
Herb gminy Ełk przedstawia w polu błękitnym złotą palisadę z wieżą pośrodku o dwóch otworach okiennych, w otwartej zadaszonej bramie srebrny kwiat lilii wodnej (grzybienia).

Herbem gminy Iłowo-Osada jest kłos w kolorze żółtym symbolizujący rolnictwo, znak lasu w kolorze zielonym oraz emblemat kolejarski w kolorze żółtym, symbolizujące tradycje kolejarskie od 1878 r. Symbole te umieszczone są na brązowym tle odzwierciedlającym kolor iłu znajdującego się w glebie. Od słowa "iłu" pochodzi nazwa miejscowości Iłowo. Całość otoczona jest czarną obwódką.

Herb gminy Janowo stanowi w niebieskim polu en face głowa Świętego Jana Chrzciciela umieszczona na złotej (żółtej) misie. Karnacja twarzy srebrna (biała), rysunek oczu, nosa, ust, brody i wąsów – czarny. Oczy zamknięte. Powyżej świętego złoty napis „Janowo”.

Herb gminy Jedwabno przedstawia w złotej tarczy herbowej czerwony zamek z pojedynczą wieżą pośrodku, nakrytą trójkątnym daszkiem zwieńczonym chorągiewką w lewo, w bok od wieży na blankowanym murze czarne kormorany zrywające się do lotu, pod zamkiem srebrno-błękitne fale.

Herb gminy Kolno przedstawia w tarczy złotej, pod głowicą czerwoną na której trzy złote korony królewskie otwarte w pas, czerwona wieża kościelna z trapezoidalnym dachem zwieńczonym sygnaturką zakończoną krzyżem, o pięciu czarnych podłużnych oknach ułożonych w literę T, złożona na tle dachu czerwonego, o kształcie trapezu, którego obydwie boczne krawędzie wieńczą po trzy schodkowe blanki ścian szczytowych kościoła..

Herb gminy Lelkowo przedstawia w polu srebrnym pod krzyżami łacińskimi i greckokatolickimi w pas wilka kroczącego czerwonego.

Herb gminy Lidzbark Warmiński przedstawia w polu błękitnym kapliczkę warmińską srebrną z daszkami czerwonymi.

Herb gminy Lubawa przedstawia w zielonym polu herbowym dwie skrzyżowane łapy orle barwy srebrnej, o złotych szponach, podtrzymujące złoto-czerwoną infułę biskupią.

Herb gminy Milejewo przedstawia w polu czerwonym buk srebrny o sześciu liściach i czterech owocach, między którego gałęziami krzyż łaciński złoty, z kulkami na każdym rogu ramion górnego i bocznych.

Herb gminy Miłki przedstawia w polu srebrnym orła czerwonego ze szponami, dziobem i przepaskami na skrzydłach zakończonymi trójliściem, złotymi, na którego piersi tarcza o polu błękitnym, na którym sylweta kościoła srebrna z gotyckimi przyporami, z wieżą barokową na osi budynku oraz z przybudówką z prawej strony.

Herb gminy Piecki – herb używany przez gminę Piecki oraz wieś Piecki.

Herb gminy Rozogi przedstawia w polu zielonym obronną wieżę mieszkalną o dwóch wykuszach złotą ponad rogiem myśliwskim (trąbą) czarnym o złotych okuciach.

Herb gminy Rychliki przedstawia w polu czerwonym złoty pastorał o krzywaśni skierowanej w lewą stronę na skrzyżowanych takichż wiośle i włóczni.

Herb gminy Świątki przedstawia w polu zielonym srebrną kapliczkę kolumnową pomiędzy złotymi kłosami pszenicy. U podstawy wstęga falista srebrna.

Herb gminy Świętajno przedstawia myśliwego o imieniu Dębomir stojącego w złotym polu tarczy herbowej obok zielonego konara dębu. Ubrany jest w zielony strój, ma czerwony kapelusz, rękawice i buty. W prawej ręce trzyma kuszę, a lewą opiera o kordelas przy złotym pasie. Postać wskazuje na łowiectwo, tradycyjne zajęcie mieszkańców tej ziemi. Zielony konar dębu, nawiązuje do świętych dębów czczonych przed wiekami przez zamieszkujące te tereny plemiona Prusów i jest symbolem rozległych połaci leśnych porastających gminę Świętajno. Autorem herbu wprowadzonego 20 grudnia 1996 jest mieszkaniec Piasutna Tadeusz Rosłoń.