
Al-Bajda – stanowisko archeologiczne położone w południowej Jordanii.
Bab edh-Dhra – stanowisko archeologiczne w pobliżu Morza Martwego, zawierające pozostałości miasta z epoki brązu.

Bajt Ras – miasto w Jordanii, w muhafazie Irbid. W 2015 roku liczyło 40 871 mieszkańców. W starożytności nosiło nazwę Capitolias (Kapitolias) i było jednym z miast Dekapolu. Jest to obszar biblijnej krainy Gilead, położonej pomiędzy rzekami Arnon i Jarmuk. Miasto założone zostało prawdopodobnie w 97/98 roku n.e. Aż do VIII wieku Capitolias należała do najważniejszych miast Syro-Palestyny. Dzisiaj obszar antycznego miasta pokryty jest zabudową współczesną, poza niewielkim odcinkiem terenu bezpośrednio na zachód od okazałego teatru z okresu rzymskiego.

Cheszbon był starożytnym miastem położonym na wschód od rzeki Jordan we współczesnym Haszymickim Królestwie Jordanii i historycznie na terytorium Ammonu i starożytnego Izraela, utożsamiany z dzisiejszym Hesban w Jordanii.

Dżarasz – miasto w Jordanii, ośrodek administracyjny muhafazy Dżarasz. Odległe ok. 50 km na północ od Ammanu.

Gadara – stanowisko archeologiczne w północnej Jordanii. Na części obszaru starożytnego miasta należącego w okresie rzymskim do Dekapolu, znajduje się dzisiaj arabska osada Umm Kajs, licząca w 2015 r. 6124 mieszkańców.

Góra Nebo – góra w zachodniej Jordanii, w niewielkiej odległości od Morza Martwego i Madaby.
Jaskinia Lota koło Soaru – jaskinia w Jordanii, w której – według tradycji związanej z wydarzeniem opisanym w biblijnej Księdze Rodzaju – skrył się Lot ze swymi dwiema córkami po ucieczce z Sodomy. Tuż obok znajdują się ruiny bizantyjskiego klasztoru Deir ‘Ain ‘Abata, wejście do jaskini znajduje się w jego lewej nawie.

Kasr al-Charana, znany również jako Qasr al-Harrana, Qasr al-Kharanah, Kharaneh lub Hraneh – najlepiej zachowany zamek pustynny Jordanii, jeden z wielu małych fortów i twierdz, które rozproszone są po wschodniej części kraju. Znajduje się około 60 km na wschód od stolicy kraju, Ammanu i stosunkowo blisko granicy z Arabią Saudyjską w muhafazie Amman. Ze względu na widoczne wpływy architektury sasanidzkiej oraz graffiti w jednym z górnych pomieszczeń należy przypuszczać, że zamek został wybudowany na początku VIII wieku. Jest on jednym z najwcześniejszych przykładów architektury islamu w regionie.

Kasr Amra – jeden z pustynnych zamków we wschodniej Jordanii. Zamek został wybudowany w pierwszej połowie VIII wieku przez kalifa Al-Walida I z dynastii Umajjadów. W czasach tych rosła dominacja tej dynastii na terenie dzisiejszej Jordanii. Zamek jest jednym z najważniejszych przykładów wczesnej architektury islamu.

Macheront − forteca Heroda Wielkiego usytuowana na szczycie pustynnego wzgórza na wschód od Morza Martwego, pomiędzy dolinami Wadi Zarka oraz Wadi Mudżib w Jordanii.

Pella – wieś i stanowisko archeologiczne w północno-zachodniej Jordanii, położone w Dolinie Jordanu w odległości 125 km od stołecznego Ammanu, w pobliżu miasta Irbid. Miejscowy tell jest przykładem długotrwałego ciągu starożytnego osadnictwa od epoki kamienia aż po czasy bizantyjskie.
Umm ar-Rasas – stanowisko archeologiczne w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Madaby w Jordanii.

Wadi Rum, Wadi Ramm – dolina leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał. Największa wadi w Jordanii.

Zamki pustynne – szereg zamków i twierdz rozproszonych na pustyniach Jordanii. Większość istniejących jeszcze zamków leży na wschód od stolicy Jordanii Ammanu.