1segW
1seg

1seg – standard przesyłu naziemnej telewizji cyfrowej, radia i danych dla urządzeń mobilnych wykorzystywanym w Japonii. Pierwsza eksperymentalna transmisja została uruchomiona w 2005 roku, natomiast oficjalna 1 kwietnia 2006 roku. Pierwsze telefony z możliwością odbioru tego sygnału firma KDDI zaczęła sprzedawać jesienią 2005.

AIBOW
AIBO

AIBO – autonomiczny robot przypominający wyglądem psa. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Sony. Za wygląd robota odpowiedzialny był artysta Hajime Sorayama.

Antena YagiW
Antena Yagi

Antena Yagi czyt. „Jagi” – antena kierunkowa opracowana przez Hidetsugu Yagi i Shintarō Uda z Uniwersytetu Tohoku w Sendai w Japonii.

ASIMOW
ASIMO

ASIMO – humanoidalny robot zaprezentowany 31 października 2000 roku. Stworzony został przez japońskie przedsiębiorstwo Honda. Prace nad robotem trwały 18 lat i zostały zakończone w czerwcu 2018 roku.

Earth SimulatorW
Earth Simulator

Earth Simulator – superkomputer, który w latach 2002–2004 był najszybszą maszyną na świecie. Zlokalizowany jest w Earth Simulator Centre koło Jokohamy w Japonii

Expo 2005W
Expo 2005

Expo 2005 – wystawa światowa, zorganizowana w japońskiej prefekturze Aichi, była otwarta dla zwiedzających od 25 marca do 25 września 2005 przez 185 dni. Tematem przewodnim tej wystawy było hasło Mądrość natury. W wystawie brało udział 121 krajów, które przygotowały swoje pawilony narodowe.

KaikōW
Kaikō

Kaikō – japoński robot do prac podwodnych, który 24 marca 1995 r. zszedł na dno Rowu Mariańskiego, wykonując najdokładniejszy do dnia dzisiejszego pomiar głębokości wynoszący 10 911 m. W lutym 1996 r. robot ten zebrał próbki z dna Rowu Mariańskiego. Zaginął podczas tajfunu 29 marca 2003 roku.

Nagroda JapońskaW
Nagroda Japońska

Nagroda Japońska – nagroda naukowa, przyznawana badaczom z całego świata przez „Japan Prize Foundation”.

Nakamoto Lab (TITech)W
Nakamoto Lab (TITech)

Nakamoto Lab – beside the smell – laboratorium wchodzące w skład Tokyo Institute of Technology (Department of Electrical and Electronic Engineering), prowadzące działalność dydaktyczną i badania naukowe w interdyscyplinarnym obszarze bioelektroniki i biomimetyki, obejmującym zagadnienia m.in. z zakresu elektroniki, informatyki, chemii, biologii, mechaniki płynów. W laboratorium są np. projektowane i budowane nowe rodzaje elektronicznych nosów i odtwarzacze zapachu.

Osaka University of Foreign StudiesW
Osaka University of Foreign Studies

Osaka University of Foreign Studies – utworzona w 1921 roku japońska uczelnia, która prowadzi edukację oraz badania języków świata i ich związków z kulturą. W roku 2007 została włączona do Osaka University. W skonsolidowanym Uniwersytecie działa „School of Foreign Studies, Osaka University”.

QrioW
Qrio

QRIO – humanoidalny robot firmy Sony, o wysokości 58,5 cm, masie 7,5 kg, wyposażony w stereoskopowe widzenie oraz szerokokątną kamerę, nazwaną okiem kameleona, dzięki czemu potrafi rozpoznać kilka twarzy naraz. Potrafi śpiewać, tańczyć, grać w golfa i dyrygować. Rozpoznaje kilkadziesiąt tysięcy słów, głos, pamięta rozmowy; wykonuje wiele złożonych ruchów po zrozumieniu poleceń głosowych. Ręce i dłonie, wyposażone w sześcioosiowe czujniki siły, pozwalają mu na podnoszenie i układanie klocków o objętości 15 cm3. Rozpoznaje kolor i wymiary klocków.

RikenW
Riken

Riken pełna nazwa: Rikagaku Kenkyūjo – multidyscyplinarny japoński instytut badawczy, z główną siedzibą w Wakō w pobliżu Tokio.

Super-KamiokandeW
Super-Kamiokande

Super-Kamiokande albo Super-K – wodny detektor promieniowania Czerenkowa o masie 50 000 ton, znajdujący się w kopalni niedaleko miejscowości Kamioka w Japonii. Kontynuacja prowadzonego w latach 1983-1995 eksperymentu Kamiokande z mniejszym 300-tonowym detektorem.

Tokijska wyspa ciepłaW
Tokijska wyspa ciepła

Tokijska wyspa ciepła – jedna z największych miejskich wysp ciepła, czyli miejskich aglomeracji o mikroklimacie charakterystycznym dla pustyń kamienistych. Metropolia Wielkie Tokio (Tokio-Kawasaki-Jokohama-Chiba-Saitama) skupia 32-43 mln mieszkańców. Wywiera wpływ na klimat, np. siłę i kierunki wiatrów oraz ilość opadów, w całym otoczeniu Zatoki Tokijskiej.

Tokyo Metropolitan Research Institute for Environmental ProtectionW
Tokyo Metropolitan Research Institute for Environmental Protection

Tokyo Metropolitan Research Institute for Environmental Protection – instytut utworzony w roku 1968, podlegający władzom miejskim Tokio, opracowujący naukowe podstawy decyzji dotyczących ochrony środowiska w metropolii. W skład jego struktury wchodzi wydział planowania i zarządzania oraz trzy jednostki organizacyjne o charakterze badawczym, wykonujące zadania w zakresie:badań podstawowych badań stosowanych analiz stanu środowiska