
Plezjozaury (Plesiosauria) – rząd wymarłych wodnych gadów z nadrzędu Sauropterygia – płetwojaszczurów. Plezjozaury występowały na Ziemi w okresie od około 240 do 65 milionów lat temu, a więc między triasem a kredą. Kości plezjozaurów oraz inne pozostałości znajdowano we wszystkich regionach świata. Pierwsze odkrycie paleontologiczne, świadczące o istnieniu tych zwierząt, nastąpiło w 1821 roku. Był to kompletny szkielet znaleziony przez Mary Anning w nadmorskim klifie południowej Anglii i opisany później jako Plesiosaurus dolichodeirus.

Attenborozaur (Attenborosaurus) – rodzaj plezjozaura żyjącego we wczesnej jurze na obecnych terenach Dorsetu w Anglii. Obejmuje jeden gatunek, Attenborosaurus conybeari. Nazwa rodzajowa Attenborosaurus honoruje znanego brytyjskiego zoologa i podróżnika – Davida Attenborough. Attenborosaurus osiągał 5 metrów długości i żywił się rybami.

Elasmozaur (Elasmosaurus) – rodzaj plezjozaura żyjącego w Ameryce Północnej w kampanie, około 80,5 miliona lat temu. Pierwszy okaz odkryto w 1867 w Kansas blisko Fort Wallace, wysłano go do amerykańskiego paleontologa Cope'a, który na jego podstawie wyróżnił nowy rodzaj i gatunek, ten ostatni nazwał E. platyurus w 1868. Nazwa rodzajowa oznacza „cienkopłytowy jaszczur”, natomiast epitet gatunkowy znaczy „płaskoogonowy”. Cope pierwotnie zrekonstruował szkielet zwierzęcia, umieszczając głowę na ogonie, który to błąd nagłośnił paleontolog Marsh, rywal Cope'a w wojnie o kości. Odkryto tylko jeden niekompletny szkielet elasmozaura. Składa się on z niepełnej czaszki, kręgosłupa, obręczy kończyn piersiowej i miednicznej. Obecnie wyróżnia się pojedynczy gatunek, inne zaliczane dawniej do omawianego rodzaju uznaje się za niepewne bądź też przeniesiono je do innych rodzajów.

Elasmozaury (Elasmosauridae) – rodzina wyspecjalizowanych plezjozaurów. Charakteryzowały się najdłuższymi szyjami wśród plezjozaurów. Najwcześniejsze elasmozaury osiągały do ok. 3 m długości. Pod koniec kredy urosły do 14 m. Przedstawiciele rodziny mają między 32 a 76 kręgów szyjnych, najwięcej ze wszystkich znanych zwierząt w historii życia na Ziemi.

Kryptoklid (Cryptoclidus eurymerus) – plezjozaur z rodziny kryptoklidów.

Leptocleidus jest nazwą rodzajową plezjozaura żyjącego we wczesnej kredzie.

Libonectes – rodzaj plezjozaura, żyjącego pod koniec kredy. Nazwa zwierzęcia nawiązuje do południowo-zachodnich obszarów Stanów Zjednoczonych, gdzie znaleziono jego szczątki.

