Klasztor św. DionizegoW
Klasztor św. Dionizego

Klasztor św. Dionizego, Dionisiu – jeden z klasztorów na Górze Athos, położony w północno-zachodniej części półwyspu. Zajmuje piąte miejsce w atoskiej hierarchii. Założony został w XIV wieku przez Dionizego z Korisos i nazwany został od jego imienia.

Klasztor DochiariuW
Klasztor Dochiariu

Klasztor Dochiariu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w środkowej części półwyspu, po jego zachodniej stronie. Zajmuje dziesiąte miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor założony w X wieku przez Eutymiusa ucznia Ataniosa. Poświęcony został archaniołom Michałowi i Gabrielowi.

Klasztor EsfigmenuW
Klasztor Esfigmenu

Klasztor Esfigmenu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w północno-wschodniej części półwyspu. Zajmuje osiemnaste miejsce w atoskiej hierarchii 20 samodzielnych monasterów. Jest to monaster cenobityczny.

Klasztor FiloteuW
Klasztor Filoteu

Klasztor Filoteu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w półonocno-wschodniej części półwyspu. Zajmuje dwunaste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor założony został przez błogosławionego Filetosa – od którego imienia otrzymał swoją nazwę – na początku X wieku.

Klasztor GrigoriuW
Klasztor Grigoriu

Klasztor Grigoriu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w południowo-wschodniej części półwyspu, nad samym brzegiem morza. Zajmuje siedemnaste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor zbudowany został w XIV wieku przez ascetę Grzegorza.

Klasztor IwironW
Klasztor Iwiron

Klasztor Iwiron – jeden z klasztorów na Górze Athos, położony nad morzem we wschodniej części półwyspu. Założony został przez Gruzinów, pod nadzorem Jana Iberyjskiego, w latach 980–983. Klasztor zajmuje trzecie miejsce w atoskiej hierarchii. Biblioteka zawiera 2000 rękopisów, 15 zwojów liturgicznych i ponad 20 000 drukowanych ksiąg. Większość ksiąg jest w języku: gruzińskim, greckim, hebrajskim i łacińskim. Nazwa klasztoru Iwiron nawiązuje do starożytnego królestwa Iberii na Kaukazie, skąd pochodził architekt Jan.

Klasztor KarakaluW
Klasztor Karakalu

Klasztor Karakalu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w południowo-wschodniej części półwyspu. Zajmuje jedenaste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor założony został na początku XI w. za cesarza Andronika II Paleologa. W XIII w. na skutek działań krzyżowców oraz piratów klasztor opustoszał. Został ponownie odbudowany w XVI wieku.

Klasztor KastamonituW
Klasztor Kastamonitu

Klasztor Kastamonitu nazywany również Konstamonitou – jeden z klasztorów na górze Athos, położony w południowo-wschodniej części półwyspu, nad brzegiem morza. Zajmuje dwudzieste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor zbudowany został w XI w. i poświęcony jest św. Szczepanowi. Posiada 5 kaplic wewnątrz i cztery na zewnątrz. W klasztorze mieszka dziś około 20 mnichów.

Klasztor KsenofontaW
Klasztor Ksenofonta

Klasztor Ksenofonta – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w zachodniej części półwyspu, pomiędzy klasztorami Dochiariu i św. Pantelejmona. Poświęcony został św. Jerzemu. Zajmuje szesnaste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor zbudowany został w X albo XI wieku.

Klasztor KseropotamuW
Klasztor Kseropotamu

Klasztor Kseropotamu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w środkowej części półwyspu, na wysokości około 200 metrów n.p.m. Zajmuje ósme miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor założony został w X wieku.

Klasztor KutlumusW
Klasztor Kutlumus

Klasztor Kutlumos, – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest we wschodniej części półwyspu. Zajmuje szóste miejsce w atoskiej hierarchii. Nieznana jest dokładna data założenia klasztoru, ale jego nazwa pojawia się w dokumentach z XII wieku.

Klasztor PantokratoraW
Klasztor Pantokratora

Klasztor Pantokratora – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w wschodniej części półwyspu i jest poświęcony Przemienieniu Pańskiemu. Zajmuje siódme z dwudziestu miejsc w atoskiej hierarchii. Klasztor założony został najprawdopodobniej w 1363 przez stratopedarchesa Aleksego i primiceriusa Jana.

Klasztor św. PawłaW
Klasztor św. Pawła

Klasztor św. Pawła – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w zachodniej części półwyspu. Zajmuje czternaste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor zbudowany został w X lub XI wieku przez św. Pawła z Kseropotamu. Początkowo nosił nazwę Kseropotamu; tę samą nazwę nosił również drugi klasztor, dlatego w 1108 przyjął swą obecną nazwę.

Klasztor SimonopetraW
Klasztor Simonopetra

Klasztor Simonopetra, Simonos Petras, nazywany też klasztorem Szymona Piotra – jeden z klasztorów na górze Athos.

Klasztor StawronikitaW
Klasztor Stawronikita

Klasztor Stawronikita – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest we wschodniej części półwyspu. Położony jest pomiędzy klasztorami Iviron i Pantokratoros. Zajmuje piętnaste miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor zbudowany został na początku X wieku. Klasztor poświęcony został św. Mikołajowi Cudotwórcy.

Klasztor ZografuW
Klasztor Zografu

Klasztor Zografu – jeden z klasztorów na Górze Athos. Położony jest w południowo-wschodniej części półwyspu. Zajmuje dziewiąte miejsce w atoskiej hierarchii. Klasztor założony został w końcu IX, bądź na początku X wieku. Nazwa klasztoru pochodzi od św. Jerzego.