
Adamstown – jedyna miejscowość na wyspie Pitcairn, wchodzącej w skład Wysp Pitcairn – brytyjskiego terytorium zależnego. W Adamstown w 2008 mieszkało 48 mieszkańców – cała populacja wyspy. Niektórzy mieszkańcy wyspy emigrują do Nowej Zelandii, przez co liczba mieszkańców wyspy spada.

Alofi – stolica Niue, państwa stowarzyszonego z Nową Zelandią. Miasto położone jest na zachodnim wybrzeżu wyspy Niue, nad zatoką Alofi, w miejscu, gdzie znajduje się jedyna przerwa w rafie koralowej otaczającej wyspę. Alofi w 2006 roku liczyło 627 mieszkańców. Alofi jest drugą najmniejszą stolicą na świecie, pod względem liczby ludności.

Avarua – stolica i największe miasto Wysp Cooka – terytorium stowarzyszonego z Nową Zelandią. Położona jest w północnej części wyspy Rarotonga – największej w archipelagu. Zamieszkuje je 13,6 tys. osób (2006), czyli blisko ⅔ wszystkich mieszkańców terytorium.

Bairiki – miasto na wyspie Bairiki, na atolu Tarawa w grupie wysp Gilberta, w jednostce administracyjnej South Tarawa, faktyczna stolica Kiribati. Jest to główne centrum administracyjne republiki Kiribati, ale parlament został przeniesiony na wyspę Ambo. Bairiki jest też siedzibą katolickiej diecezji Tarawa i Nauru. W 2000 roku miasto liczyło 36,7 tys. mieszkańców.

Canberra, Kanbera – stolica Australii, miasto leżące w odległości 280 km od Sydney i 660 km od Melbourne w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego. Jest największym miastem Australii położonym w środku lądu i 8. co do wielkości miastem kraju. Canberra ma 457 563 mieszkańców (2018).

Flying Fish Cove to stolica Wyspy Bożego Narodzenia, położona na północno-wschodnim wybrzeżu.

Hagåtña – stolica i jeden z okręgów administracyjnych Guamu. Okręg ma powierzchnię 3 km², a zamieszkany jest przez 1051 osób.

Kingston – stolica terytorium zamorskiego Norfolk, podległego Australii. 1 tys. mieszkańców. (2013). Lotnisko, strefa wolnocłowa.
Majuro – jeden z atoli łańcucha Ratak Chain w archipelagu Wysp Marshalla w środkowej części Oceanu Spokojnego. W jego skład wchodzą 64 wysepki, o łącznej powierzchni 9,17 km². Otaczają one lagunę o powierzchni około 295,05 km².

Mata Utu to stolica terytorium zamorskiego Francji Wallis i Futuna, położona na wyspie Wallis. Jest zamieszkana przez ponad 1 tys. mieszkańców.

Ngerulmud – nowo wybudowana miejscowość w stanie Melekeok w Palau, do której przeniesiono 7 października 2006 stolicę kraju. Ngerulmud znajduje się w odległości 2 km od stolicy stanu Melekeok – miejscowości Melekeok. Zabudowa Ngerulmudu składa się z głównego gmachu rządowo-parlamentarnago i budynków pomocniczych. Ma 391 mieszkańców.

Palikir – stolica Sfederowanych Stanów Mikronezji od 1989, położona na wyspie Pohnpei. Ludność: 7 321 mieszk. (2008). Ośrodek usługowy i turystyczny; na północny wschód od miasta port lotniczy, na południe College of Micronesia. Drugie co do wielkości miasto kraju.

Vaiaku – miejscowość w Tuvalu położona na wyspie Fongafale, atol Funafuti. Jest administracyjnym centrum kraju i jego faktyczną stolicą.

Wellington – stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie, najgęściej zaludniona stolica w Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Znajduje się na terenie regionu Wellington, na Wyspie Północnej, w pobliżu geograficznego środka Nowej Zelandii.

West Island – miejscowość na wyspie o tej samej nazwie, nieoficjalna stolica australijskiego terytorium zależnego Wyspy Kokosowe. Wyspy Kokosowe oficjalnie nie posiadają stolicy, siedzibą australijskiego administratora wysp jest Canberra - stolica Australii. Na West Island znajdują się biura australijskiej administracji terytorium. Miejscowość zamieszkana jest przez ok. 220 osób - głównie pracowników z Australii pozostających tu na kilkuletnich kontraktach.

Yaren - jeden z okręgów administracyjnych (dystryktów) oraz osiedle uznawane za nieoficjalną stolicę Republiki Nauru, położone na wyspie o tej samej nazwie. Niekiedy jako stolicę Nauru wymienia się Aiwo, jednak to w Yaren znajduje się większość urzędów państwowych. Zamieszkują je 632 osoby (2002).