AcherontiscusW
Acherontiscus

Acherontiscus – monotypowy rodzaj wymarłego płaza z grupy lepospondyli, który żył w karbonie na obszarze dzisiejszej Szkocji. Jest jedynym przedstawicielem rodziny Acherontiscidae. Miał stosunkowo małą czaszkę i słabe kończyny.

AdelospondyliW
Adelospondyli

Adelospondyli – rząd prymitywnych wczesnokarbońskich czworonogów.

AmphibamusW
Amphibamus

Amphibamus – rodzaj niewielkiego płaza należącego do podgromady labiryntodontów i rzędu temnospondyli oraz rodziny Dissorophidae.

BranchiozaurW
Branchiozaur

Branchiosaurus jest nazwą problematycznych skamieniałości płaza żyjącego w okresie od końca karbonu po początek permu. Najprawdopodobniej jest to nazwa rodzajowa zwierzęcia, które w rzeczywistości nigdy nie istniało.

CrassigyrinusW
Crassigyrinus

Crassigyrinus scoticus – wczesnokarboński płaz, którego skamieniałe szczątki odkryto w Szkocji, w okolicy Edynburga.

DendrerpetonW
Dendrerpeton

Dendrerpeton - rodzaj płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego od wczesnego po późny karbon na terenie obecnej Ameryki Północnej oraz być może dzisiejszej Irlandii.

DiplowertebronW
Diplowertebron

Diplovertebron jest nazwą rodzajową drapieżnego płaza z rzędu antrakozaurów. Żył pod koniec karbonu (moskow) na terenie obecnej Ameryki Północnej i Europy. Było to zwierzę mierzące 1 do 1,5 metra długości. Kończyny zakończone były pięcioma palcami. Zwierzę prawdopodobnie polowało w wodzie.

EogyrinusW
Eogyrinus

Eogyrinus – rodzaj labiryntodonta z rodziny Eogyrinidae. Był jednym z największych karbońskich tetrapodów, i być może największym przedstawicielem swojej rodziny, osiągając 4,6 m długości i ważącym do 560 kg.

EukrittaW
Eukritta

Eucritta melanolimnetes - wczesnokarboński płaz, którego skamieniałości odnaleziono w kamieniołomie East Kirkton koło Edynburga. Nazwa zwierzęcia nawiązuje do klasycznego filmu grozy z lat pięćdziesiątych Potwór z Czarnej Laguny.

GreererpetonW
Greererpeton

Greererpeton – nazwa rodzajowa wczesnokarbońskiego płaza żyjącego w słodkowodnych zbiornikach wodnych. Jego szczątki odnaleziono w Wirginii Zachodniej.

KochleozaurW
Kochleozaur

Cochleosaurus jest nazwą żyjącego w późnym karbonie płaza z rzędu temnospondyli. Zamieszkiwał tereny obecnej Europy środkowo-wschodniej. Jego szczątki odkryto na terenie Czech, w pobliżu Nýřan. Był to średniej wielkości drapieżnik, długości 120-160 cm, wiodący lądowo-wodny tryb życia, podobnie jak dzisiejsze krokodyle. Liczne skamieniałości wskazują, że był bardzo rozpowszechnionym na tym terenie mięsożercą.

PederpesW
Pederpes

Pederpes – jeden z pierwszych czworonogów, ogniwo pośrednie pomiędzy rybami a płazami.

ProterogyrinusW
Proterogyrinus

Proterogyrinus – karboński płaz, będący jednym z najwcześniejszych przedstawicieli podrzędu Embolomeri. Jego nazwa znaczy pierwotny wędrowiec.

SejmuriaW
Sejmuria

Sejmuria (Seymouria) – rodzaj wymarłych zwierząt o cechach przejściowych pomiędzy płazami a gadami, żyjących w okresie karbonu i wczesnego permu. W ich budowie występowały cechy obydwu gromad. Czaszka podobna była do czaszek płazów tarczogłowych, opatrzona jednak jednym tylko kłykciem potylicznym. Kończyny i pasy przypominały budową te same organy u płazów, ale palce ich opatrzone pazurami przypominały gadzie. Różnica była także zauważalna w budowie zębów, określa się je jako cechę płazów. Połączenie między kręgosłupem a obręczą miednicową miało charakter pośredni; o ile u płazów występuje jeden kręg krzyżowy łączący się z miednicą, a u gadów – co najmniej dwa, sejmuria miała jeden rozwinięty kręg krzyżowy, stykający się z kością biodrową na dużej powierzchni, oraz drugi, przypominający jeszcze budową kręgi ogonowe, ale stykający się z kością biodrową końcem dalszym żebra. Długość ciała ok. 50 cm. Sejmuria uznawana była za ogniwo pośrednie między płazami a gadami, przypuszczano też, że wywodzić się od niej mogły pierwsze gady – kotylozaury.

WestlotianaW
Westlotiana

Westlothiana lizziae była karbońskim płazem, żyjącym 350 milionów lat temu. Odkryta została w roku 1984 w Bathgate, mieście leżącym w szkockim dystrykcie West Lothian. Cechy szkieletu westlothiany, zwłaszcza czaszka oraz kręgosłup, które do złudzenia przypominały szkielet gada, stały się powodem uznania zwierzęcia za pierwszego w historii Ziemi przedstawiciela tej gromady. Co za tym idzie, westlothiana przez pewien czas uchodziła za najwcześniejszego znanego owodniowca. Obecnie pogląd na jej temat jest odmienny. Według niektórych badaczy, była ona płazem należącym do spokrewnionej z owodniowcami grupy reptiliomorpha. Inni natomiast twierdzą, że tak nie jest, a westlothiana należy w istocie do dość prymitywnych płazów. W każdym razie, status pierwszego znanego gada przypada górnokarbońskiemu hylonomusowi. Dane: Czas: Karbon, 350 mln lat temu Występowanie: Europa Długość: ok. 30 cm