
Terytorium zewnętrzne – oficjalna nazwa używana przez rząd Australii dla australijskich terytoriów zależnych.

Backbencher – pojęcie funkcjonujące w systemie politycznym Wielkiej Brytanii oraz innych państw opierających swój ustrój polityczny na modelu westminsterskim, m.in. Australii, Kanady i Nowej Zelandii. Oznacza członka parlamentu, który nie pełni żadnych funkcji w rządzie lub nie jest członkiem gabinetu cieni. W praktyce, status taki posiada większość parlamentarzystów.

Federalna Rada Wykonawcza – organ władzy wykonawczej istniejący w systemie politycznym Australii, wzorowany na brytyjskiej Tajnej Radzie. Przewodniczącym Rady jest z urzędu gubernator generalny Australii, a w jej skład wchodzą wszyscy członkowie rządu. Po zakończeniu urzędowania ministrowie formalnie pozostają członkami Rady aż do śmierci lub rezygnacji, ale w praktyce nie są zapraszani na posiedzenia i nie biorą żadnego udziału w jej pracach.

Hansard to nazwa oficjalnego raportu zawierającego kompletny zapis obrad Parlamentu Brytyjskiego, tj. Izby Gmin oraz Izby Lordów. Podobny biuletyn o tej samej nazwie wydawany jest, oprócz Wielkiej Brytanii, także w kilku innych krajach.

Izba Reprezentantów – izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej.
Kryzys konstytucyjny w Australii w 1975 roku – przesilenie polityczne w Australii, mające miejsce w październiku i listopadzie 1975 roku. Najważniejszym wydarzeniem kryzysu było, jedyne w historii Związku Australijskiego, odwołanie premiera federalnego przez gubernatora generalnego wbrew woli większości w Izbie Reprezentantów.

Lider opozycji – stanowisko istniejące w systemie politycznym Australii, wzorowane na analogicznej funkcji w Wielkiej Brytanii. Liderem opozycji zostaje automatycznie polityk kierujący w Izbie Reprezentantów frakcją największej pod względem liczby posiadanych mandatów spośród partii pozostających poza rządem. W praktyce australijską scenę polityczną zdecydowanie dominują dwa ugrupowania - Liberalna Partia Australii (LPA) i Australijska Partia Pracy (ALP). Gdy przywódca jednej z nich jest premierem, polityk stojący na czele drugiej pełni funkcję lidera opozycji.

Monarcha Australii – tytuł głowy państwa australijskiego, którym obecnie jest królowa Elżbieta II. Australia jest jednym z królestw Wspólnoty Narodów, podobnie jak Kanada czy Nowa Zelandia, która związana jest unią personalną z Koroną brytyjską.

Niepodległość Australii – kwestia budząca znaczne różnice poglądów wśród badaczy i autorów publikacji na temat historii tego kraju. Wymienianych jest wiele różnych dat, od 1901 aż do 1986. Różnice te wynikają z różnego sposobu interpretacji pojęć takich jak niepodległość i suwerenność, na przykład według oficjalnej strony rządowej Australia stała się niezależnym krajem 1 stycznia 1901, ale oficjalny raport Constitutional Commission z 1988 twierdzi, że Australia stała się niezależnym państwem „pomiędzy 1926 a końcem II wojny światowej”.

Parlament Australii – główny organ władzy ustawodawczej na szczeblu federalnym w Australii. Formalnie w jego skład wchodzą królowa Australii, Izba Reprezentantów i Senat. Istnieje od 1901 roku, kiedy to sześć kolonii brytyjskich położonych na kontynencie australijskim połączyło się w federację, tworząc dominium pod nazwą Związek Australijski.

Samorząd Terytorialny w Australii także jako samorząd lokalny w Australii – konsekwencją przyjętego modelu ustrojowego jest brak jednolitej, ogólnopaństwowej formuły funkcjonowania samorządu terytorialnego. Podobnie jak w modelu amerykańskim, samorząd terytorialny tworzy trzeci, po federacji oraz stanach, szczebel władzy publicznej, który w przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie jest usankcjonowany w federalnej konstytucji.

Federalny Sąd Najwyższy, Wysoki Sąd – sąd najwyższej instancji w Związku Australijskim. Mieści się w Canberze.

Senat Australii – izba wyższa, dwuizbowego parlamentu Australii. Izba niższa znana jest jako Izba Reprezentantów.

Tak zwana sprawa Pietrowa była znaczącym wydarzeniem politycznym w dziejach Australii w 1954, duży udział w niej miała australijska służba specjalna ASIO.

Australia – federacyjna monarchia konstytucyjna, połączona unią personalną z Wielką Brytanią jako jeden z Commonwealth realms.