Bitwa w Gaju Oliwnym (1205)W
Bitwa w Gaju Oliwnym (1205)

Bitwa w Gaju Oliwnym, miała miejsce wiosną 1205 roku w pobliżu miasta Koroni na terenie Mesenii, regionu leżącego na terenie półwyspu Peloponeskiego. Do starcia doszło między siłami łacinników a Grekami i zakończyło się ono zwycięstwem przybyszów z Europy zachodniej. Bitwa miała decydujące znaczenie w procesie podboju ziem greckich przez łacinników. Nazwa bitwy pochodzi od licznych gajów oliwnych istniejących wokół miasta Modon.

Cesarstwo NicejskieW
Cesarstwo Nicejskie

Cesarstwo Nicejskie – stosowana w historiografii nazwa państwa założonego w 1204 roku przez Teodora Laskarysa i jego popleczników na terenie Azji Mniejszej. Państwo to było jednym z państw spadkobierców cesarstwa bizantyńskiego, które upadło po zdobyciu przez siły IV krucjaty Konstantynopola i powstaniu tam łacińskiej monarchii. Trzeba jednak zaznaczyć, iż określenie „nicejskie”, jak i samo „założenie państwa” są używane tylko umownie, podobnie jak określenie „bizantyńskie” czy „założenie” Cesarstwa Bizantyńskiego przez Konstantyna.

CzameriaW
Czameria

Czameria – albańska nazwa nadmorskiego regionu Epiru, obecnie w większości w greckiej jednostce regionalnej Tesprotia.

Drachma greckaW
Drachma grecka

Drachma grecka – oficjalna historyczna waluta Grecji, aż do czasu zastąpienia przez euro w 2002 roku.

Feniks (waluta)W
Feniks (waluta)

Feniks – w XIX wieku pierwsza waluta niepodległej Grecji.

Grecy w PolsceW
Grecy w Polsce

Grecy w Polsce – ogół Greków, lub osób greckiego pochodzenia, żyjących w Polsce.

LawrioW
Lawrio

Lawrio – miejscowość w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Wschodnia. Siedziba gminy Lawreotiki. W 2011 roku liczyła 7078 mieszkańców. Ośrodek przemysłowy, port morski, na wybrzeżu Morza Egejskiego. Teren bogaty w surowce geologiczne. Historyczny ośrodek górnictwa i przetwarzania rud metali, aktywny od III tysiąclecia p.n.e. Ośrodek ruchu turystycznego i żeglarstwa.

Lordowie Wysocy Komisarze Wysp JońskichW
Lordowie Wysocy Komisarze Wysp Jońskich

Lord Wysoki Komisarz Wysp Jońskich był przedstawicielem brytyjskiego rządu w Zjednoczonych Krajach Wysp Jońskich pomiędzy 1814 i 1863 rokiem. W tym czasie Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich były republiką federalną pod brytyjskim protektoratem. Wysocy Komisarze rezydowali w stolicy kraju, Korfu.

Ludobójstwo Greków pontyjskichW
Ludobójstwo Greków pontyjskich

Ludobójstwo Greków pontyjskich – termin przyjęty przez współczesnych uczonych zajmujących się ludobójstwem na kampanię przemocy zapoczątkowaną przez rząd Imperium Osmańskiego wobec zamieszkującej je ludności greckiej w okresie I wojny światowej (1914–1918) i bezpośrednio po niej (1918–1923).

NaksosW
Naksos

Naksos – wyspa na Morzu Egejskim, największa wyspa archipelagu Cyklady, o powierzchni 448 km². W 2001 roku miała 12 089 mieszkańców, choć ich liczba zmienia się silnie w zależności od pory roku. Wschodnie wybrzeże Náxos jest strome, zachodnie płaskie. w kierunku pn. – pd. przebiega przez nią granitowy łańcuch górski. Klimat i roślinność śródziemnomorskie. Słynna ze złóż marmuru, eksploatowanych już w III tysiącleciu p.n.e.. Osadnictwo protocykladzkie i mykeńskie. Wyspa była zamieszkana przez neandertalczyków i wcześniejsze hominidy co najmniej 200 000 lat temu.

Operacja grecka NKWDW
Operacja grecka NKWD

Operacja grecka – wymierzona w Greków tzw. operacja narodowościowa NKWD realizowana w latach 1937–1950 w oparciu o szeroką interpretację Rozkazu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR nr 00485 z dnia 11 sierpnia 1937.

Pierwsza Republika GreckaW
Pierwsza Republika Grecka

Republika Grecka – historyczne państwo w dziejach Grecji, położone na południu Europy. Istniało w latach 1822-1832.

Roger de FlorW
Roger de Flor

Roger de Flor, właśc. Rutger von Blum – średniowieczny awanturnik sycylijskiego pochodzenia, organizator i pierwszy przywódca Kompanii Katalońskiej w Bizancjum (1302-1311), cezar u boku Andronika II Paleologa oraz pogromca Turków w Azji Mniejszej. Sława wielkiego wodza i śmiałe czyny wyniosły go błyskawicznie na czwartą pozycję w bizantyńskiej hierarchii władzy i pozwoliły mu zdobyć rękę cesarskiej siostrzenicy, Marii Aseniny. Krótki i burzliwy żywot Rogera dostarcza przykładu bujnej rycerskiej kariery pełnego średniowiecza.

Wojny bułgarsko-łacińskieW
Wojny bułgarsko-łacińskie

Wojny bułgarsko-łacińskie to nazwa serii konfliktów między Cesarstwem Bułgarskim a Cesarstwem Łacińskim, ustanowionym przez krzyżowców w czasie IV krucjaty w 1204 roku na terenie części Imperium Bizantyjskiego. Konflikty te miały miejsce od początków XIII wieku do drugiej połowy tegoż stulecia.

Wymiana ludności między Grecją i TurcjąW
Wymiana ludności między Grecją i Turcją

Wymiana ludności pomiędzy Grecją i Turcją – przesiedlenia obejmujące ponad dwa miliony osób wynikłe z zapisów traktatu z Lozanny, podpisanego 24 lipca 1923 przez Imperium brytyjskie, Francję, Włochy, Japonię, Grecję, Rumunię oraz Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców z jednej strony a Republikę Turecką z drugiej strony.

Zjednoczone Kraje Wysp JońskichW
Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich

Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich – brytyjski protektorat w latach 1815–1864, położony w południowej Europie, nad Morzem Jońskim, u wybrzeży Grecji.