
Gruzja administracyjnie jest podzielona na 9 regionów, dwie republiki autonomiczne posiadające własne rządy oraz miasto wydzielone Tbilisi. Jednostkami drugiego rzędu jest 67 municypiów oraz 5 miast wydzielonych.

Abchazja – terytorium na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, formalnie część Gruzji, faktycznie państwo nieuznawane ze stolicą w Suchumi, położone nad Morzem Czarnym i na zachodnim Kaukazie. Zajmuje powierzchnię 8550 km², zamieszkuje je ponad 240 tys. osób.

Adżaria, Adżarska Republika Autonomiczna – republika autonomiczna w Gruzji, leżąca nad Morzem Czarnym.

Aspindza – gmina w regionie Samcche-Dżawachetia w Gruzji. Siedzibą administracyjną jest osiedle typu miejskiego (daba) Aspindza. Gminę zamieszkuje 13 010 osób (2010), a jej powierzchnia wynosi 825 km².

Calka – gmina w regionie Dolna Kartlia w Gruzji. Według spisu powszechnego w 2014 roku zamieszkana przez 18 849 osób. Powierzchnia wynosi 1051 km². Siedzibą administracyjną gminy jest miasto Calka.

Dolna Kartlia – region południowo-wschodniej Gruzji, ze stolicą w Rustawi. Region ten od zachodu graniczy z Samcche-Dżawachetią, od północy z Wewnętrzną Kartlią oraz Mcchetą-Mtianetią, od wschodu z Kachetią, południowa granica regionu jednocześnie jest granicą państwa z Azerbejdżanem i Armenią.

Guria – region (mchare) w zachodniej Gruzji, leżący nad wschodnim brzegiem Morza Czarnego. Stolicą regionu jest miasto Ozurgeti. Obszar jest zamieszkały przez Gurijczyków, etnicznych Gruzinów, którzy mówią dialektem języka gruzińskiego.

Imeretia – region w zachodniej Gruzji, leżący w górnym dorzeczu rzeki Rioni. 800 tys. Imeretian posługuje się dialektem języka gruzińskiego, stanowiąc jednocześnie grupę etniczną o silnej tożsamości kulturowej.

Kachetia – jednostka administracyjna (region) we wschodniej Gruzji ze stolicą w Telawi. Na północy graniczy z Rosją, na południu i wschodzie z Azerbejdżanem, na zachodzie z regionami Dolna Kartlia i Mccheta-Mtianetia. Główną rzeką wschodniej części regionu jest Alazani, zachodniej – Iori. Mieszkańcy Kachetii mówią dialektem języka gruzińskiego.

Marabda – gmina w Gruzji w regionie Dolna Kartlia. Znajduje się około 23 km na południe od stolicy kraju, Tbilisi, oraz kilka kilometrów na północ od miasta Marneuli. Składa się z trzech wsi: Achali Marabda, Kotiszi i Dzweli Marabda. Według spisu z 2014 roku zamieszkana przez 488 osób.

Mccheta-Mtianetia – region administracyjny w północnej Gruzji, ze stolicą w Mcchecie. Przez cały ten region przebiega Gruzińska Droga Wojenna – główny szlak prowadzący z Tbilisi do Władykaukazu, przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu.

Megrelia-Górna Swanetia – region północno-zachodniej Gruzji, ze stolicą w Zugdidi. Region ten od zachodu graniczy z Abchazją, od południa z Gurią, od wschodu z Racza-Leczchumi i Dolną Swanetią i Imeretią, północna granica regionu jednocześnie jest granicą państwa z Rosją.

Gmina Ninocminda – jednostka administracyjna regionu Samcche-Dżawachetia w Gruzji. Ośrodniem administracyjnym jest miasto Ninocminda. W 2014 roku zamieszkana przez 24 491 osób. Powierzchnia wynosi 1 354 km².

Samcche-Dżawachetia - region w południowej Gruzji, ze stolicą w Achalciche. Samcche-Dżawachetia obejmuje sześć prowincji: Achalciche, Adigeni, Aspindza, Bordżomi, Achalkalaki i Ninocminda. Region graniczy z Gurią i Imeretią od północy, Dolną Kartlią i Wewnętrzną Kartlią od północnego wschodu, Armenią i Turcją od południa, Adżarią od zachodu. Przez region przepływa rurociągiem ropa naftowa z Baku do Ceyhan oraz gaz ziemny z Azerbejdżanu do Turcji.

Tbilisi – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób. Jest głównym kulturalnym, naukowym i przemysłowym ośrodkiem Gruzji.

Wewnętrzna Kartlia jest regionem w centralnej Gruzji, ze stolicą w Gori. Region ograniczony jest Wielkim i Małym Kaukazem, centralną częścią jest Kotlina Wewnątrzkartlijska.