
Kamczatka – półwysep w azjatyckiej części Rosji. Rozdziela Morze Ochockie i Morze Beringa. Jego powierzchnia wynosi około 370 tys. km². Zamieszkany przez około 400 tys. osób. Ludność stanowią głównie Rosjanie, Koriacy i Itelmeni. Głównym miastem jest Pietropawłowsk Kamczacki. Obszar wchodzi w skład kraju Kamczackiego.

Bolszerieck – nazwa historycznej osady w Rosji, położonej w południowo-zachodniej części półwyspu Kamczatka w sąsiedztwie jednego z pierwszych, wybudowanych nad rzeką Bolszaja ostrogów (warowni) na tym półwyspie – Bolszerieckiego Ostroga, na terenie obecnego rejonu ust´-bolszerieckiego

Aleksiej Iljicz Czirikow – rosyjski nawigator i kapitan morski, uczestnik wypraw i badacz Aleutów, Kamczatki i północnej części Oceanu Spokojnego. Uczestniczył w 1. i 2. kamczackiej ekspedycji Vitusa Beringa.

Dikij chriebiet, także Dikij griebień – stratowulkan na południu Kamczatki, na zachód od Jeziora Kurylskiego. Powstał w późnym holocenie, posiada kopułę wulkaniczną pośrodku kaldery Paużetki. Zbudowany jest z dacytu, andezytu i ryolitu.

Dolina Gejzerów – dolina rzeki Giejziernaja położona na Kamczatce w Rosji, w Górach Wschodnich, 180 km na północny wschód od miasta Pietropawłowsk Kamczacki, wśród wulkanów, które rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża półwyspu Kamczatka, na terenie Kronockiego Rezerwatu Biosfery.

Jelizowo – miasto w Rosji, na półwyspie Kamczatka, położone nieopodal miasta Pietropawłowsk Kamczacki, nad rzeką Awacza.

Kambalny – wulkan w azjatyckiej części Rosji, leżący na obszarze Kamczatki; zaliczany do stratowulkanów. Leży na południowym krańcu półwyspu, wysokość wynosi 2156 m n.p.m.

Kronocki Rezerwat Biosfery – rezerwat przyrody w Rosji, w Górach Wschodnich na półwyspie Kamczatka.

Ksudacz – masyw wulkaniczny na południu Kamczatki, zbudowany z naprzemiennych warstw bazaltowo-andezytywej lawy i dacytowego materiału piroklastycznego, z systemem pięciu kalder z dwoma jeziorami na wschodzie i aktywnym stożkiem Sztiubela w części północnej.

Łopatka – najbardziej na południe wysunięty przylądek półwyspu Kamczatka. Od wyspy Szumszu, najdalej wysuniętej na północ wyspy z archipelagu Kuryli dzieli go 11 kilometrów.

Moszkowskaja – stratowulkan o wysokości 503 m n.p.m., położony na Kamczatce, w Rosji.

Oktiabr´skij – osiedle w Rosji, w Kraju Kamczackim, w rejonie ust´-bolszerieckim, położone na mierzei przy dawnym ujściu rzeki Bolszaja do Morza Ochockiego, w sąsiedztwie dawnej osady portowej Czekawka. Powstało w 1933 roku pod nazwą Mikojanowskij ; w 1957 osiedle przemianowano na cześć rewolucji październikowej na Oktiabr´skij.

Paużetka – osiedle w Rosji, w Kraju Kamczackim, w rejonie ust´-bolszerieckim, nad rzeką Paużetka, w pobliżu wygasłego wulkanu o tej samej nazwie znajdującego się 7 km na południowy wschód, a także w pobliżu aktywnego pasma wulkanicznego Dikij Chriebiet położonego 11 km na wschód. Osiedle zostało założone w 1951 roku.

Trzej Bracia – grupa trzech bazaltowych skał wystających ponad lustro wody w pobliżu Pietropawłowska Kamczackiego, przy południowo-wschodnim wybrzeżu Kamczatki, w miejscu, gdzie duża, oceaniczna Zatoka Awaczyńska zwęża się i przechodzi w zatokę wewnętrzną, nad którą położony jest pietropawłowski port. Stanowią miejscową atrakcję turystyczną i symbol Pietropawłowska Kamczackiego. Traktowane są jako pomnik przyrody. Rejon tych skał został uznany za krajobrazowo-geologiczny pomnik przyrody 28 grudnia 1983 r., przy czym sam pomnik ma powierzchnię 0,2 ha, a jego strefa ochronna 78,3 ha. Skały znajdują się 300 m od brzegu, ale dostęp jest utrudniony ze względu na fakt, iż okoliczny teren zaliczany jest do obszarów wojskowych.

Wulkan Koszelewa – wulkan złożony z kilku stratowulkanów, z najwyższym, środkowym stożkiem o wysokości 1812 m n.p.m., położony na południu Kamczatki w Rosji.

Zatoka Awaczyńska – zatoka Oceanu Spokojnego, położona w pobliżu południowego krańca półwyspu Kamczatka.