
Arabska Republika Islamska – nigdy niezrealizowany projekt zjednoczenia Libii i Tunezji w latach 70.

Federacja Wschodnioafrykańska – zaproponowana federacja sześciu państw: Burundi, Kenii, Rwandy, Sudanu Południowego, Tanzanii i Ugandy, jako rozwinięcie istniejącej Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej. Proces integracji postępuje od 2004 roku i 20 maja 2017 roku zaakceptowano model konfederacyjny jako stadium pośrednie.

Konfederacja polsko-czechosłowacka – koncepcja polityczna z okresu II wojny światowej propagowana przez Rząd RP na uchodźstwie. Idea ta, wspierana przez rząd Wielkiej Brytanii, nawiązywała do przedwojennych planów ustanowienia bloku państw „Międzymorza”. Początkowo częściami składowymi konfederacji miały być Polska, Czechosłowacja i Węgry.

Międzymorze, łac. Intermarium – doktryna polityki zagranicznej nawiązująca do tradycji wielokulturowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zakładająca utworzenie sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wywodzi się z polskiej myśli i praktyki politycznej, opiera się na dobrowolności współpracy państw członkowskich, defensywnym charakterze, wspólnej obronie suwerenności i budowie podmiotowości, realizacji wspólnych interesów oraz szerokim charakterze współpracy opartym na solidarności państw Europy Środkowo-Wschodniej i inicjatywie Polski w budowaniu tego sojuszu. Docelowo do Międzymorza należeć miał obszar między morzami Adriatyckim, Bałtyckim a Czarnym, a konkretnie Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia, Jugosławia oraz ewentualnie Finlandia i Gruzja. Według zwolenników Międzymorza taki sojusz pozwoliłby uniknąć państwom go tworzącym dominacji Niemiec i Rosji.

Padania – nazwa nadana przez Ligę Północną części północnych Włoch, dla której pragnie wywalczyć niepodległość.

Projekt unii brytyjsko-francuskiej został przedłożony przez premiera Francji Guy Mollet podczas spotkania 10 września 1956 premierowi Wielkiej Brytanii Anthony'emu Eden. Brytyjski premier propozycję odrzucił, wtedy pojawiła się następna włączenia Francji do Wspólnoty Narodów, zdaniem Molleta królowa angielska bez problemu mogłaby się stać głową Francji.

Republika Lakocka – proponowane państwo w granicach Stanów Zjednoczonych, na terenie stanów: Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Wyoming oraz Montana. 19 grudnia 2007 indiański aktywista Russell Means i nieliczni inni aktywiści z plemienia Lakotów ogłosili, że jednostronnie zrywają wszystkie traktaty zawarte ponad 150 lat temu z rządem USA. Według lidera separatystów Russella Meansa nie jest to secesja, lecz wznowienie niepodległości.

Republika Nowej Afryki, ang. Republic of New Afrika (RNA), proponowane przez radykalny ruch społeczny czarnoskórych mieszkańców USA państwo w granicach USA, na terenie stanów: Luizjana, Missisipi, Alabama, Georgia oraz Karolina Południowa. Według innych propozycji obejmowały by także część lub całość stanów: Arkansas, Teksas, Karolina Północna, Tennessee i Floryda.

Rzeczpospolita Trojga Narodów — współczesny termin określający XVII-wieczny projekt polityczny przekształcenia federacji Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego tworzącej Rzeczpospolitą Obojga Narodów w organizm trójczłonowy powstały przez wyodrębnienie Wielkiego Księstwa Ruskiego, połączonego unią realną z dwoma pozostałymi.

Stany Zjednoczone Europy, Państwo Europejskie, Wspólnota Europejska, Zjednoczona Europa, Federacja Europejska – nazwy proponowane do opisania hipotetycznych scenariuszy zjednoczenia Europy jako pojedynczego państwa (federacji), podobnego do Stanów Zjednoczonych Ameryki, zarówno w ujęciu political fiction, jak i w ujęciu politologiczno-futurystycznym. Obecnie, choć Unia Europejska nie jest oficjalnie federacją, wielu politologów zgadza się, że posiada pewne cechy federacji.

Stany Zjednoczone Polski – niezrealizowana koncepcja polityczna odrodzonego państwa polskiego, opracowana przez Ignacego Jana Paderewskiego. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Memoriale Paderewskiego, przekazanym prezydentowi Stanów Zjednoczonych Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi 11 stycznia 1917 roku.

Stany Zjednoczone Wielkiej Austrii – książka wydana w 1906 przez Aurela Popovici, postulująca gruntowną reformę Austro-Węgier i przekształcenia ich w państwo federalne.

Unia polsko-moskiewska – projekt polityczny przekształcenia federacji Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego tworzącej Rzeczpospolitą Obojga Narodów w organizm trójczłonowy powstały przez połączenie z Carstwem Rosyjskim.

Zjednoczenie Irlandii, lub Zjednoczona Irlandia – koncepcja polityczna, zakładająca powstanie suwerennego państwa, obejmującego całą Irlandię, czyli wszystkie trzydzieści dwa tradycyjne hrabstwa. Obecnie na wyspie znajdują się tereny Republiki Irlandii, która obejmuje dwadzieścia sześć hrabstw, oraz obszar Irlandii Północnej, należący do Wielkiej Brytanii, składający się z pozostałych sześciu hrabstw. Pomysł zjednoczenia Irlandii, jako kraju całkowicie niezależnego od Wielkiej Brytanii, jest popierany przez irlandzkich nacjonalistów. Z drugiej strony istnieje silne stronnictwo unionistów, czyli ludzi sprzeciwiających się jednoczeniu i wspierających pozostanie Irlandii Północnej w ramach Zjednoczonego Królestwa.

Złoty Krąg – niezrealizowany projekt, który zakładał przyłączenie Meksyku, Ameryki Środkowej, Karaibów oraz północnej części Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych w celu powiększenia liczby stanów niewolniczych oraz wzrostu potęgi posiadaczy niewolników z południowych stanów. Pomysłodawcami projektu byli Rycerze Złotego Koła – sekretna organizacja opowiadająca się za utrzymaniem w USA niewolnictwa. Powstała ona w 1854, a jej założycielem był urodzony w Wirginii, ale mieszkający w Cincinnati lekarz – George W. L. Bickley. Złoty Krąg wiązał się z koncepcją Boskiego Przeznaczenia, zakładającą panowanie USA nad całą Ameryką Północną. W hiszpańskich koloniach takich jak Kuba, Portoryko, a także w Cesarstwie Brazylii niewolnictwo w dalszym ciągu funkcjonowało i był to wspólny element łączący część Ameryki Łacińskiej z południem Stanów Zjednoczonych. Oryginalnie także tereny północnych stanów miały być włączone do projektu, ale sytuacja zmieniła się po nasileniu się abolicjonistycznej (antyniewolniczej) agitacji i wybuchu wojny secesyjnej. Robert Rhett, nazywany również "ojcem secesji", powiedział kilka dni po wybraniu na prezydenta Abrahama Lincolna: