Schronisko BlaszyńskichW
Schronisko Blaszyńskich

Schronisko Blaszyńskich pod Zawiesistą – niedziałające już prywatne schronisko w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Znajdowało się pod Zawiesistą, przy drodze wiodącej dnem Doliny Chochołowskiej.

Schronisko BukowskichW
Schronisko Bukowskich

Schronisko Bukowskich – nieistniejące już schronisko w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Znajdowało się na polanie Huciska przy drodze wiodącej dnem Doliny Chochołowskiej.

Schronisko PTTK na Polanie ChochołowskiejW
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – schronisko turystyczne położone na Polanie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich, nazywane w skrócie Schroniskiem Chochołowskim. Obiekt znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. i jest zarządzany przez PTTK. Jest główną bazą noclegową w rejonie Doliny Chochołowskiej.

Gospoda ZamoyskiegoW
Gospoda Zamoyskiego

Gospoda Zamoyskiego – nieistniejąca gospoda i schronisko turystyczne na polanie Stare Kościeliska w Dolinie Kościeliskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Był to wyremontowany i rozbudowany w 1890 r. przez hrabiego Władysława Zamoyskiego budynek dawnej i nieczynnej od 25 lat karczmy na Starych Kościeliskach. Gospoda znajdowała się w pobliżu mostku prowadzącego do Lodowego Źródła. Na parterze miała kuchnię i jadalnię, na piętrze 4 pokoje noclegowe. Wypożyczano w niej również świece niezbędne do zwiedzania jaskiń, oprócz turystyki górskiej w owym czasie modne było również zwiedzanie jaskiń Doliny Kościeliskiej. Gospoda cieszyła się wśród turystów dużą popularnością. Często bywali w niej znani literaci i poeci: Kornel Makuszyński, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Karol Szymanowski często pojawiał się tutaj wraz z góralską kapelą. W 1926 r. niszczejący już budynek został rozebrany przez „Zakłady Kórnickie”.

Hotel górski PTTK KalatówkiW
Hotel górski PTTK Kalatówki

Hotel górski PTTK Kalatówki – hotel znajdujący się na polanie Kalatówki w Zakopanem. Położony jest na wysokości 1198 m n.p.m. na morenie u podnóża Krokwi. Do hotelu prowadzi brukowana granitowymi kamieniami Droga Brata Alberta z Kuźnic, zamknięta jednak dla pojazdów samochodowych. W sezonie turystycznym wędrują nią w Tatry tłumy turystów.

Schronisko PTTK na Hali KondratowejW
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej im. Władysława Krygowskiego – schronisko turystyczne położone na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu. Znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr, dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych. Zarządzane jest przez PTTK.

Schronisko PTTK nad Morskim OkiemW
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem – schronisko turystyczne położone nad Morskim Okiem, w Dolinie Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich. Znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. na polodowcowym wale morenowym. Składa się z dwóch części: Starego Schroniska pochodzącego z XIX wieku i Nowego Schroniska, wybudowanego w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Po remoncie kapitalnym w latach 1988–1992 schronisko dysponuje 79 miejscami noclegowymi: 36 w Nowym Schronisku oraz 43 w Starym Schronisku. Posiada też restaurację i bar oraz mieści stację ratunkową TOPR. Budynek schroniska został w 1976 roku uznany za zabytkowy i jest prawnie chroniony. Schronisko jest zarządzane przez PTTK.

Schronisko PTTK „Murowaniec”W
Schronisko PTTK „Murowaniec”

Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej – obiekt noclegowy w Tatrach położony na wysokości 1500 m n.p.m., na Hali Gąsienicowej, formalnie nieposiadający aktualnie (2020) statusu schroniska. Budynek jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i posiada 120 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 6-osobowych oraz w pokojach wieloosobowych.

Schronisko na Przysłopie MiętusimW
Schronisko na Przysłopie Miętusim

Schronisko na Przysłopie Miętusim – nieistniejące schronisko turystyczne w Dolinie Miętusiej w Tatrach Zachodnich. Znajdowało się w górnej, zachodniej części Miętusiej Polany.

Schronisko na PysznejW
Schronisko na Pysznej

Schronisko na Pysznej – nieistniejące schronisko turystyczne w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Znajdowało się na Hali Pysznej, nieco poniżej Niżnej Pysznej Polany.

Schronisko PTTK na Hali OrnakW
Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak – schronisko turystyczne znajdujące się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100 m n.p.m., na terenie należącym dawniej do Hali Ornak.

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów PolskichW
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – schronisko turystyczne położone w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich. Zostało ono zbudowane w latach 1947–1953 nad Przednim Stawem na wysokości 1671 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Schronisko jest zarządzane przez PTTK i nosi imię Leopolda Świerza.

Schronisko na Polanie PisanejW
Schronisko na Polanie Pisanej

Schronisko na Polanie Pisanej – nieistniejące już schronisko w polskich Tatrach Zachodnich. Bufet stał na Polanie Pisanej w Dolinie Kościeliskiej na wysokości około 1020 m n.p.m.

Schronisko PTTK w Dolinie RoztokiW
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki, Schronisko Roztoka, Schronisko Roztockie, Schronisko w Starej Roztoce – schronisko turystyczne znajdujące się na polanie Stara Roztoka w Tatrach Wysokich.

Schronisko nad Czarnym Stawem GąsienicowymW
Schronisko nad Czarnym Stawem Gąsienicowym

Schronisko nad Czarnym Stawem Gąsienicowym – nieistniejące schronisko turystyczne nad Czarnym Stawem Gąsienicowym w Tatrach Polskich.

Schronisko w Dolinie GoryczkowejW
Schronisko w Dolinie Goryczkowej

Schronisko w Dolinie Goryczkowej – nieistniejące schronisko turystyczne w Dolinie Goryczkowej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajdowało się w dolnej części doliny na Niżniej Goryczkowej Równi, u północno-wschodnich podnóży Kondratowego Wierchu.