Władimir ArsienjewW
Władimir Arsienjew

Władimir Kławdijewicz Arsienjew – rosyjski oficer, etnograf, badacz Dalekiego Wschodu, pisarz.

Muhammad Ibn BattutaW
Muhammad Ibn Battuta

Abū ‘Abd Allāh Muḥammad Ibn Baṭṭūṭa, zwany również Ibn Battuta – pochodzący z Tangeru podróżnik, który przemierzył blisko 120 tysięcy kilometrów, odwiedzając prawie wszystkie ówczesne kraje muzułmańskie, docierając do Chin i współczesnej Indonezji, uważany za największego arabskiego podróżnika okresu średniowiecza.

Richard Francis BurtonW
Richard Francis Burton

Richard Francis Burton – brytyjski żołnierz, dyplomata, lingwista, pisarz, podróżnik i odkrywca w Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej.

Robert ByronW
Robert Byron

Robert Byron – pisarz brytyjski, podróżnik. Wykształcony w Oxfordzie, podróżował głównie na wschód. Autor książek o istocie podróżowania, zafascynowany literaturą i architekturą. Jeden z założycieli organizacji ochrony zabytków Georgian Group.

Harriet Chalmers AdamsW
Harriet Chalmers Adams

Harriet Chalmers Adams – amerykańska fotografka, podróżniczka i pisarka. Podróżowała po Ameryce Południowej, Azji i Oceanii, publikując opisy podróży w National Geographic.

Charles DarwinW
Charles Darwin

Charles Robert Darwin ([]), Karol Darwin – brytyjski przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.

Alma KarlinW
Alma Karlin

Alma Karlin, właściwie Alma Vilibalda Maximiliana Karlin – słoweńsko-austriacka podróżniczka, pisarka, poetka, kolekcjonerka, poliglotka i teozof.

Peter Kerr (pisarz)W
Peter Kerr (pisarz)

Peter Kerr – szkocki pisarz, farmer i muzyk jazzowy.

Pierre LotiW
Pierre Loti

Pierre Loti, wł. Louis-Marie-Julien Viaud – francuski pisarz, oficer marynarki, członek Akademii Francuskiej.

Niccolò ManucciW
Niccolò Manucci

Niccolò Manucci – włoski pisarz i podróżnik. Urodzony w Wenecji w rodzinie Pasqualino and Rosa Bellinich. W wieku 14 lat wyjechał do wujka, kupca mieszkającego na Korfu, gdzie wkradł się na statek płynący do Smyrny w Turcji. Dzięki wstawiennictwu Henry'ego Barda, wicehrabiego Bellomont uniknął wyrzucenia z okrętu na pełnym morzu. Po dotarciu do Smyrny dołączył do Henry'ego Barda, z którym dotarł do Indii. Do miasta Surat przybył w 1656 roku w wieku zaledwie 18 lat, gdzie ze względu na swoje europejskie pochodzenia zdołał zdobyć zaufanie Dary Szikoha, najstarszego syna cesarza Indii Szahdżahana i jego najukochańszej żony Mumtaz Mahal. Dostęp do cesarskiego dworu i haremu umożliwił mu zdobycie wielu informacji, które zebrał w swoich wspomnieniach - Storia do Mogor.

Camille MauclairW
Camille Mauclair

Camille Mauclair – francuski pisarz, krytyk literacki i muzyczny oraz poeta. Znany szczególnie z twórczości na temat sztuki, zwłaszcza ze szczegółowego opisu paryskiego fin de siècle.

Jean Philippe RolinW
Jean Philippe Rolin

Jean Philippe Rolin jest francuskim pisarzem i dziennikarzem. Za dokonania dziennikarskie otrzymał w 1988 roku Prix Albert Londres, a za powieść "L'Organisation" został w 1996 r. wyróżniony Prix Médicis.

Marianne du ToitW
Marianne du Toit

Marianna du Toit – południowo-afrykańska podróżniczka i fotograf, druga osoba w historii, która przebyła konno trasę z Argentyny do Nowego Jorku. Dokonała tego w ciągu 21 miesięcy.

Olivier WeberW
Olivier Weber

Olivier Weber − francuski pisarz i dziennikarz. Za dokonania dziennikarskie otrzymał w 1992 roku Prix Albert Londres.

Maximilian zu Wied-NeuwiedW
Maximilian zu Wied-Neuwied

Książę Alexander Philipp Maximilian zu Wied-Neuwied – niemiecki podróżnik, etnolog i przyrodnik.