
American Fur Company – powstała na początku XIX wieku firma zajmująca się pozyskiwaniem i handlem cennymi futrami dzikich zwierząt odławianych przez Indian północnoamerykańskich i białych - głównie brytyjskich, francuskich i amerykańskich - traperów i myśliwych.

Brytyjska Imperialna Kompania Wschodnioafrykańska – brytyjska kompania handlowa, która administrowała Brytyjską Afryką Wschodnią. Kompania została założona w 1885 roku, po zakończeniu Konferencji Berlińskiej. Kierował nią Sir William Mackinnon przy wsparciu ze strony rządu brytyjskiego. Większość działań kompanii skupiała się wokół Mombasy oraz wybrzeża. Kompania okazała się mało efektywna, więc w 1894 roku podjęto decyzję o jej rozwiązaniu, a obszar którym zarządzała przekształcono w Protektorat Afryki Wschodniej.

Brytyjska Kompania Południowoafrykańska – brytyjska kompania handlowa, założona w 1889 roku przez Cecila Rhodesa poprzez połączenie Central Search Association i Exploring Company Ltd. po otrzymaniu koncesji od rządu brytyjskiego. Rhodes zakładając Kompanię Południowoafrykańską wzorował się na Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i miał nadzieję, że umożliwi ona wzmożoną kolonizację i eksploatację ekonomiczną Afryki Południowej, co było częścią "Wyścigu o Afrykę".

Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska – korporacja zrzeszająca angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie, działająca od 1600 roku do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii, także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.

Francuska Kompania Wschodnioindyjska – kompania handlowa powstała w roku 1664, w celu konkurowania z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską i Holenderską Kompanią Wschodnioindyjską.

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska – powstała 20 marca 1602, na bazie uchwały Stanów Generalnych Republiki Zjednoczonych Prowincji, gwarantującej monopol na działalność kolonialną w Azji.

Holenderska Kompania Zachodnioindyjska – holenderska kompania, powstała 3 czerwca 1621 z nadania monopolu handlowego przez Republikę Zjednoczonych Prowincji.

Królewska Kompania Filipin – hiszpańska kompania kolonialna założona w 1785 i rozwiązana w latach trzydziestych XIX wieku.

Königlich-Preußische Asiatische Compagnie in Emden nach Canton und China – państwowe przedsiębiorstwo handlowe, założone w 1751 roku przez króla Prus Fryderyka Wielkiego. Swą główną siedzibę miała w porcie Emden. Istniała do rozwiązania w roku 1765. Nigdy nie osiągnęła wielkości porównywalnej z np. holenderską Kompanią Zachodnioindyjską.

Kompania Missisipi – powszechna nazwa firmy udziałowej powstałej we Francji, gdy zakończyła się rujnującą skarb wojna o hiszpańską sukcesję. Zyski z handlu transoceanicznego miały pokryć straty spowodowane wojną. Pomysłodawcą kupowania akcji, których cenę miały zabezpieczyć spodziewane zyski w Ameryce był szkocki ekonomista John Law.

Kompania Mórz Południowych – angielska spółka akcyjna, posiadająca królewski monopol na handel z Ameryką Południową. Kompania stała się słynna głównie z powodu powstania „bańki spekulacyjnej” na handlu jej akcjami. Cena akcji spółki osiągnęła szczytowy poziom w 1720 r., po czym doszło do gwałtownego załamania się kursu, co doprowadziło do fali spektakularnych bankructw na niespotykaną wcześniej skalę.

Niemiecka Spółka Wschodnioafrykańska – założona została 28 marca 1884 przez Grafa Behr-Bandelina i Carla Petersa w Berlinie jako Spółka na rzecz kolonizacji niemieckiej. Celem tej spółki było założenie niemieckich kolonii handlowych.

Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska, powstała w Göteborgu w 1731 jako kompania prowadząca wymianę handlową z Dalekim Wschodem. Inspiracją do założenia kompanii był sukces finansowy Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Z czasem „SOIC” stała się największą kompanią handlową w Szwecji w okresie XVIII w., aż do jej rozwiązania w 1813. Kompania zajmowała się eksportem żelaza, drewna, siekier, toporów, kotwic. Handlowała wraz z Duńską Kompanią Wschodnioindyjską herbatą, przemycała ją do Anglii. SOIC handlowała również miedzią, srebrem, porcelaną.

Kompania Wirgińska (ang. The Virginia Company – kompania osadniczo-handlowa powołana w Anglii w 1606 w celu kolonizacji Ameryki Północnej. Kompania została założona przez króla Jakuba I i podzielona była na dwa oddziały:Kompania Londyńska – tereny pomiędzy równoleżnikiem 34°N i 38°N Kompania Plymouth – tereny pomiędzy równoleżnikiem 41°N i 45°N

Kompania Zatoki Hudsona – korporacja handlowa powstała w 1670 roku i nadal działająca. Kompania jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie. Powstała jako spółka łowiecka i handlu futrami, z czasem rozrastając się do olbrzymich rozmiarów. Do roku 1867 Kompania administrowała rozległymi terenami w Ameryce Północnej, które obecnie zajmują większość powierzchni Kanady. Z czasem spółka zaczęła prowadzić także działalność górniczą i inwestycyjną. Dziś jest średniej wielkości przedsiębiorstwem posiadającym kilka sieci domów towarowych działających w Kanadzie.