
Republika Chińska, Tajwan, na arenie międzynarodowej często Chińskie Tajpej, także z ang. ROC – państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w Azji wschodniej głównie na wyspie Tajwan u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej. Republika Chińska kontroluje również wyspy Peskadory, Kinmen i Mazu, a cały obszar będący pod kontrolą rządu nazywany jest oficjalnie wolnym obszarem RCh.

Chińskie Tajpej – nazwa używana przez Republikę Chińską (Tajwan) w wielu organizacjach międzynarodowych z powodu zastrzeżeń zgłaszanych przez Chińską Republikę Ludową (ChRL). Zgodnie z nimi nazwa „Republika Chińska” niesie ze sobą niewłaściwe i mylące skojarzenia z Chińską Republiką Ludową oraz jest sprzeczna z polityką jednych Chin i z tego powodu jest nie do zaakceptowania w organizacjach międzynarodowych, w których występują oba te państwa.

Flaga Republiki Chińskiej – czerwona flaga z błękitnym kantonem przedstawiającym białe słońce.

Godłem Republiki Chińskiej jest znak solarny, który jest popularnym w Azji symbolem łączonym z pozytywnymi konotacjami. Dwanaście promieni symbolizuje postęp oraz porządek jak na tarczy zegarowej. Błękitny krąg odzwcierciedla demokrację, sprawiedliwość i równość. Biel - czystość, dobrobyt i świetlaną przyszłość.

Narodowa Hala Pamięci Czang Kaj-szeka – budynek w centrum Tajpej, w dzielnicy Zhongzheng, wzniesiony ku pamięci prezydenta Republiki Chińskiej Czang Kaj-szeka.

Hukou lub Huji – restrykcyjny system zameldowania wprowadzony w latach 50. XX wieku w Chinach kontynentalnych i na Tajwanie. Odnosi się do zezwoleń na pobyt stały opierających się na prawnie wymaganej rejestracji gospodarstwa domowego.

Hymn Republiki Chińskiej to pochodząca z 1924 roku pieśń będąca również hymnem Kuomintangu.

Izba Egzaminacyjna, także: Yuan Egzaminacyjny – unikalny organ władz centralnych Republiki Chińskiej, odpowiedzialny za przeprowadzanie i nadzorowanie egzaminów do służby cywilnej w państwie, a także nadzór nad niektórymi egzaminami branżowymi.

Małżeństwa osób tej samej płci są na Tajwanie legalne od 24 maja 2019.

Rewolucja słoneczników – rozpoczęte 18 marca 2014 roku w Tajpej demonstracje po ogłoszeniu przez przewodniczącego Kuomintangu przyspieszenia ratyfikacji porozumienia handlowego z Chińską Republiką Ludową.

Godłem Republiki Chińskiej jest znak solarny, który jest popularnym w Azji symbolem łączonym z pozytywnymi konotacjami. Dwanaście promieni symbolizuje postęp oraz porządek jak na tarczy zegarowej. Błękitny krąg odzwcierciedla demokrację, sprawiedliwość i równość. Biel - czystość, dobrobyt i świetlaną przyszłość.

Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zagranicznego – organizacja promocji handlu zagranicznego powołana w 1970 przez rząd, stowarzyszenia przemysłowe oraz organizacje handlowe. Rada wspomaga firmy i producentów na Tajwanie w ich działalności na rynkach zagranicznych. Sponsorowana jest przez Biuro Handlu Zagranicznego Ministerstwa Gospodarki Republiki Chińskiej.

Traktat kiachtański – porozumienie trójstronne zawarte w 1915 roku w Kiachcie pomiędzy Imperium Rosyjskim, Republiką Chińską oraz Mongolią Zewnętrzną, przyznające tej ostatniej autonomię w ramach Chin.

Doktryna Trzech zasad ludowych zwana też doktryną Sanmin – filozofia polityczna wykreowana przez Sun Jat-sena, aby Chińczycy byli wolnym, silnym i prosperującym narodem.

Wolny obszar Republiki Chińskiej – jest terminem używanym przez rząd Republiki Chińskiej (ROC), zwanej potocznie Tajwanem, w odniesieniu do terytoriów pod jej faktyczną kontrolą. Obszar objęty zakresem definicji składa się z grup wysp Tajwanu, Penghu, Kinmen, Matsu i kilku mniejszych wysp. Termin ten jest stosowany w „Dodatkowych artykułach Konstytucji Republiki Chińskiej”. Jako że wyspa Tajwan jest głównym elementem całego obszaru, często stosowana jest także nazwa „obszar Tajwanu Republiki Chińskiej” lub po prostu „Obszar Tajwanu”. Cztery główne wyspy regionu – Tajwan, Penghu, Kinmen i Matsu określa się również terminem zbiorczym „Tai-Peng-Kin-Ma”, który nie obejmuje jednak archipelagu Dongsha Qundao i wyspy Taiping na Morzu Południowochińskim, które Republika Chińska również kontroluje.
Zhongxing Xincun – część miasta Nantou na Tajwanie. Siedziba rządu prowincji Tajwan od 1956 roku.