AlbuchW
Albuch

Albuch – północno-wschodnia część Jury Szwabskiej, położona na zachód od doliny rzeki Brenz, między miastami Heidenheim an der Brenz, Aalen i Geislingen an der Steige.

AlemaniaW
Alemania

Alemania – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Szwajcarii, Liechtensteinu, Austrii (Vorarlberg), Niemiec, Francji (Alzacja) i Włoch (Tyrol). Alemania to także niemieckojęzyczny region w centralnej i wschodniej części Szwajcarii, zamieszkany przez Szwajcarów niemieckojęzycznych. Głównym miastem regionu jest Zurych. Alemania dzieli się na mniejsze obszary. Podział przedstawia się następująco:Mittelland Szwajcaria Północno-zachodnia Zurych Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Środkowa

Basen Szwabsko-FrankońskiW
Basen Szwabsko-Frankoński

Basen Szwabsko-Frankoński, także Progi Szwabsko-Frankońskie – duży region fizycznogeograficzny na południu Niemiec, obejmujący większość landu Badenia-Wirtembergia oraz bawarskiej Frankonii, a także fragmentarycznie wchodzący na terytorium Szwajcarii.

GeißenklösterleW
Geißenklösterle

Geißenklösterle – jaskinia położona w Jurze Szwabskiej w Niemczech, w pobliżu miejscowości Blaubeuren w Badenii-Wirtembergii. Stanowisko archeologiczne.

Góry Hesko-FrankońskieW
Góry Hesko-Frankońskie

Góry Hesko-Frankońskie lub system górski Odenwaldu, Spessartu i Südrhönu – makroregion fizycznogeograficzny składający się z gór niskich i pogórzy będących północną krawędzią Basenu Szwabsko-Frankońskiego. Składa się z gór Odenwaldu, Spessartu i południowych pogórzy Rhönu (Südrhön). Najwyższym szczytem jest Katzenbuckel (626 m n.p.m.) w Odenwaldzie.

Hohlenstein-StadelW
Hohlenstein-Stadel

Hohlenstein-Stadel – jaskinia położona w Jurze Szwabskiej w Niemczech, w dolinie rzeki Lone, niedaleko Asselfingen. Stanowisko archeologiczne.

Jura SzwabskaW
Jura Szwabska

Jura Szwabska – pasmo górskie w Badenii-Wirtembergii w Niemczech o długości około 220 kilometrów i szerokości od 40 do 70 kilometrów. Najwyższe wzniesienie – Lemberg. W 2009 roku wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Na zachodzie graniczy ze Schwarzwaldem.

KatzenbuckelW
Katzenbuckel

Katzenbuckel – najwyższy szczyt Odenwaldu i jednocześnie całego systemu Gór Hesko-Frankońskich, wznoszący się 626 m n.p.m. Znajduje się na terenie gminy Waldbrunn w Badenii-Wirtembergii. Góra jest pozostałością wulkanu, aktywnego 60 milionów lat temu, dzięki czemu posiada bogatą strukturę krystaliczną. Jej wysokość względna jest największa w całym Odenwaldzie i wznosi się 490 m. nad rzeką Neckar. Od strony południowej góra tworzy niewielki płaskowyż na wysokości 500-530 m n.p.m., na którym znajduje się wieś Waldbrunn. Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można dostrzec większość pasma Odenwaldu, na jego zboczach funkcjonuje treningowa skocznia narciarska. Od południa do szczytu przylega niewielkie jezioro Katzenbuckelsee o barwie turkusowej, pochodzącej od kryształów znajdujących się w skałach wulkanicznych.

