Herby województw II RzeczypospolitejW
Herby województw II Rzeczypospolitej

Herby województw II Rzeczypospolitej nie zostały oficjalnie zatwierdzone, chociaż obligowało do tego rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 13 grudnia 1927 r. Na podstawie tego rozporządzenia powołano komisję, która miała przygotować projekty herbów. Istniało wiele kontrowersji, szczególnie w sprawie herbów województw niehistorycznych. Ostatecznie ustalono przedstawienia, a projekty narysował Wacław Graniczny. Dla województw nowych stworzono herby będące kompilacją herbów poszczególnych ziem czy województw I Rzeczypospolitej. Ostateczne rysunki opracował Zygmunt Lorec. Między 8 czerwca a 6 lipca przygotowano projekt rozporządzenia Prezydenta RP w sprawie nadania herbów województwom. Rozporządzenie to jednak nie weszło w życie z powodu planowanej reformy podziału administracyjnego. Reformę przeprowadzono jednak dopiero 1 kwietnia 1938 i 1939 r. W maju 1939 po zmianach granic województwo poznańskie wystąpiło o zatwierdzenie swojego herbu, czego jednak nie zdążono uczynić przed 1 września 1939 r.

Herb województwa białostockiegoW
Herb województwa białostockiego

Herb województwa białostockiego

Herb województwa kieleckiegoW
Herb województwa kieleckiego

Herb województwa kieleckiego

Herb województwa lubelskiegoW
Herb województwa lubelskiego

Herb województwa lubelskiego – symbol województwa lubelskiego.

Herb województwa lwowskiegoW
Herb województwa lwowskiego

Herb województwa lwowskiego

Herb województwa łódzkiegoW
Herb województwa łódzkiego

Herb województwa łódzkiego – symbol województwa łódzkiego. Herb województwa łódzkiego to tarcza trójdzielna w słup. W polu pierwszym złotym od głowicy umieszczony jest połulew czerwony, w polu drugim czerwonym od głowicy zwrócone ku sobie: połuorzeł srebrny i połuorzeł czarny, od podstawy – orzeł czarny niekoronowany z majuskułową złotą literą R na piersi, w polu trzecim złotym od głowicy: połulew czerwony. Na głowy hybryd heraldycznych nałożone są złote korony. Szpony i dzioby orłów złote, języki lwów czerwone.

Herb województwa nowogródzkiegoW
Herb województwa nowogródzkiego

Herb województwa nowogródzkiego ma kształt dwudzielnej tarczy renesansowej o łuku geometrycznym. Tarcza podzielona jest wzdłużnie na równe części, a pola są tego samego koloru – gelus (czerwony). W pierwszej części widnieje św. Michał Archanioł, na dodatek w czarnej tunice jako postać symbolizująca Ruś Czarną. W drugim polu widnieje zaś pogoń litewska symbolizująca przynależność tych terenów.

Herb województwa poleskiegoW
Herb województwa poleskiego

Herb województwa poleskiego

Herb województwa poznańskiegoW
Herb województwa poznańskiego

Herb województwa poznańskiego

Herb województwa pomorskiegoW
Herb województwa pomorskiego

Herb województwa pomorskiego – symbol województwa pomorskiego. Herb stanowi wizerunek czarnego gryfa, ze wzniesionymi skrzydłami, z wysuniętym językiem koloru czerwonego, umieszczony w polu tarczy herbowej koloru złotego. Został ustanowiony w 2002 r., pomimo negatywnej opinii Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Autorem wzoru herbu jest Wawrzyniec Samp.

Herb województwa stanisławowskiegoW
Herb województwa stanisławowskiego

Herb województwa stanisławowskiego: Tarcza dwudzielna - w polu górnym białym kawka czarna w koronie złotej z rozciągnionymi skrzydłami, zwrócona w lewo. W polu dolnym błękitnym trzy lewki złote jedne na drugim, zwrócone w prawo.

Herb województwa śląskiegoW
Herb województwa śląskiego

Herb województwa śląskiego – symbol województwa śląskiego. Herb województwa śląskiego to w polu błękitnym złoty orzeł bez korony.

Herb województwa tarnopolskiegoW
Herb województwa tarnopolskiego

Herb województwa tarnopolskiego

Herb województwa warszawskiegoW
Herb województwa warszawskiego

Herb województwa warszawskiego: Orzeł biały bez korony, zwrócony w prawo w polu czerwonym.

Herb województwa wileńskiegoW
Herb województwa wileńskiego

Herb województwa wileńskiego

Herb województwa wołyńskiegoW
Herb województwa wołyńskiego

Herb województwa wołyńskiego został ustanowiony w Przywileju o przywróceniu Ziemi Wołyńskiej do Królestwa Polskiego w 1569 r. W punkcie 10. postanowiono, aby przy dawnym znaku używano Orła Białego - herbu Królestwa Polskiego. W konstytucji ustanawiającej Trybunał dla województw wołyńskiego i bracławskiego uszczegółowiono, że herbem województwa jest krzyż a na krzyżu orzeł.