Akademia Rycerska w LegnicyW
Akademia Rycerska w Legnicy

Akademia Rycerska w Legnicy – męska szkoła średnia w Legnicy, która istniała od 1730 do 1945 roku.

Bitwa pod LegnicąW
Bitwa pod Legnicą

Bitwa pod Legnicą – bitwa, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 w czasie I najazdu mongolskiego na Polskę pomiędzy rycerstwem dolno- i górnośląskim, mało- i wielkopolskim, w liczbie ok. 6 tysięcy wojowników oraz posiłkami cudzoziemskimi, w tym morawskimi i niemieckimi w liczbie ok. 2 tysięcy zbrojnych, a Mongołami, w liczbie od 3 tysięcy do 8 tysięcy wojowników.

Bitwa pod Legnicą (1760)W
Bitwa pod Legnicą (1760)

Bitwa pod Legnicą – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 sierpnia 1760 w czasie wojny siedmioletniej, pomiędzy wojskami pruskimi pod dowództwem króla Fryderyka II a wojskami austriackimi dowodzonymi przez feldmarszałka Leopolda von Dauna.

Bitwa pod Legnicą (1634)W
Bitwa pod Legnicą (1634)

Bitwa pod Legnicą – starcie zbrojne, które miało miejsce 13 maja 1634 w czasie wojny trzydziestoletniej, pomiędzy wojskami saskimi pod dowództwem Johanna Georga von Arnima, a wojskami cesarskimi Fryderyka II Habsburga dowodzonymi przez generała Hieronima Colloredo, jednego z czołowych dowódców armii cesarskiej na frontach wojny trzydziestoletniej.

Floren legnickiW
Floren legnicki

Floren legnicki – złota moneta emitowana w II poł. XIV wieku w Legnicy, prawdopodobnie od 1345, z polecenia księcia Wacława I.

Kalendarium historii LegnicyW
Kalendarium historii Legnicy

Lotnisko LegnicaW
Lotnisko Legnica

Lotnisko Legnica – zlikwidowane formalnie w 2015 roku poniemieckie lotnisko zbudowane przed I wojną światową dla sterowców, zajęte po wojnie przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej dla celów militarnych, położone w południowo-wschodniej części Legnicy. Od 2016 roku obszar inwestycyjny miasta o przeznaczeniu usługowym i produkcyjnym.

Pomniki Konstantego Rokossowskiego w LegnicyW
Pomniki Konstantego Rokossowskiego w Legnicy

Pierwszy pomnik Konstantego Rokossowskiego autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza, odsłonięto 21 lutego 1978 roku na placu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Legnicy, naprzeciwko Domu Oficera Armii Radzieckiej z okazji 10. rocznicy śmierci "marszałka dwóch narodów". Miał formę głowy Rokossowskiego wyrastającej z wysokiego, prostopadłościennego cokołu, z biegnącą przez środek płytką szczeliną. Mieszkańcy Legnicy szybko zaczęli go nazywać "głowonogiem", a dowództwo Północnej Grupy Wojsk zażądało od władz miasta usunięcia kontrowersyjnego monumentu – stało się to w 1986 roku a szczególnie przyczyniły się do tego naciski marszałka Nikołaja Ogarkowa, szefa ulokowanego w Legnicy Naczelnego Dowództwa Wojsk Kierunku Zachodniego, który uważał że Rokossowski zasługuje na pomnik godniejszy.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Trans-Pol”W
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Trans-Pol”

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Trans-Pol” sp. z o.o. z siedzibą w Jaworze – przedsiębiorstwo powstałe w 2004 roku jako spółka kapitałowa pracowników istniejącego w różnych formach organizacyjnych od 1945 roku dawnego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej (PPKS) w Legnicy i trzech sprywatyzowanych spółek przewozowych.

Rejencja legnickaW
Rejencja legnicka

Rejencja legnicka – pruska jednostka administracyjna obejmująca zachodnią część prowincji Śląsk – prowincji Dolny Śląsk, powstała w 1815 i istniejąca do końca II wojny światowej. Rejencja była zwyczajowo nazywana „Śląskiem Dolnym” (Niederschlesien). Obejmowała zachodni kraniec Śląska i część Łużyc Górnych.

Tramwaje w LegnicyW
Tramwaje w Legnicy

Tramwaje w Legnicy – system tramwajowy działający w Legnicy w latach 1898–1968.

Trolejbusy w LegnicyW
Trolejbusy w Legnicy

Trolejbusy w Legnicy – środek transportu funkcjonujący w Legnicy przez okres piętnastu miesięcy w latach 1943–1945 oraz z przerwami w latach 1949–1956.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w LegnicyW
Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy – przedsiębiorstwo państwowe istniejące w latach 1975–1995, zajmujące się prowadzeniem transportu miejskiego i regionalnego na obszarze województwa legnickiego.

Województwo legnickieW
Województwo legnickie

Województwo legnickie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, z siedzibą Wojewody oraz Sejmiku Samorządowego w Legnicy.

Zniszczenie Starego Miasta w LegnicyW
Zniszczenie Starego Miasta w Legnicy

Legnica z działań II wojny światowej wyszła właściwie nienaruszona. Miasto nie zostało zamienione w twierdzę, a tutejszą ludność na wieść o zbliżającym się froncie ewakuowano. W lutym 1945 Armia Czerwona wkroczyła do miasta, ale nie spowodowało to większych zniszczeń poza kilkoma kamienicami na przedmieściach. Centrum średniowiecznego miasta aż do końca kwietnia było właściwie nienaruszone.