Macroplata – rodzaj drapieżnego plezjozaura żyjącego we wczesnej jurze (hettang). Gatunkiem typowym jest M. tenuiceps, którego holotypem i jednocześnie jedynym znanym okazem jest prawie kompletny szkielet oznaczony BMNH R5488, odkryty na terenie angielskiego hrabstwa Warwickshire. White (1940) zaliczył do tego rodzaju także gatunek „Plesiosaurus” longirostris, którego skamieniałości odkryto w osadach z toarku w Whitby w hrabstwie Yorkshire. O’Keefe (2001) uznał nawet „P.” longirostris za gatunek typowy rodzaju Macroplata; jednak w późniejszej publikacji autor uznał zaliczenie tego gatunku do rodzaju Macroplata za błędne. Z analiz kladystycznych O’Keefe'a (2001), Smitha i Dyke’a (2008), Ketchum i Bensona (2010), Bensona i współpracowników (2011) oraz Bensona, Evansa i Druckenmillera (2012) wynika, że Macroplata tenuiceps nie był bliżej spokrewniony z „Plesiosaurus” longirostris niż z plezjozaurami zaliczanymi do innych rodzajów; Benson i współpracownicy (2011) przenieśli „Plesiosaurus” longirostris do rodzaju Hauffiosaurus. M. tenuiceps tradycyjnie zaliczany jest do kladu Pliosauroidea; z analiz kladystycznych O’Keefe'a (2001) oraz Smitha i Dyke’a (2008) wynika jego przynależność do rodziny Rhomaleosauridae. Jednak z analizy Ketchum i Bensona (2010) wynika, że M. tenuiceps był bazalnym plezjozaurem nie należącym do kladu Neoplesiosauria ; według tej analizy taksonem siostrzanym Macroplata był Archaeonectrus rostratus. Z analizy Bensona i współpracowników (2011) również wynika, że Macroplata i Archaeonectrus były taksonami siostrzanymi; jednak według tej analizy oba te rodzaje były bazalnymi przedstawicielami Pliosauroidea. Z analizy Bensona, Evansa i Druckenmillera (2012) wynika, że Macroplata był bazalnym przedstawicielem Rhomaleosauridae siostrzanym do kladu obejmującego wszystkich pozostałych przedstawicieli rodziny poza rodzajem Stratesaurus; według tej analizy Rhomaleosauridae były bazalnymi plezjozaurami nie należącymi ani do Pliosauroidea ani do Plesiosauroidea.

Nichollssaura – rodzaj niewielkiego plezjozaura żyjącego w okresie wczesnej kredy. Szczątki gatunku typowego, Nichollssaura borealis, odnaleziono w datowanych na wczesny apt osadach w kanadyjskiej prowincji Alberta. Odkryto niemal kompletny szkielet nieobejmujący jedynie przedniej lewej płetwy oraz łopatki. Mierzył on około 2,6 m długości, jednak należał do nie w pełni dorosłego osobnika. Epitet rodzajowy honoruje paleontolog Elizabeth Nicholls. Nichollssaura wypełnia niemal czterdziestomilionową lukę w zapisie kopalnym północnoamerykańskich plezjozaurów.

Pistosaurus – nazwa rodzajowa morskiego gada, żyjącego w środkowym triasie. Najprawdopodobniej był formą przejściową między notozaurami a plezjozaurami. Do dziś naukowcy nie są zgodni, czy należy go zaliczać do pierwszej, czy drugiej grupy zwierząt. Jego szczątki odkryto na terenie Europy oraz Ameryki Północnej. Wskazuje to na jego szerokie rozprzestrzenienie w świecie, po obu stronach ówczesnego superkontynentu Pangei.

Plesiosauridae – rodzina plezjozaurów z grupy Plesiosauroidea. Została nazwana w 1825 roku przez Johna Edwarda Graya.

Plezjozaur (Plesiosaurus) – rodzaj średniej wielkości plezjozaura z Plesiosauridae. Żył we wczesnej jurze (synemur) na terenach obecnych Anglii i Niemiec. Cechował się długą i smukłą szyją, krótkim, krępym tułowiem, krótkim ogonem i dwiema parami wydłużonych płetw.

Rhomaleosaurus jest nazwą rodzajową dużego drapieżnego plezjozaura z rodziny Rhomaleosauridae, żyjącego na początku jury.

Romaleozaury (Rhomaleosauridae) – rodzina plezjozaurów; najczęściej zaliczane są do grupy Pliosauroidea, ale analiza kladystyczna przeprowadzona przez Bensona, Evansa i Druckenmillera (2012) sugeruje, że mogły one być bazalnymi plezjozaurami nie należącymi ani do Pliosauroidea ani do Plesiosauroidea. Bierze swą nazwę od rodzaju typowego – Rhomaleosaurus.

Simolestes – rodzaj plezjozaura żyjącego we wczesnej jurze.

Woolungasaurus – rodzaj plezjozaura z rodziny Elasmosauridae, żyjącego w kredzie na terenie Australii. Nazwa "Woolunga" pochodzi od aborygeńskiego mitycznego gada.