Königstuhl (Odenwald)W
Königstuhl (Odenwald)

Königstuhl – góra w południowo-zachodnich Niemczech, w paśmie Odenwald. Szczyt jest najwyżej położonym w Małym Odenwaldzie i dziesiątym w całym paśmie górskim. Leży częściowo w granicach administracyjnych Heidelbergu (Badenia-Wirtembergia), dominując nad rzeką Neckar i Niziną Górnoreńską. Ma wysokość 567,8 metrów n.p.m. i wznosi się 450 m nad okolicznymi dolinami. Ze szczytu rozciąga się widok na Nizinę Górnoreńską, a przy sprzyjających okolicznościach widać wzniesienia Lasu Palatynackiego. Wzgórze znajduje się na terenie parku krajobrazowego Doliny Neckaru-Odenwald.

KraichgauW
Kraichgau

Kraichgau – pagórkowata wyżyna znajdująca się na terenie Badenii-Wirtembergii, na pograniczu krain historycznych Palatynatu Reńskiego, Wirtembergii i Badenii. Od północy przechodzi w Odenwald, od południa w Schwarzwald; od wschodu ogranicza ją rzeka Neckar, od zachodu Nizina Górnoreńska. Najwyższy szczyt Steinsberg wznosi się 333 m n.p.m. w granicach administracyjnych miasta Sinsheim; ze znajdującej się na nim wieży zamkowej rozciąga się widok na rozległą okolicę. Wyżyna zajmuje powierzchnię 1630 km², jest gęsto zaludniona i posiada gęstą sieć komunikacyjną; rozwinięte rolnictwo, w tym uprawa winorośli. Liczne solanki spowodowały rozwój uzdrowisk Największe miasta znajdują się na skraju wyżyny: Karlsruhe, Pforzheim, Heilbronn.

Lemberg (Jura Szwabska)W
Lemberg (Jura Szwabska)

Lemberg – jest najwyższą górą o wys. 1015 m n.p.m. na Jurze Szwabskiej w Badenii-Wirtembergii w południowych Niemczech.

OdenwaldW
Odenwald

Odenwald – niewysoki masyw górski w południowej części Niemiec, w sąsiedztwie rzek Men i Neckar.

Park Narodowy SchwarzwalduW
Park Narodowy Schwarzwaldu

Park Narodowy Schwarzwaldu – 15. park narodowy w Niemczech powołany decyzją landtagu Badenii-Wirtembergii 28 listopada 2013 r. z dniem wejścia w życie 1 stycznia 2014 roku. Park zajmuje 10 062 ha w północnej części masywu Schwarzwaldu i jest pierwszym parkiem narodowym w Badenii-Wirtembergii.

SchwarzwaldW
Schwarzwald

Schwarzwald – zrębowe pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech rozciągające się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Waldshut-Tiengen na samym południu do Pforzheim na północy.

VogelherdhöhleW
Vogelherdhöhle

Vogelherdhöhle – jaskinia położona w dolinie rzeki Lone w Jurze Szwabskiej, niedaleko Niederstotzingen w niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, około 30 km na północny wschód od Ulm. Paleolityczne stanowisko archeologiczne.

Wodospady w TriberguW
Wodospady w Tribergu

Wodospady w Tribergu - wodospady w miejscowości Triberg w Niemczech (Badenia-Wirtembergia) mające 163 m wysokości.

Wyżyna Meńsko-NeckarskaW
Wyżyna Meńsko-Neckarska

Wyżyna Meńsko-Neckarska (329.1) – makroregion w regionalizacji fizycznogeograficznej Niemiec zaproponowanej przez J. Kondrackiego obejmujący centralną część Basenu Szwabsko-Frankońskiego, położoną niżej od otaczających je wyżyn i gór Jury Szwabskiej, Wyżyny Frankońskiej, Gór Hesko-Frankońskich i najwyższego z nich Schwarzwaldu. Głównymi rzekami odwadniającymi region są dopływy Renu: Men i Neckar. Jest to region gęsto zaludniony, intensywnie wykorzystywany rolniczo, z rozwiniętym przemysłem. Największymi miastami w granicach wyżyny są Stuttgart, będący stolicą Badenii-Wirtembergii i Norymberga.