wielki Kair

Wielki Kair - największy obszar metropolitarny w Egipcie i Afryce, a także 16. na świecie oraz 3. pod względem wielkości w tzw. świecie islamskim. Cały obszar metropolitarny zajmuje ok. 1700 km² i liczy ok. 15 mln mieszkańców. Obejmuje oprócz Kairu takie miasta jak Giza, Heluan, Imbaba, Szubra al-Chajma czy Madinat as-Sadis min Uktubar.